Odblaski w jeździectwie

Po co i kiedy stosować odblaski w czasie jazdy konnej?
Dlaczego w ogóle używamy odblasków?

BEZPIECZEŃSTWO

W codziennym życiu odblaski są niezbędne, a w wielu sytuacjach po zmroku obowiązkowe. Elementy odblaskowe na odzieży zwiększają widoczność w świetle reflektorów, ratując często życie pieszych czy rowerzystów.

Ale po co odblaski w czasie jazdy konnej? 

Jazda konna jest sportem całorocznym. Oprócz treningów na hali czy ujeżdżalni, wyjeżdża się również w tereny. Aby dojechać do leśnych czy polnych ścieżek, najczęściej trzeba skorzystać z dróg utwardzonych, mniej lub bardziej uczęszczanych przez pojazdy zmotoryzowane. 

Komu zdarzył się powrót do stajni po zmroku? Zwłaszcza jesienią i zimą słońce zachodzi dość wcześnie. Niezbędnym elementem w tym okresie muszą stać się odblaski.
Trzeba też pamiętać, że nie tylko po zmroku widoczność jest ograniczona. Podczas deszczu czy mgły piesi, rowerzyści oraz jeźdźcy na koniach  również wtapiaj się w mrok,

  • Człowiek lub jeździec na koniu, idący poboczem w ciemnych ubraniach, bez odblasków, są widoczni w światłach samochodu z 20m.

  • tych samych użytkowników drogi, ale z odblaskami widać ze 150-300m, odbite od odblasków światła samochodów, wyraźnie zaznaczają ich obecność na drodze

Osobną grupą dla której elementy odblaskowe są niezbędne podczas jazdy są policjanci konni, strażnicy lub inne służby pracujące na koniach w terenie. Elementy odblaskowe są ich obowiązkowym wyposażeniem.

Warto wspomnieć, że przechodząc z hali lub oświetlonej ujeżdżalni do stajni, zwłaszcza kiedy droga prowadzi przez teren, po którym mogą poruszać się samochody czy pojazdy gospodarskie, widoczność po zmroku też jest ograniczona. Derka, czaprak lub ochraniacze z elementami odblaskowymi to świetne rozwiązanie. Dobrym pomysłem jest również zawieszenie odblaskowego elementu np. na strzemieniu. Kamizelka odblaskowa lub taśma zakładana na ramię dodatkowo zwiększą bezpieczeństwo.

 

Jakich odblasków używać?

Najprostszym rozwiązaniem jest taśma odblaskowa, przyczepiona na ręce. 

Jadąc w teren, można zabezpieczyć się zakładając derkę w jaskrawym kolorze z odblaskowymi elementami:

Dodatkowo widoczność poprawią specjalne opaski odblaskowe na nogi konia:

 

lub naczółek i ochraniacz na ogon w formie odblasku:

 

Przeznaczona do jazdy w teren lub w czasie deszczu  odzież jeździecka często wyposażona jest już w elementy odblaskowe. Kurtki, rękawiczki i termobuty, również miewają wszyte odblaski:

 

W odblaskowe elementy zaopatrzone są czasem też palcaty, a kaski mają je często w standardzie.

 

 

A na koniec ciekawostka. Dla ochrony po zmroku można użyć również bezpiecznego, odblaskowego sprayu. Widać go zarówno kiedy spryskamy ubranie, jak i sierść zwierząt.

s/d