Z jakich włókien produkowana jest odzież jeździecka.

Bawełna to naturalne włókno roślinne na odzież dla osób wrażliwych i delikatnych. Jej wyjątkowe właściwości sprawiają, że jest świetnym rozwiązaniem dla alergików - odporna na wysokie temperatury, nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu, oddychająca i przyjemna dla skóry, chłonie wilgoć.
Do niedawna odzież sportowa, również jeździecka produkowana była głównie z bawełny. Ale dziś zwolenników tego naturalnego włókna jest już coraz mniej.
Dlaczego?
Bawełna dopóki jest sucha świetnie oddycha, jest przyjazna dla skóry, bardzo dobrze chłonie wilgoć, ale jak już zawilgnie traci te właściwości. Mokra bawełna daje uczucie chłodu i nie jest przyjemna dla skóry, ale przede wszystkim niemal zupełnie przestaje oddychać.

 

Wiek XXI to era odzieży technicznej - zwanej również funkcyjną lub funkcjonalną.
Ale co znaczy termin "jeździecka odzież techniczna"?

To sportowa odzież przystosowana do uprawiania jeździectwa, mająca odpowiedni krój nieograniczający ruchu i przede wszystkim wykonana z materiałów posiadających odpowiednie właściwości / funkcje:

  • świetnie odprowadza wilgoć
  • szybko schnie
  • jest elastyczna, dzięki czemu bardzo wygodna.

Zarówno ciało jeźdźca jak i konia podczas wysiłku rozgrzewa się. Zwiększając swoją temperaturę zaczyna się pocić, tworząc na powierzchni warstwę wilgoci, która pod wpływem ruchu powietrza daje uczucie zimna. Materiały techniczne pozwalają na szybkie odprowadzenie wilgoci i nadmiaru ciepła. Jeździec ubrany w odpowiednio dobraną odzież czuje się na koniu komfortowo, nic go nie uwiera i nie ociera, nie jest mu za gorąco lub za zimno oraz jest suchy. Wygodne ubranie pozwala na skupienie się na pracy z koniem. Spocony koń w derce z technicznego materiału ma na sobie cały czas sucha derkę, a jeździec nie stępuje konia po jeździe w mokrym podkoszulku.

 

Podstawowy skład materiałów wykorzystywanych do produkcji nowoczesnej odzieży technicznej to poliester, poliamid i elastan. Każdy z nich ma inne właściwości. Różnice jakości materiałów technicznych zależne są głównie od proporcji tych składników i od stopnia zaawansowania technologii produkcyjnych.

 

Poliester - jest włóknem syntetycznym, wytwarzanym w różnych procesach technologii chemicznej z polimerów niewystępujących w przyrodzie. Jest lekki i funkcjonalny oraz szybkoschnący, co wynika z mniejszej, w porównaniu z materiałami naturalnymi, chłonności wilgoci. Jest wytrzymały i bardzo sprężysty, nie odkształca się i nie rozciąga oraz jest odporny na zagniecenia – nie wymaga prasowania. Nie płowieje - czyli nie traci koloru na słońcu. Dobrze się pierze, nie kurczy się i nie mechaci. Wykazuje dużą odporność na działania substancji chemicznych. Jest odporny na pleśnie, mole i grzyby, rzadko wywołuje alergie. W dotyku jest jednak dość szorstki.

 

Poliamid - to włókno syntetyczne, które powstało w latach 30. XX wieku, zwane wówczas nylonem. Powodem badań nad wynalezieniem poliamidu, była potrzeba znalezienia tańszego włókna, które mogłoby zastąpić naturalny jedwab. Poliamid jest niezwykle lekki i równocześnie bardzo wytrzymały. Charakteryzuje go duża higroskopijność - zdolność dobrego wchłaniania wody (nieco słabsza od bawełny). Łatwo się go pierze i szybko schnie. Świetnie dopasowuje się do ciała i nie odkształca się. Wykorzystywany do ochrony przed deszczem, wodą i śniegiem w kurtkach jeździeckich czy derkach dla koni. Użyte w procesie wytwarzania poliamidu innowacyjne technologie pozwalają na zwiększenie oddychalności tkaniny. Poliamid nie gniecie się i jest odporny na bakterie i grzyby. Niestety jest dość sztywny, łatwo się mechaci, blaknie i nie można go prać w wysokich temperaturach. Włókno poliamidowe używane jest więc najczęściej jako cenna i wręcz niezbędna domieszka do innych włókien.

 

Elastan - nazywany również Spandexem czy Lycrą - jest włóknem syntetycznym powstałym z kauczuku, zaliczanym do włókien poliuretanowych. Włókna elastanu rozciągają się nawet do 500 procent swojej pierwotnej długości, po czym powracają do niej bez zmian kształtu. Elastan najczęściej jest wykorzystywany jako jeden ze składników, dodatek zwiększający elastyczność materiału. Jego podstawową cechą jest możliwość produkcji odzieży sportowej, przylegającej do ciała. Bardzo szybko wysycha, nie elektryzuje się, bardzo mocno się rozciąga i do tego jest odporny na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Już niewielki dodatek elastanu sprawia, że materiał nie gniecie się i nie rozciąga.

 

Skład materiałów jest niezwykle ważny, ale istotną rolę odgrywa również technologia wykorzystana w produkcji. Odpowiedni splot i połączenie włókien często odgrywa kluczowa rolę i stanowi najważniejszy punkt decydujący o funkcjonalności produktu. 

d