Jak wyczyścić konia?

Dlaczego prawidłowe i regularne czyszczenie konia jest takie ważne?

Czyszczenie konia zapobiega powstawaniu otarć, odparzeń i ogranicza rozwój chorób skórnych. Istotne jest, żeby przed każdą jazdą dokładnie wyczyścić całego konia i aby siodło oraz pozostały zakladany sprzęt nie zranił skóry konia.

 

Gdzie czyścić konia?

Do czyszczenia najlepiej wyprowadzić konia i przywiązać go w wyznaczonym stanowisku lub na korytarzu stajni. Nie powinno się czyścić koni w boksie, ponieważ wszystkie nieczystości i kurz będą osadzać się na ściółce i sianie. Przywiązanego konia wygodniej jest też wyczyścić, ponieważ nie ma możliwości chodzenia po boksie.

 

Pierwszy, wstępny etap czyszczenia konia.

Czyszczenie należy rozpocząć od usunięcia zaklejek na sierści oraz zaschniętego błota. Nadają się do tego zgrzebła typu iglak lub typu magicbrush, czyli plastikowe szczotki z ząbkami.

Konia czyści się od głowy w stronę zadu, zgodnie z kierunkiem w którym układa się sierść. Co jakiś czas  szczotkę powinno się wytrzepać, uderzając nią o np. podłogę, aby zaschnięty brud i sierść nie zapychały szczotki. Jeśli zaschniętego błota jest dużo lub koń jest w trakcie gubienia zimowej sierści, bardzo dobrze sprawdzą się zgrzebła.  Zgrzebła to owalne szczotki z małymi ząbkami i dużymi przestrzeniami między nimi. Mogą być plastikowe, gumowe, metalowe oraz sprężynowe. Zgrzebło metalowe jest ostre i świetnie zbiera z konia martwą sierść, ale należy pamiętać, aby czyścić z wyczuciem i delikatnie, aby konia nie zranić.

 

Drugi, właściwy etap czyszczenia konia.

Do wyczesania kurzu i pyłu z sierści niezbędne są szczotki włosiane z naturalnym, syntetycznym lub mieszanym włosiem. Szczotki z dłuższym, sztucznym włosiem działają jak miotełki, usuwając drobny kurz z powierzchni sierści. Szczotkami z krótkim włosiem możemy dokładniej wyczesać konia.

Przy czyszczeniu włosianymi szczotkami, świetnie sprawdzi się zgrzebło metalowe, które znakomicie usuwa wbitą sierść i kurz ze szczotki.  Przy czyszczeniu włosianą szczotką, co kilka ruchów należy przeciągnąć ją wzdłuż zgrzebła.

 

Jak wyczyścić kopyta?

Przyrząd do czyszczenia kopyt to  kopystka lub szczotko-kopystka, czyli kopystka z twardą szczoteczką.  Metalowym trzpieniem  kopystki wybiera się wszystkie nieczystości wbite w kopyto, a szczoteczką omiata się całą podeszwę z tego co pozostało. Aby zapobiec gniciu strzałek, kopyta zwłaszcza w deszczową pogodę należy czyścić tak często jak mamy możliwość, nie tylko przed jazdą. Po powrocie z przejażdżki w terenie warto sprawdzić, czy do kopyt nie nawbijały się np. drobne kamienie.

 

Jak dbać o grzywę i ogon?

Grzywę i ogon wygodnie jest rozczesać specjalną szczotką. Grzebieni używa się raczej do rozczesania grzywki lub przy zaplataniu grzywy. 

Odżywki przeznaczone do pielęgnacji do grzywy i ogona, użyte przed rozczesywaniem, bardzo ułatwiają to zadanie. Sprawiają, że sierść staje się śliska, ogon nie plącze się, a włosie nie wyrywa się podczas czyszczenia. Ogon warto regularnie rozdzielać delikatnie palcami, nie wyrywając włosów, aby uniknąć splątania i sklejenia. Zbyt częste czesanie ogona powoduje utratę włosa, który niestety bardzo długo odrasta.

 

Czy głowę konia również się czyści?

Do czyszczenia głowy przeznaczone są mniejsze szczotki z miękkim, delikatnym włosiem, ponieważ skóra na głowie konia jest bardziej delikatna. Mniejszą szczotką łatwiej jest operować przy głowie konia oraz dokładniej wyczyścić każde miejsce.

 

Na koniec można za pomocą szczotek z naturalnym miękkim włosiem lub polerkami wykonanymi z mikrofibry lub owczej wełny, wygładzić sierść i nadać jej piękny połysk. Dzięki temu zabiegowi koń  będzie się jeszcze lepiej prezentował.

 

j/d