Jak dbać o nogi konia? - Codzienne zabiegi i profilaktyka.

Końskie nogi są wyjątkowo podatne na kontuzje, również u koni użytkowanych pod siodłem. Właściwa porfilaktyka pozwala zmniejszyć występowanie urazów, warto więc przywiązywać do niej szczególną uwagę.

 

Jak zapobiegać urazom ścięgien i stawów?
Przed każdym treningiem należy dokładnie wyczyścić nogi konia i założyć ochraniacze. Ochraniacze chronią wrażliwe miejsca na nogach konia oraz ścięgna przed uderzeniami. 
Jakie wybrać ochraniacze na nogi konia i kiedy je zakładać?  >>więcej dowiesz się tutaj<<
Zaschnięte błoto pozostawione na sierści czy założone brudne ochraniacze mogą spowodować otarcia i odparzenia.

 

 

Na początku jazdy konieczna jest odpowiedna rozgrzewka, której celem jest przygotowanie mięśnie i ścięgien na większy wysiłek. Po treningu natomiast konia należy odpowiednio długo występować, aby temperatura jego ciała mogła się unormować. Ważne jest również podłoże do jazdy - zbyt grząskie lub śliskie przyczynia się do powstawania urazów ścięgien, co przy dłuższym odziaływaniu może prowadzić do ich naderwania.

 

Dlaczego się schładza nogi konia po treningu?
Podczas ruchu konia temperatura  kończyn podnosi się, dlatego ważne jest aby po intensywnym wysiłku, a zwłaszcza w upalne dni, schłodzić nogi konia od kopyta do stawu skokowego lub nadgarstka. Schłodzenie nóg nie tylko przynosi ulgę dla konia, lecz także zapobiega powstawaniu obrzęków i zmniejsza ryzyko kontuzji. Najpopularniejszy sposób na chłodzenie nóg to polewanie ich zimną wodą z węża. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto wybrać żel lub wcierkę chłodzącą i wetrzeć ją dokładnie w nogi konia od stawu pęcinowego do nadgarstka. Aby utrzymać efekt chłodzenia na dłużej, warto wybrać glinkę chłodzącą. Glinka po wyschnięciu traci swoje właściwości chłodzące i należy jak najszybciej usunąć ją z nóg konia, zmyć lub wyczesać ostra szczotką, np. iglakiem.

 

Kiedy chłodzić nogi konia, a kiedy rozgrzewać?
Nogi konia chłodzi się nie tylko po treningu, ale również  po świeżo powstałych urazach, do 24h od ich powstania, np. przy opuchliźnie czy stłuczeniach.

Jeśli powstała kontuzja utrzymuje się dłużej, to po konsultacji z weterynarzem można zastosować wcierki lub glinki rozgrzewające, aby usprawnić przepływ krwi i zmniejszyć obrzęk nóg. Wcierki rozgrzewające stosuje się również, jeśli u konia występują opoje, czyli obrzęki w obrębie stawu pęcinowego wynikające z pogorszonego krążenia krwi i limfy.

 

Jak rozgrzewać nogi konia?
W celu rozgrzania wcierką lub żelem rozgrzewającym, należy wmasować je w nogi konia intensywnymi ruchami w kierunku od dołu do góry. Można też wykonać krótki masaż, co poprawi krążenie. Glinki rozgrzewające działają w podobny sposób, lecz nie trzeba ich wcierać ani masować, tylko nałożyć równomierną warstwę. Glinka rozgrzewająca podobnie ja chłodząca, traci swoje właściwości po wyschnięciu i wówczas trzeba ją zmyć lub wyczesać ostrą szczotką, np. iglakiem.

W celu wzmocnienia efektu rozgrzewania, po nałożeniu preparatu rozgrzewającego, można zawinąć nogi konia bandażami/owijkami polarowymi lub nałożyć podkładki pod bandaże, a następnie je owinąć. Ważne aby zrobić to z wyczuciem, w zależności od sytuacji, a najlepiej  po konsultacji z weterynarzem, ponieważ zbyt mocne rozgrzanie nogi może spowodować odparzenia skóry.

 

Kiedy zakładać ochraniacze stajenne i owijki?
Jeśli koń ma problemy z prawidłowym krążeniem, wokół stawów pęcinowych i pęciny zazwyczaj pojawiają się obrzęki zastoinowe. Nogi są opuchnięte, jednak nie są ciepłe tak jak przy stanach zapalnych. Koń zamknięty w boksie jest pozbawiony możliwości ruchu, więc ryzyko pojawienia się obrzęków wzrasta. Aby wspomóc krążenie, stosuje się ochraniacze stajenne, nazywane też ocieplaczami stajennymi. Taki rodzaj ochraniaczy, łatwy w zakładaniu, pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę nóg,  co pozwala na  zachowane prawidłowego krążenia krwi.

Ochraniacze posiadające dodatkowo wkłady magnetyczne, bardziej stymulują krążenie, co dodatkowo rozgrzewa nogi.

 

Jak rozpoznać uraz stawu lub ścięgna u konia?
Podstawowymi objawami przy urazie ścięgna czy stawu są: kulawizna, bolesność przy dotyku, opuchlizna nogi i podniesiona temperatura miejsca w którym wystąpił uraz. W razie zauważalnych objawów, należy ograniczyć całkowicie ruch konia i pilnie skontaktować się z weterynarzem.

 

Jak zabezpieczyć nogi konia na padok?
Wiele kontuzji u koni powstaje pod nieobecność ludzi, np. podczas zabaw na padoku. Jeśli koń jest energiczny i po wypuszczeniu na padok biega i bryka, przed wypuszczeniem wskazane jest założenie ochraniaczy i kaloszy, które ochronią nogi i kopyta przed niewskazanymi uderzeniami.

jd/d