Bryczesy dawniej i dziś.

Trochę historii.

Kiedyś bryczesy to były szerokie spodnie, najczęściej wełniane, później również bawełniane, w których wygodnie można było siedzieć okrakiem w siodle. Zwężona nogawka w okolicy łydki miała zmieścić się w wysokim bucie i nie zwijać w czasie jazdy. Aby bryczesy były mocniejsze i szybko się nie przecierały, wszywano skórzane wstawki w okolicy kroku i po wewnętrznej stronie nogawek. Skóra niestety od wilgoci sztywniała i trzeba ją było natłuszczać. Pranie takich bryczesów było niezwykle skomplikowane. Po praniu skóra robiła się twarda i wysuszona, a pod wpływem smarów miękła, ale pozostawała tłusta i śliska.

  
Kadr z Filmu "Cwał"

Koniec XX wieku
Z czasem tkaniny bawełniane i wełniane zaczęto zastępować elastycznymi. Fason bryczesów zmienił się na węższe, bardziej dopasowane. Elastyczne bryczesy nie miały już szwa od wewnętrznej strony nóg, który mógłby obcierać w czasie jazdy na koniu.
Skórzany lej jednak nadal pozostał. Został zastąpiony lejem z tworzywa podobnego do skóry, dopiero w latach 90-tych.
Nie od razu jednak lej z tworzywa stał się popularny. Powszechnie uważano, że porządne bryczesy muszą mieć lej ze skóry. Z czasem jednak tworzywo okazało się trwalsze i wygodniejsze. Wyparło całkowicie leje ze skóry naturalnej.
Jednak latem pełny lej był za mało przewiewny. Niektórzy w ciepłe dni używali tylko krótkiego, kolanowego leja.

 

Początek wieku XXI
Producenci myśleli, szukali..
Około dekadę temu zaczęły pokazywać się na rynku pierwsze bryczesy z lejem z syntetycznej skóry pokrytym nadrukiem silikonowym. Wzbudzały one równocześnie zainteresowanie i nieufność. Silikonowy nadruk miał za zadanie zwiększyć przyczepność do siodła. Niestety gruby, syntetyczny lej pozostał i nadal sprawiał ogromy dyskomfort.
Szybko opracowano nowszą technologie i pokryto silikonem tkaninę, która była przewiewna i przyjazna dla skóry.

 

Aktualnie
Dzisiejsze bryczesy wykonane są z wygodnych funkcyjnych materiałów, w miejscu dawnego leja pokryte silikonowym nadrukiem, który zwiększa przyczepność.
Moda jeździecka to już nie angielskie "bon ton". Odzież jeździecka ma sportowy styl, jest wygodna i funkcjonalna. Na konia można również wsiąść w jeździeckich leginsach, które mają styl getrów sportowych, ale silikonowy lej definiuje ich przeznaczenie.

Klasyczne szerokie bryczesy używane są jeszcze przez współczesnych "kawalerzystów" i tradycjonalistow, ale jest ich już niewielu.

 

Aby wybrać odpowiednie bryczesy trzeba:

  • zastanowić się nad modelem który nam się najbardziej podoba
  • wybrać odpowiednią grubość - na lato lub zimę
  • zdecydować czy chcemy pełny lej, czy raczej krótki kolanowy (w Polsce krótki, kolanowy lej nie jest popularny)
  • a wybór koloru to już tylko wisienka na torcie.

Dziś ogromy wybór bryczesów zaspokoi najwybredniejsze gusta  >>wybierz idealne bryczesy dla siebie<<

 

d