WĄKROTKA AZJATYCKA - Centella asiatica. Wpływ na aparat ruchu u konia.

Wąkrotka azjatycka - Centella asiatica
Wieloletnia roślina z rodziny selerowatych. Jej naturalne pochodzenie to strefa tropikalna i subtropikalna. Lubi miejsca wilgotne, brzegi rzek i podmokłe trawy. Znana w starej chińskiej medycynie ma wiele zastosowań.

Zaliczana jest do tzw. adaptogenów – jej składniki ułatwiają funkcjonowanie organizmu w jego naturalnych warunkach środowiskowych. Roślina pozytywnie wpływa na układ nerwowy – uspokaja. Ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze oraz skutecznie wspomaga regenerację naskórka.

 

Centella asiatica jest źródłem witaminy C, A, E, K oraz witamin z grupy B. Zawiera także składniki mineralne – wapń, magnez, cynk, selen oraz glikozydy, kwas azjatykowy, flawonoidy, kwasy fenolowe, monosacharydy, fitosterole, aminokwasy, olejki eteryczne.


Centella asiatica poddana została wielu badaniom naukowym, które potwierdziły i udokumentowały jej pozytywne działanie na żywym organizmie:


"Centella asiatica wykazuje pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Zawarte w roślinie triterpeny działają na naczyniową i okołonaczyniową tkankę łączną. Stymulują syntezę kolagenu i innych białek tkanki łącznej poprzez modulowanie działania fibroblastów w ścianach naczyń, co w efekcie poprawia ich elastyczność i napięcie. Działa ochronnie na śródbłonek, pozytywnie wpływa na drenaż układu limfatycznego. Charakteryzuje się aktywnością antyagregacyjną, która może zmniejszać negatywne efekty zastoju żylnego. Osłania aktywność mikrocyrkulacyjną i zmniejsza zbyt dużą przepuszczalność kapilar . W związku z tym wyciągi z wąkroty azjatyckiej są wskazane w nadciśnieniu żylnym, w zespole pozakrzepowym, wszelkich objawach przewlekłej niewydolności żylnej, a także guzkach krwawniczych odbytu .

Źródło www.czytelniamedyczna.pl"

 

d

Polecane produkty