Fason odzieży do jazdy konnej znacznie się różni krojem od innych sportowych ubiorów, a różnice te mają znaczące uzasadnienie.
Do produkcji odzieży jeździeckiej używa się podobnych materiałów jak do wszystkich innych sportów. Ważne żeby ich funkcje miały odpowiednie parametry, aby były oddychające i przewiewne, w czasie aktywności fizycznej dobrze odprowadzały pot, a te przeciwdeszczowe nie przemakały. Firmy tekstylne cały czas szukają nowych rozwiązań, aby produkować coraz to lepsze i zaawansowane technologicznie materiały do produkcji odzieży sportowej. Jednak fason odzieży do jazdy konnej znacznie się różni krojem od innych sportowych ubiorów, a różnice te mają znaczące uzasadnienie.
Z czego produkowana jest techniczna odzież jeździecka?
Bryczesy >>zobacz ofertę<<
To elastyczne spodnie lub getry, które nie mogą mieć szwa od wewnętrznej strony nogawki. Taki szew w czasie jazdy będzie obcierał. Do tego mają antypoślizgowy lej, który dla większości jeźdźców jest niezbędny, ale na co dzień, do chodzenia czy innych ćwiczeń nie będzie wygodny. Kieszenie z przodu spodni muszą być płytsze, a głęboka na telefon może być jedynie po zewnętrznej stronie nogawki. Nogawki natomiast są krótsze od np. spodni dresowych, kończą się około 4 cm nad kostką, aby w czasie przyłożenia łydki nie obcierały.
Bluzy i Kurtki do jazdy konnej
Tu koniecznością są nieco dłuższe rękawy. W normalnej sportowej kurtce, wygląda się na koniu, jakby rękawy były za krótkie. Ramiona natomiast są nieco szersze niż w innych kurtkach, aby zapewnić jeźdźcowi swobodny ruch, szczególnie w czasie skoków. Dwudzielny zamek - odpinany dodatkowo od dołu, to również pożądana funkcja. Siedząc w siodle można odpiąć dół, aby kurtka lub bluza wygodnie rozeszły się na boki nie ograniczając ruchu. Góra nadal pozostaje zapięta i jeździec nie marznie. A długość kurtki? Najwygodniejsze są krótkie, takie kończące się niedużo poniżej pasa. Ale w czasie deszczu lub jak jest bardzo zimno przyda się dłuższa kurtka lub nawet płaszcz. I tu też jest rozwiązanie - wysokie rozcięcie lub dwa z tyłu, pozwolą na wygodna jazdę w siodle. Najczęściej w płaszczach takie rozcięcia są zapinane na zamek.
Dłuższe rękawy i rozcięcia z tyłu to również ważna cecha rajtroków, czyli marynarek konkursowych.
Rękawiczki jeździeckie
Większość jeźdźców używa rękawiczek przez cały rok. Mają one przede wszystkim rolę ochronną. Ważne aby miały od wnętrza dłoni podszycia antypoślizgowe oraz w miejscu przechodzenia wodzy były wzmocnione. Grubość rękawiczek uzależniona jest od pory roku. Te na lato, ochronne, są cieniutkie, często z siateczki, a te na zimę, ocieplane, różnej grubości.
Kask jeździecki
Kiedyś jeździło się konno i startowało na zawodach w czarnym aksamitnym toczku. Była to głównie ozdoba nadająca specyficzny jeździecki wygląd. Jeźdźcy na zawodach skokowych mieli ubrany toczek bez żadnego zabezpieczenia pod brodą, nieliczni naciągali gumkę pod brodę, ale rzadko, bo przeszkadzała w czasie ukłonu przed komisja sędziowską. Toczek nie chronił głowy jeźdźca i nie miał żadnych atestów. Dzisiejsze kaski jeździeckie mają podobny wygląd do kasków rowerowych czy narciarskich. Światowa moda kreuje coraz to nowsze projekty. Wygląd podobny, ale konstrukcja kasków jeździeckich jest inna niż pozostałych, kaski jeździeckie przechodzą bowiem bardziej skomplikowane testy i mają swój dedykowany Atest.
Więcej o ateście kasków jeździeckich przeczytasz tutaj
Koszulki, T-shirty jeździeckie
Specjalna koszulka do jazdy konnej? Nie, to nie jest konieczność. Sportowe, funkcyjne koszulki sprawdzą się również na koniu. Ważne tylko, aby miały odpowiednie parametry. Ogromne znaczenie ma tu jednak moda. Koszulka polo z kołnierzykiem i krótkim rękawem, to typowy ubiór eleganckiego jeźdźca lub amazonki. Na przeciw wychodzą firmy produkujące co rok to atrakcyjniejsze kolekcje jeździeckie zaspokajając najbardziej wyrafinowane gusta.
Buty, czapsy. >>zobacz ofertę<<
Buty jeździeckie muszą mieć płaską podeszwę, aby w razie upadku, noga nie została w strzemieniu. Podeszwa musi też być odpowiednio sztywna, aby nie zginała się w strzemieniu pod ciężarem jeźdźca. Krótkie buty do jazdy - sztyblety sięgają ponad kostki, chroniąc je przed nieprzyjemnym kontaktem z bokiem strzemion. Jazda konna w butach sportowych, nieprzystosowanych do jazdy konnej może okazać się niewygodna, ale przede wszystkim niebezpieczna i urazowa.
Czapsy to ochraniacze na łydki, zastępujące cholewki wysokich butów - oficerek. Podobne ochraniacze można zobaczyć u turystów górskich. Ochraniacze trekingowe - stuptuty, najczęściej ortalionowe i wodoodporne, chronią spodnie turystów przed błotem, ich buty przed deszczem i topniejącym śniegiem, który może dostać się do środka butów. Czapsy natomiast stabilizują łydkę jeźdźca oraz chronią ją przed obtarciem w czasie jazdy na koniu. Mają całkiem inny fason niż stuptuty, wykonane są ze skóry lub z tworzywa skóropodobnego i są dużo sztywniejsze.
d