ICARIDIN - Ikarydyna - Zniechęca owady czy maskuje zapach konia?

Icaridin - znany również jako pikarydyna, to kluczowy składnik wielu preparatów odstraszających owady, który można stosować bezpośrednio na skórę lub ubranie u ludzi, a także u zwierząt, w tym koni. Ma szeroką skuteczność przeciwko różnym stawonogom, takim jak komary, kleszcze, muchy i pchły. Jest prawie bezbarwny i bezwonny. Zaaplikowany na skórę bardzo wolno odparowuje, utrzymuje się nawet do 8 godzin.

Icaridin należy do grupy chemicznej piperydyn, które są składnikami strukturalnymi piperyny, będącej ekstraktem roślinnym pieprzu. Jako syntetyczny związek wyprodukowany został po raz pierwszy w latach 80. XX wieku. 

Icaridin wykazuje doskonałą skuteczność. Ostatnie badania dowiodły, że powodem zniechęcenia owadów, nie jest odstraszający zapach icaridinu, lecz ograniczenie lotności substancji zapachowych, czyli zamaskowanie zapachu wydzielanego przez ofiarę atakowaną przez owady. Koń, a szczególnie spocony, wydziela silny zapach przyciągający owady latające, a ikaridin niweluje go sprawiając, że koń nie jest "namierzany" przez owady.

 

Repelenty zawierające do 20% ikarydyny/pikarydyny są bezpieczne, nie są toksyczne i można je stosować codziennie.


Należy uważać aby preparat zawierający Icardin nie dostał się do oczu, może mieć drażniące działanie na śluzówkę, nie można dopuścić również do jego połknięcia.

 

Nasze sklepy jeździeckie


źródło: National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information