*Hobby Horse

Konik na kiju?  Głowa konia na patyku?  Zabawka dla maluchów?

NIE! To nowy trend, nowa moda w świecie jeździeckim, popularna u dzieci i młodzieży, traktowana naprawdę poważnie. Hobby Horse - to już oficjalna i międzynarodowa nazwa dyscypliny sportowej. Oprócz beztroskiej zabawy, organizowane są całkiem poważne zawody do których opracowano już przepisy.

źródło Wikipedia

Co to jest Hobby Horse?
Kto w dzieciństwie nie bawił się w jazdę konną, wykorzystując to, co było akurat dostępne: odpowiedniego kształty patyk, rakietka do badmintona? Ci bardziej zaawansowani mieli koniki wyrzeźbione z drewna, na kiju często zakończonym kółkiem. Czy taki konik różnił się od popularnego konia na biegunach? Oczywiście. Dało się na nim galopować przez bezkresne łąki, a bardziej wtajemniczeni mogli skakać przez przeszkody i wykonywać trudne figury ujeżdżeniowe, np. zmianę nogi co jeden takt!

Źródło: https://www.horseandhound.co.uk/

Historia Hobby Horse
To rozrywka znana od średniowiecza. Jeźdźców dosiadających te koniki na patyku można zobaczyć na XVI wiecznych rycinach sztuki niemieckiej i hiszpańskiej, czy znaleźć o nich wzmianki w XVIII wiecznej literaturze anglo-irlandzkiej. Ogromną rolę odgrywają do dziś w tradycjach ludowych zachodniej Europy. Były i są ważnym punktem obchodów majowych ""MAY DAY" oraz pojawiają się w tańcach "MORRIS DANCING".

"MORRIS DANCING" to taniec bez którego nie mogły się obyć żadne ważne obchody czy święta, a ""MAY DAY" to europejskie święto o starożytnym pochodzeniu, obchodzone w połowie, między równonocą wiosenną, a przesileniem letnim, posiadające wiele regionalnych odmian (w Polsce nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny).

Jednak dopiero w ostatniej dekadzie „Hobby Horse” stało się sportem i nabrało rozpędu, chociaż w Finlandii trend ten rośnie już od XIX wieku.

 

Koniki pluszowe
Można się było do nich nawet przytulić, choć to tylko głowa i szyja, ale od czego wyobraźnia! W ostatnim czasie koniki Hobby Horses bardzo zyskały na popularności. W przedszkolach i szkołach  nastał prawdziwy bum na zabawę konikami na kiju i to również wśród dzieci niezwiązanych z jeździectwem. Moda ta nie mogła więc ominąć świata jeździeckiego. Koniki Hobby Horses dostępne są nie tylko w sklepach z zabawkami ale również w sklepach jeździeckich. Prawdziwi koniarze (choć w przeważającej mierze, koniarki) mogą wybrać maści a nawet rasy. Dostępne są również specjalne akcesoria dla koników.
Ciekawostka: prawdziwy kantar na mini shetty lub źrebięcy będzie pasował na Twojego hobby horse.

Hobby Horse - sport

Powoli na zawodach jeździeckich, na początku w ramach rozrywki miedzy konkursami, zaczęto rozgrywać zawody Hobby Horse. Rozrywka ta stała się na tyle popularna, że z czasem zyskała swoje osobne imprezy.
Skoki i ujeżdżenie mają już odrębne przepisy, według których rozgrywane są zawody.
Trend na tak dużą skalę rozpoczął się w Skandynawii, a prym wiedzie Finlandia. Finlandia pozostaje kolebką Hobby Horse z ponad 10 000 uprawiających tę dyscyplinę. Co roku w mieście Seinäjoki odbywają się Mistrzostwa Hobby Horse, organizowane przez Fińską Federację Jeździecką, które przyciągają setki zawodników i tysiące widzów.
W Polsce od kilku lat również odbywają się zawody Hobby Horse, między innymi w Sopocie, Lesznie Jakubowicach czy w Zbrosławicach.

 

Na jakich zasadach rozgrywane są zawody?

Skoki przez przeszkody na wysokościach:
40-50cm
60-70cm
80-90cm
100-110cm
Rozgrywane zarówno jako konkursy zwykłe - na czas, jak i dokładności według zasad znanych z jeździeckich zawodów na prawdziwych koniach.

Ujeżdżenie: Pokazy do muzyki.

W Polsce przepisy nie są jeszcze opracowane globalnie . Oprócz warunków jakie znamy z zawodów jeździeckich, ważny jest sposób trzymania hobby horsa. Nie można się z nim "rozstać", musi też być trzymany przynajmniej jedną ręką, a kij na którym umieszczony jest koń, musi być pomiędzy udami.
 

 

Hobby Horse - jako terapia.
Warto wspomnieć, że hobby horsing ma również moc terapeutyczną. W reportażu Selmy Vilunen możemy poznać bohaterki, którym ta, wydawałoby się zabawa, pomogła przetrwać trudne chwile. Ponadto w czasach wirtualnej rzeczywistości, zabawa wymagająca niemałego wysiłku i umiejętności sportowych, jest nie do przeceniania. 

 

Ciekawostka: Słynny Valegro też ma swojego Hobby Horse:

Źródło: https://www.horseandhound.co.uk/

Źródła:   Reportaż "Hobbyhorse Revolution" 2017 Selma Vilhunen;   / https://nationalpost.com/;  https://www.horseandhound.co.uk/.   https://www.horseandhound.co.uk/

 

 

s