*Dla konia na stawy

Kiedy suplementacja konia dla wzmocnienia stawów jest konieczna?

  • gdy zauważymy sztywność w obrębie stawów, skrócony wykrok, koń nie porusza się elastycznie
  • jeśli w trakcie chodzenia słyszymy dziwne strzelanie w stawach
  • gdy koń jest w intensywnym treningu i jego aparat ruchu jest poddawany dużym obciążeniom - np. w czasie skoków
  • po przebytej kontuzji i w czasie rekonwalescencji
  • gdy zaczyna intensywnie pracować po dłuższej przerwie
  • u starszych koni


Dobrze jest skonsultować się z lekarzem weterynarii, który doradzi właściwą suplementację, często po zleceniu dodatkowych badań np.: krwi.

 

Preparaty na stawy dla koni

 Jakie mikroelementy i witaminy powinien zawierać preparat na wzmocnienie stawów?

KOLAGEN
Kolagen to produkowane przez organizm białko, będące jednym z głównych składników tkanki łącznej. Jest swego rodzaju spoiwem łączącym ze sobą komórki, budulcem skóry, kości, zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie stawów, szybsze gojenie się ran oraz zrastanie złamanych kości,
Regeneruje tkankę chrzęstną, Korzystnie wpływa na funkcjonowanie narządu ruchu. Zwiększa elastyczność stawów.

GLUKOZAMINA
Glukozamina to organiczny związek chemiczny z grupy aminocukrów, pochodny glukozy. W organizmie syntetyzowana jest z glukozy i jest prekursorem szeregu biocząsteczek, na przykład chondroityny.
Liczne badania kliniczne udowodniły, że glukozamina stanowi budulec związków występujących w chrząstce stawowej. Z tego powodu ma korzystny wpływ na kondycję stawów. W czasie dużego wysiłku fizycznego, a tym samym większego obciążenia stawów, jak również u coraz starszych koni glukozamina produkowana jest przez organizm w zbyt małej ilości. To sprawia, że stawy nie mogą dobrze pracować, dlatego konieczna staje się zewnętrzna suplementacja. Glukozamina łagodzi ból, ale przede wszystkim zmniejsza sztywność stawów co poprawia ogólną sprawność i funkcjonowanie, ma więc wpływ na utrzymanie pożądanej sprawności ruchowej. Znaczenie ma to szczególnie u koni sportowych narażonych na nadmierne zużycie chrząstki w stawach i koni starzejących się

CHONDROITYNA
Chondroityna – to organiczny związek chemiczny będący jednym z głównych składników chrząstki stawowej, gdzie w postaci siarczanu odgrywa istotną rolę w likwidowaniu tarcia pomiędzy stykającymi się elementami ruchomymi stawu.
Mechanizm działania siarczanu chondroityny sodu polega na hamowaniu aktywności enzymów litycznych w obrębie chrząstki stawowej. Wpływa na właściwości mechaniczne i elastyczne chrząstki.


MSM
MSM - Metylo-Sulfonylo-Metan - to związek siarki organicznej niezbędny do produkowania wielu enzymów, kolagenu, keratyny, tkanki łącznej oraz przeciwciał, tkanki chrzęstnej oraz włosów, kopyt i skóry.
Siarka organiczna pobudza produkcję kolagenu, dzięki czemu przyspiesza regenerację mięśni i wzmacnia stawy. Ponadto doskonale odżywia kości i stawy, buduje chrząstkę oraz poprawia stan mazi stawowej. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Suplementacja wskazana jest u koni starszych, u koni ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawach, przy kontuzjach ścięgien, przy łamliwych kopytach, dla poprawienia jakości sierści.
MSM wzmacnia działanie witamin.

 

KWAS BOSWELIOWY
Boswellia serrata zwana zwyczajowo kadzidłowcem to drzewo występujące na Półwyspie Indyjskim.
Ekstrakt z żywicy zawiera duże ilości kwasu bosweliowego wykazującego właściwości prozdrowotne. Kwas bosweliowy ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne.
Boswellia serrata wspomaga procesy naprawcze w mięśniach i przyspiesza fizjologiczną regenerację potreningową. Jest antyoksydantem.

 

Rola Witaminy C

Witamina C jest niezbędna w syntezie kwasu hialuronowego, kolagenu, elastyny oraz MSM. Pomaga ona utrzymać równowagę fizjologiczną w obrębie tkanki łącznej, chrzęstnej i kostnej. Dodatkowa suplementacja witaminy C jest konieczna w okresach ograniczonego dostępu do pastwisk, w czasie zwiększonego wysiłku fizycznego, w czasie chorób, jak również u osobników starszych i klaczy źrebnych.