SEZAMOWY olej - Wsparcie walki z grudą u koni, mocne kopyta.

Olej sezamowy – olej roślinny otrzymywany poprzez tłoczenie na zimno nasion sezamu indyjskiego (Sesamum indicum). Sezam indyjski to jednoroczna roślina oleista, występująca tylko w uprawie. Owocem sezamu są charakterystyczne torebki – zawierające oleiste nasiona.

Olej sezamowy ma żółtą barwę i lekko orzechowy, łagodny zapach i smak. Szeroko stosowany w przemyśle spożywczym, używany głównie do gotowania i sałatek. Nie nadaje się do smażenia. Stosowany w medycynie ludowej, głównie ze względu na właściwości rozgrzewające, oczyszczające (odtrutkowe) i reguluje pracę gruczołów łojowych.

 

W skład nierafinowany oleju sezamowego, tłoczonego na zimno wchodzą:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie kwas linolowy i oleinowy)
  • lignany (sezamol, sezamolina)
  • sterole roślinne (kampasterol, stygmasterol, beta-sitosterol)
  • minerały (m.in. wapń, fosfor magnez, potas, żelazo, cynk)
  • witaminy (A, E, K oraz z grupy B).


Już od starożytności olej sezamowy jest ceniony za jego wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne. Zawdzięcza je w dużej mierze bogactwu witaminy E, nie bez przyczyny nazywanej witaminą młodości. Olej z sezamu ma właściwości zmiękczające i nawilżające, wzmacnia drobne naczynia krwionośne, chroni przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Jest znakomitym składnikiem preparatów do pielęgnacji kopyt, pobudza porost włosia i ogranicza problem ich wypadania, wspomaga walkę z łupieżem – działa przeciwgrzybiczo, łagodzi podrażnienia skóry.

 

d