Rokitnik zwyczajny - Hippophae rhamnoides
Roślina z rodziny oliwnikowatych. Występuje w Europie i Azji. Gatunek często uprawiany jako roślina ozdobna. W Polsce dziko rosnący rokitnik objęty jest ochroną.
Rokitnik zwyczajny to prawdziwe bogactwo witamin, które można odnaleźć nie tylko w owocach, ale również nasionach, czy liściach rokitnika.
Dzięki bardzo dużej zawartości witaminy C rokitnik wpływa na zwiększenie odporności organizmu konia.Jest znakomitym dodatkiem do... Więcej
Rozmaryn lekarski - Salvia rosmarinus / Rosmarinus officinalisTo aromatyczny, zimozielony krzew o intensywnym zapachu, rosnący do wysokości do 2 m. W stanie dzikim występuje w rejonie Morza Śródziemnego, ale uprawiany jest w wielu krajach świata, również w Polsce.Rozmaryn znany był już w starożytności i uważano go za magiczną roślinę, jego gałązki układane były w wieniec wokół wizerunków bogów.
Jako pachnąca przyprawa kulinarna używany jest do mięs, ryb,... Więcej
Róża dzika - Rosa caninaPospolity w Polsce gatunek krzewu z rodziny różowatych i powszechny na całym świecie.Osiąga wysokość do 3m, a jej pnącza nawet do 12m.
Jako surowiec zielarski wykorzystuje się dojrzałe owoce dzikiej róży, które przede wszystkim zawierają bardzo dużo świetnie przyswajalnej witaminy C, która wchłania się dużo lepiej od witaminy syntetycznej. Dodatkowo zawierają w swoim składzie:
garbniki
karotenoidy
kwasy organiczne
olejki... Więcej
Rumianek pospolity - Matricaria chamomillaJednoroczna, popularna w Polsce roślina z rodziny astrowatych, występująca powszechnie na łąkach, ale przede wszystkim uprawiana jako roślina lecznicza.
Kwiat rumianku to popularny surowiec zielarski. Jest źródłem wielu aktywnych związków: flawonoidy (np. rutyna, apigenina, luteolina, kwercetyna), olejku eterycznego ( z bisabololem), kumaryny, fenolokwasów.
Tak popularny w ziołolecznictwie rumianek z powodzeniem stosowany jest jako... Więcej
Rącznik pospolity - Ricinus communis Krzew lub małe drzewo z rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi z północno-wschodniej Afryki i Bliskiego Wschodu.Należy do silnie trujących. Jej nasiona zawierają rycynę.
Jest surowcem zielarskim, z którego pozyskuje się olej rycynowy – Oleum Ricini. Nasiona zawierają 35–58% tłuszczu, a także około 20% białka oraz trujące związki – alkaloid rycyninę i białko rycynę. Działa on drażniąco na błonę śluzową jelita cienkiego,... Więcej
Sasafras lekarski Sassafras albidumNiewielkie drzewo z rodziny wawrzynowatych, rosnące we wschodniej części Ameryki Północnej. Osiąga do 15 m wysokości. Ma białe, miękkie drewno o zapachu odstraszającym mole, świetnie więc nadaje się do produkcji mebli.
Z kory i z korzeni sasafrasu wytwarza się olejek eteryczny o wyjątkowym zapachu, który wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków, a także w medycynie naturalnej.
Działanie olejku sasafrasowego jest kontrowersyjne i po... Więcej
Olej sezamowy – olej roślinny otrzymywany poprzez tłoczenie na zimno nasion sezamu indyjskiego (Sesamum indicum). Sezam indyjski to jednoroczna roślina oleista, występująca tylko w uprawie. Owocem sezamu są charakterystyczne torebki – zawierające oleiste nasiona.
Olej sezamowy ma żółtą barwę i lekko orzechowy, łagodny zapach i smak. Szeroko stosowany w przemyśle spożywczym, używany głównie do gotowania i sałatek. Nie nadaje się do smażenia. Stosowany w medycynie... Więcej
Skrzyp polny - Equisetum arvenseRoślina wieloletnia, należąca do rodziny skrzypowatych, popularna na całym świecie.
W większych ilościach skrzyp polny jest trujący dla koni. Objawami zatrucia u koni jest niespokojne zachowanie – konie gryzą i kopią. Spożycie znacznych ilości powoduje odurzenie koni i bezwład mięśni.
W ilościach umiarkowanych może jednak mieć działanie lecznicze.Ziele skrzypu jest popularnym surowcem zielarskim.
Odpowiednio podany skrzyp ma wiele... Więcej
Słonecznik - HelianthusRoślina z rodziny astrowatych. Jest rośliną oleistą – jej jadalne nasiona zawierają 25–32% tłuszczów.
Urokliwe kwiaty stanowią piękną ozdobę, a jadalne ziarno wykorzystywane jest również leczniczo.Słonecznik to roślina wyjątkowa – w czasie kilku miesięcy potrafi osiągnąć wysokość nawet 4 metrów. Zachwyca swoją naturalną siłą, dostarczając smaczne i pełne wartości odżywcze ziarna, które zawierają:
zdrowe tłuszcze
witaminę... Więcej
Sosna zwyczajna - Pinus SylvestrisGatunek zimo-zielonego drzewa z rodziny sosnowatych. Występuje powszechnie na terenach Europy Północnej i Środkowej (również górskich) oraz Syberii Wschodniej.Rośnie do 35 m wysokości, ale w niekorzystnych warunkach może być niskim, szeroko rozgałęzionym krzewem.
Sosna zwyczajna wykorzystywana była od dawna jako roślina lecznicza. Z młodych pędów i z igliwia sosny pozyskuje się olejek sosnowy, z żywicy terpentynę, a z odpadów drewna... Więcej
Szałwia - Salvia Roślina z rodziny jasnotowatych, pochodzi z rejonów śródziemnomorskich.Używana do produkcji kosmetyków, jako przyprawa, ale przede wszystkim w ziołolecznictwie.
Stosowana jako jeden ze składników suplementów dla koni.Zawiera w swoim składzie olejki eteryczne: tujon, cyneol, kamfora, bornel, pinen, jak również taniny i flawonoidy.
Jest źródłem:
garbników i goryczy,
kwasów organicznych,
karotenu i związków żywicowych
a także witamin: - A, ... Więcej
Tarczyca Bajkalska scutellaria baicalensisTo roślina z rodziny jasnotowatych, kwitnąca na fioletowo, rosnąca w rejonach górskich i odporna na surowy klimat oraz niskie temperatury. Pochodzi z Dalekiego Wschodu i Syberii, wykorzystywana w Chinach leczniczo już od ponad 2tys. lat. W Polsce naturalnie nie występuje, ale można ją czasem zobaczyć w ogrodach botanicznych.
Zaliczana jest ona do adaptogenów, co znaczy, że pomaga końskiemu organizmowi odzyskać równowagę, zmniejszyć... Więcej
Topola czarna - Populus nigra Drzewo z rodziny wierzbowatych. Występuje w Europie, Azji i północnej Afryce. Jej drewno jest surowcem do produkcji celulozy i sklejki. Ma również właściwości lecznicze.
Wczesną wiosną zbiera się pączki, zawierające glikozydy fenolowe (m.in. salicyna, populina), olejki eteryczne, garbniki, żywice, sole mineralne, flawonoidy. Nalewka z pąków ma działanie moczopędne, napotne, przeciwgorączkowe, stosowana przy problemach z układem oddechowym.... Więcej
Trawa cytrynowa - Cymbopogon citratus – gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych. Pochodzi z Azji południowo-wschodniej, uprawiana również na terenach śródziemnomorskich.
Trawa cytrynowa to gęste, zielone kępy, wysokie aż na dwa metry. Jej liście mają aromatyczny, cytrusowy zapach, ostre brzegi i są dość twarde.Jest uprawiana przede wszystkim z powodu walorów użytkowych, w przemyśle kosmetycznym i w medycynie.Znalazła również zastosowanie jako przyprawa... Więcej
Tymianek - macierzanka zwyczajna/Thymus vulgarisRoślina należący do rodziny jasnotowatych, rosnąca na dziko dość powszechnie w miejscach suchych i skalistych, na podłożu najczęściej wapiennym. Z uwagi na swoje właściwości lecznicze, jak również znakomity smak i zapach, jest uprawiany w wielu regionach świata.
Maleńkie listki tymianku, świeże lub suszone, to niezwykle smaczna i aromatyczna przyprawa, dodawana do wielu potraw mięsnych czy wegetariańskich, a także do... Więcej
Wawrzyn szlachetny / laur - Laurus nobilisWiecznie zielony krzew lub drzewo, należące do rodziny wawrzynowatych. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. W Polsce znany przede wszystkim w kuchni, jako pachnący, aromatyczny listek laurowy lub nazywany również listkiem bobkowym, bez którego mało która potrawa może się obejść.Jego dobroczynne działanie wykorzystywane jest również w ziołolecznictwie, a tym samym w weterynarii.
Wawrzyn szlachetny zawiera ogromne bogactwo substancji... Więcej
Wąkrotka azjatycka - Centella asiaticaWieloletnia roślina z rodziny selerowatych. Jej naturalne pochodzenie to strefa tropikalna i subtropikalna. Lubi miejsca wilgotne, brzegi rzek i podmokłe trawy. Znana w starej chińskiej medycynie ma wiele zastosowań.
Zaliczana jest do tzw. adaptogenów – jej składniki ułatwiają funkcjonowanie organizmu w jego naturalnych warunkach środowiskowych. Roślina pozytywnie wpływa na układ nerwowy – uspokaja. Ma silne właściwości... Więcej
Wierzba / Salix To wielogatunkowy rodzaj drzew i krzewów szeroko rozprzestrzenionych na świecie.Wierzba ma wiele zastosowani. Bardzo szybko przyrasta, daje dziesięciokrotnie szybszy przyrost masy drzewnej z ha niż sosna i świerk, a jej drewno ma podobne właściwości jak drewno topoli. Jest więc popularną rośliną ozdobną - szybko można z jej pomocą zagospodarować nieużytki, jej drewno wykorzystywane jest jako materiał opałowy, a młode pędy wierzby do plecenia koszy... Więcej
Wiesiołek - Oenothera Rośnie dziko na polskich łąkach oraz uprawiany na nieużytkach w celu zapewnienia pyłku pszczołom, które pożytkują na wiesiołku od lipca do późnej jesieni. Używany również w ziołolecznictwie i produktach weterynaryjnych oraz do produkcji kosmetyków.
Wiesiołek zawiera miedzy innymi:
niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) – kwas gamma-linolenowy i linolenowy; wspomagające leczenie chorób o podłożu reumatycznym i przyspieszające... Więcej
Olej z pestek winogron – olej roślinny o zielonkawym zabarwieniu, wytwarzany z nasion winorośli.To nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy E (7,8-9,2 mg / 100 g) oraz fitosterole.
Stosowany głównie w przemyśle spożywczym, a także w kosmetyce.W weterynarii używany jako jeden ze składników olei do kopyt, czy kosmetyków dla koni:
szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu
ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne
przyspiesza gojenie ran i... Więcej
Olejek wintergreen - otrzymywany jest z rośliny Golteria Rozesłana - Gaultheria Procumbens To gatunek z rodziny wrzosowatych, rosnący dziko na wysokich stokach gór Indii. Uprawiany jako roślina ozdobna oraz jako roślina lecznicza, dostarczająca olejków eterycznych zwanych wintergreen oil. Olejek pozyskiwany jest poprzez destylację parą wodną liści tego małego krzewu.
Olejek wintergreen zawiera najwyższy poziom salicylanów, które nadają mu wyjątkowe prozdrowotne... Więcej
Wosk Karnauba - Cera Carnauba– naturalny wosk roślinny pozyskiwany z liści palmy – KOPERNICJI WOSKODAJNEJ rosnącej w Brazylii. Na liściach palmowych tworzą się małe wiórki wosku, które strząsa się po ich wysuszeniu.
Wosk Karnauba ma kolor od jasnozielonego do brudnoszarego, a po oczyszczeniu jasnożółty. Wykazuje wysoki stopień mieszalności z innymi woskami, a jego wysoka temperatura topnienia sprawia, że jest znakomitym utwardzaczem do innych wosków. Może być... Więcej
Wosk pszczeli - Cera Flava Wydzielina gruczołów woskowych pszczół, będąca podstawowym budulcem plastrów w ulu. Można powiedzieć, że to produkt uboczny powstający podczas wytwarzania miodu, który jest wykorzystywany przez ludzi już od kilku tysięcy lat.
Wosk Pszczeli - produkowany jest przez pszczołę miodną. W temperaturze pokojowej jest on ciałem stałym o barwie jasnożółtej.Jak się go pozyskuje?Plastry wyjęte z ula pozbawia się miodu poprzez odwirowywanie, a... Więcej
Ziemia okrzemkowa, diatomit- to organogeniczne skały osadowe powstałe głównie z pancerzyków glonów jednokomórkowych - okrzemek.
Powstaje jako osad w zimnych jeziorach i morzach. W Polsce ziemia okrzemkowa występuje w bardzo małych ilościach w okolicach Poznania, Łodzi, Augustowa i Birczy.
Ziemia okrzemkowa ma szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu ale również jako środków dezynfekcyjny i owadobójczy.Dzięki właściwościom do wiązania zanieczyszczeń... Więcej
Żywokost lekarski - Symphytum Officinale Wieloletnia roślina z rodziny ogórecznikowatych, w Polsce dość pospolita. Uznana jako roślina lecznicza, stosowana tylko zewnętrznie.
Bogaty w składniki aktywne, ekstrakt z korzenia żywokostu zawiera miedzy innymi:
alantoinę
garbniki
fitosterole
skrobie
kwas krzemowy
saponiny
kwas kawowy
aminokwasy
kwas rozmarynowy
sole mineralne
kwas chlorogenowy
triterpeny
alkaloidy pirolizydynowe
śluzy
Zawarta w korzeniu żywokostu... Więcej
Wodoodporność i oddychalność
Wszyscy zadajemy sobie pytanie:- Jak to możliwe, żeby kurtka była wodoodporna i równocześnie przepuszczała pot na zewnątrz?Tajemnica oddychalności i nieprzepuszczalności wody leży w różnicy wielkości cząsteczek wody i pary wodnej. To właśnie ta różnica wykorzystywana jest w strukturze budowy membrany używanej do produkcji odzieży sportowej, czy derek przeciwdeszczowych.
Czym jest membrana?
Membrana to cienka warstwa chroniąca przed... Więcej
Kiełzno munsztukowe to rodzaj kiełzna o bardzo ostrym działaniu, wymagający wyszkolonego i doświadczonego jeźdźca oraz dobrze ujeżdżonego konia, stosowany głównie w dyscyplinie ujeżdżenia. Kiełzno munsztukowe to munsztuk zbudowany z jednolitego ścięgierza i bocznych, nieruchomych czanek oraz wędzidło munsztukowe.
Ścięgierz munsztuka nie jest łamany, tylko lekko wygięty pośrodku - wygięcie to zwane jest kabłąkiem. Im kabłąk jest wyższy i węższy, tym bardziej... Więcej
Pelham to bardzo mocne kiełzno, działające na zasadzie dźwigni, które stanowi jakby połączenie wędzidła z munsztukiem
Ścięgierz - część znajdująca się w pysku konia, może być niełamany, pojedynczo-łamany lub z łącznikiem, może być wykonany z różnych materiałów i mieć różne kształty.
Czanki znajdujące się po bokach ścięgierza, obrotowe, działają na zasadzie dźwigni. Czanki zwyczajowo mają taką samą długość jak ścięgierz. Im dłuższe czanki tym... Więcej
Do produkcji odzieży jeździeckiej używa się podobnych materiałów jak do wszystkich innych sportów. Ważne żeby ich funkcje miały odpowiednie parametry, aby były oddychające i przewiewne, w czasie aktywności fizycznej dobrze odprowadzały pot, a te przeciwdeszczowe nie przemakały. Firmy tekstylne cały czas szukają nowych rozwiązań, aby produkować coraz to lepsze i zaawansowane technologicznie materiały do produkcji odzieży sportowej. Jednak fason odzieży do jazdy konnej... Więcej
Bawełna to naturalne włókno roślinne na odzież dla osób wrażliwych i delikatnych. Jej wyjątkowe właściwości sprawiają, że jest świetnym rozwiązaniem dla alergików - odporna na wysokie temperatury, nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu, oddychająca i przyjemna dla skóry, chłonie wilgoć.Do niedawna odzież sportowa, również jeździecka produkowana była głównie z bawełny. Ale dziś zwolenników tego naturalnego włókna jest już coraz mniej.Dlaczego?Bawełna... Więcej
P O L S K I Z W I Ą Z E K H O D O W C Ó W K O N IIDENTYFIKACJA KONI I OSŁÓW- Instrukcja sporządzania opisu słownego i graficznego koni i osłów -
WARSZAWA 2017Opracował zespół w składzie:Prof. dr hab. Anna StachurskaMgr. inż. Agnieszka SzymańskaMgr. inż. Paulina PeckielMgr. inż. Grażyna KujawskaMgr. inż. Andrzej StasiowskiProf. dr hab. Zbigniew Jaworski
S P I S T R E Ś C IStr.1. Przepisy prawa............................................................. 42. Opis... Więcej
Od zdającego na złotą odznakę wymaga się już bardzo szerokiego zakresu wiedzy i nie ma możliwości podania krótkich odpowiedzi. Egzaminator zadając pytanie oczekuje gruntownego przedstawienia tematu.Wiedza teoretyczna musi być poparta praktyką.
Pytania Egzaminacyjne na ZŁOTĄ Odznakę w JeździectwiePion Edukacji Polskiego Związku Jeździeckiego
1. Scharakteryzuj potrzebę ruchu u konia.2. Przedstaw sposób pobierania paszy u konia i wpływ na jego żywienie w... Więcej
Jakich pytań można się spodziewać zdając na srebrną odznakę?
Pytania Egzaminacyjne na SREBRNĄ Odznakę w JeździectwiePion Edukacji Polskiego Związku Jeździeckiego
1. Jak powinien być traktowany koń w każdej dyscyplinie jeździeckiej?
Odpowiedź: Koń jest partnerem człowieka i powinien być traktowany zgodnie z zasadami humanizmu, kultury i etyki.
2. Jakich błędów należy unikać w szkoleniu i wychowaniu młodego konia?
Odpowiedź: Należy unikać przypisywania koniowi... Więcej
O co mogą zapytać egzaminatorzy?Czego należy się nauczyć na odznakę brązową?
Pytania Egzaminacyjne na BRĄZOWĄ Odznakę w JeździectwiePion Edukacji Polskiego Związku Jeździeckiego
PYTANIA CZĘŚĆ STAJENNA
1. Jak konie żyją w warunkach naturalnych?
Odpowiedź: Koń jest zwierzęciem stepowym. Wiąże się z tym potrzeba ruchu i częstego pobierania niewielkich porcji paszy. Konie żyją w stadzie o ściśle ustalonej hierarchii. Koń, poprzez przebywanie na wolności... Więcej
Regulamin Odznak JeździeckichPolskiego Związku JeździeckiegoObowiązuje od dnia 01.01.2022Zatwierdzone uchwałą Zarządu nr U/3367/10/Z/2021 z dnia 18.12.2021 r., z późniejszymi zmianami.
W czasie egzaminu egzaminator sprawdza umiejętności jazdy konnej zgodnie z wymaganiami klasycznej sztuki jeździeckiej, opisanymi w podręcznikach zaakceptowanych przez Polski Związek Jeździecki: - Zasady jazdy konnej – cz. 1, 2 i 3.
Podręcznikami zalecanymi do przygotowania kandydatów... Więcej
Powożenie, Woltyżerka, Sportowe Rajdy Konne, Reining - co należy wiedzieć zdobywając odznaki w tych dyscyplinach.
Regulamin Odznak JeździeckichPolskiego Związku JeździeckiegoObowiązuje od dnia 01.01.2022Zatwierdzone uchwałą Zarządu nr U/3367/10/Z/2021 z dnia 18.12.2021 r., z późniejszymi zmianami.
Polski Związek Jeździecki wprowadził w życie z dniem 01.01.2004 system trzystopniowej odznaki jeździeckiej – brązowej, srebrnej i złotej, poszerzone od dnia... Więcej
Warunkiem przystąpienia do egzaminu na Odznakę Złotą jest posiadanie Odznaki Srebrnej.
Regulamin Odznak JeździeckichPolskiego Związku JeździeckiegoObowiązuje od dnia 01.01.2022Zatwierdzone uchwałą Zarządu nr U/3367/10/Z/2021 z dnia 18.12.2021 r., z późniejszymi zmianami..
Polski Związek Jeździecki wprowadził w życie z dniem 01.01.2004 system trzystopniowej odznaki jeździeckiej – brązowej, srebrnej i złotej, poszerzone od dnia 01.01.2022 o czwarty stopień -... Więcej
Odznaka Srebrna odpowiada wymogom europejskiej odznaki EPC (Equivalent of Euro Pony Club Riding Test).
Regulamin Odznak JeździeckichPolskiego Związku JeździeckiegoObowiązuje od dnia 01.01.2022Zatwierdzone uchwałą Zarządu nr U/3367/10/Z/2021 z dnia 18.12.2021 r., z późniejszymi zmianami.
Polski Związek Jeździecki wprowadził w życie z dniem 01.01.2004 system trzystopniowej odznaki jeździeckiej – brązowej, srebrnej i złotej, poszerzone od dnia 01.01.2022 o... Więcej
Odznaka Jeździecka jest 3-stopniowa. Brązowa odznaka, to stopień pierwszy, ale warunkiem przystąpienia do egzaminu, jest posiadanie odznaki Jeżdżę Konno.
Regulamin Odznak JeździeckichPolskiego Związku JeździeckiegoObowiązuje od dnia 01.01.2022Zatwierdzone uchwałą Zarządu nr U/3367/10/Z/2021 z dnia 18.12.2021 r., z późniejszymi zmianami..
Polski Związek Jeździecki wprowadził w życie z dniem 01.01.2004 system trzystopniowej odznaki jeździeckiej – brązowej,... Więcej
Zdobycie odznaki Jeżdżę Konno uprawnia do zdobywania kolejnych odznak jeździeckich.
Regulamin Odznak JeździeckichPolskiego Związku JeździeckiegoObowiązuje od dnia 01.01.2022Zatwierdzone uchwałą Zarządu nr U/3367/10/Z/2021 z dnia 18.12.2021 r., z późniejszymi zmianami..
Polski Związek Jeździecki wprowadził w życie z dniem 01.01.2004 system trzystopniowej odznaki jeździeckiej – brązowej, srebrnej i złotej, poszerzone od dnia 01.01.2022 o czwarty stopień -... Więcej
Czy siodło skokowe wymagane jest na zawodach skokowych?
Napierśnik i wytok to konieczność, czy indywidulana potrzeba?
A co mówią przepisy o ochraniaczach?
PRZEPISY Konkurencji B SKOKI PRZEZ PRZESZKODYWydanie 9 ważne od 01.01.2022
Artykuł 257 RZĄD KOŃSKI
1. Na torze konkursowym - podczas startu w konkursie1.1. Zabrania się zakładania koniom okularów i masek przeciw owadom, które zasłaniają koniom oczy.
1.2. Dodatkowe elementy na paskach policzkowych ogłowia... Więcej
Jak powinien wyglądać koń na zawodach UJEŻDŻENIOWYCH?
Jakie wędzidło powinien mieć koń ujeżdżeniowy na zawodach?
Czy można startować w siodłe wszechstronnym?
Ochraniacze - czy są dozwolone na czworoboku?
PRZEPISY (Dział A) dyscypliny UJEŻDŻENIAna zawody krajowe i międzynarodoweObowiązują od 01.06.2018
Artykuł 428 - RZĄD
1. Obowiązkowe są następujące elementy rzędu: siodło ujeżdżeniowe, które musi być blisko konia i mieć długie, pionowe tybinki,... Więcej
Jak należy ubrać się na zawody skokowe?
Czy można startować w kolorowym fraku?
Czy białe bryczesy to konieczność?
Czy kask może być ozdobiony kryształkami?
PRZEPISY Konkurencji B SKOKI PRZEZ PRZESZKODYWydanie 9 ważne od 01.01.2022
Artykuł 256 UBIÓR I UKŁON1. Ubiór1.1. Zawodnicy zobowiązani są do noszenia stosownego stroju, kiedy pokazują się publiczności. Podczas startu, prezentacji, ceremonii dekoracji, wszystkich zawodników obowiązuje strój zgodnie z pkt.... Więcej
Jak prawidłowo ubrać się na zawody ujeżdżeniowe?
Cylinder?
Frak?
Czy konieczny jest kask?
PRZEPISY (Dział A) dyscypliny UJEŻDŻENIAna zawody krajowe i międzynarodoweObowiązują od 01.06.2018
Artykuł 427 - UBIÓR
1. Kask ochronny i cylinder/melonik
1.1 Wszyscy zawodnicy (jak również wszystkie inne osoby) dosiadający koni są zobowiązani do używania kasku ochronnego*, natomiast dzieci, zawodnicy na kucach, juniorzy i młodzi jeźdźcy oraz U25 także podczas... Więcej
Te pliki cookie są niezbędne do działania strony i nie można ich wyłączyć. Służą na przykład do utrzymania zawartości koszyka użytkownika. Możesz ustawić przeglądarkę tak, aby blokowała te pliki cookie, ale wtedy strona nie będzie działała poprawnie. Te pliki cookie pozwalają na identyfikację np. osób zalogowanych.
Zawsze aktywne
Analityczne pliki cookie
Te pliki cookie pozwalają liczyć wizyty i źródła ruchu. Dzięki tym plikom wiadomo, które strony są bardziej popularne i w jaki sposób poruszają się odwiedzający stronę. Wszystkie informacje gromadzone przez te pliki cookie są anonimowe.
Reklamowe pliki cookie
Reklamowe pliki cookie mogą być wykorzystywane za pośrednictwem naszej strony przez naszych partnerów reklamowych. Służą do budowania profilu Twoich zainteresowań na podstawie informacji o stronach, które przeglądasz, co obejmuje unikalną identyfikację Twojej przeglądarki i urządzenia końcowego. Jeśli nie zezwolisz na te pliki cookie, nadal będziesz widzieć w przeglądarce podstawowe reklamy, które nie są oparte na Twoich zainteresowaniach.
Nasza strona korzysta z usług Google, takich jak Google Analytics i Google Ads. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak Google wykorzystuje dane z naszej strony, zapoznaj się z polityką prywatności i warunkami Google.
Wysyłanie danych związanych z reklamami
Zgadzam się na wysyłanie danych związanych z reklamami do Google.
Reklamy spersonalizowane Google
Zgadzam się na używanie reklam spersonalizowanych. Reklamy te są dostosowywane do konkretnych preferencji, zachowań i cech użytkownika. Google zbiera dane na temat aktywności użytkownika w internecie, takie jak wyszukiwania, przeglądane strony internetowe, kliknięcia i zakupy online, aby lepiej zrozumieć jego zainteresowania i preferencje.