Jak założyć siodło?

Aby siodłanie konia nie przysparzało trudności dobrze jest poznać dokładnie budowę siodła. Znajomość nazw poszczególnych jego części przyda się już  również w czasie pierwszych jazd na koniu.

 


Siodłanie można rozpocząć dopiero, kiedy koń jest czysty, a sierść gładko zaczesana (z włosem).
Jak wyczyścić prawidłowo konia? >>przeczytaj tutaj<<

 

A co wchodzi w skład kompletnego siodła?

Koń wyczyszczony, siodło skompletowane  i co teraz?

  • Najpierw zakładany jest czaprak. Warto położyć czaprak nieco wyżej, nad łopatkami konia.
  • Następnie kolej na siodło do którego za pomocą puślisk powinny być doczepione strzemiona Trzeba upewnić się, czy strzemiona są odpowiednio zabezpieczone. Wiszące luźno mogą stwarzać zagrożenie uderzenia konia lub siebie. Siodło należy złapać lewą dłonią za przedni łęk, a prawą za tylny i z ugiętych nóg (aby nie obciążyć zbyt mocno kręgosłupa osoby zakładającej siodło) unieść je ponad koński grzbiet. Położyć je na koniu delikatnie, tak aby nie upadło uderzając o grzbiet. Należy wypośrodkować ułożenie siodła dorównując łęki odpowiednio do przedniej i tylnej krawędzi czapraka. Jeżeli siodło leży już w odpowiednim miejscu, można zająć się dalszymi czynnościami. Jeżeli jednak jest zbyt wysoko z przodu, zsuwamy je w kierunku zadu, aż stabilnie ułoży się na grzbiecie. Gdyby przesunęło się zbyt nisko, w żadnym wypadku nie wolno go przesuwać pod włos w stronę szyi, co może powodować nieprzyjemne dla konia kłucie i obtarcia.  Siodło  trzeba trzeba wówczas jeszcze raz unieść do góry i przełożyć do przodu tak, by ponownie, zsunąć je z włosem w odpowiednie miejsce.
  • Ważną czynnością jest odpowiednie ułożenie czapraka  poprzez wciśniecie go w tunel siodła. Większość czapraków jest wyposażona w paski boczne, przez które przekłada się popręg, oraz dodatkowe paski w okolicy kłębu, dłuższe przekłada się przez przystuły, krótsze dopina z przodu do siodła do półkółek. To dodatkowe zabezpieczenie zapobiegające przesuwaniu czapraka pod siodłem.
  • Po założeniu siodła trzeba sprawdzić, czy po przeciwnej stronie konia, sprzęt również dobrze się układa.
  • Następnym krokiem jest przypięcie popręgu. Po upewnieniu się, że jest ułożony w dobrą stronę przekładamy przystuły przez klamry popręgu i zapinamy początkowo dosyć luźno. Jeżeli do wyboru mamy trzy przystuły, to środkową pozostawiamy wolną. Następnie należy bezpiecznie przejść na drugą stronę konia i powtórzyć czynność.

 

Czy wszystko już gotowe?
Kończąc siodłanie warto skontrolować, czy wszystko razem dobrze się układa i znajduje w dobrym miejscu.

kk/d