Jak wybrać i dopasować siodło?

Wybór siodła jest jest jednym z kluczowych elementów, aby jazda była komfortowa i bezpieczna dla konia oraz jeźdźca. Prawidłowo dopasowane siodło pozwala na jazdę w harmonii z koniem, zwiększa precyzję przekazywanych sygnałów oraz wspomaga dosiad jeźdźca.

 

Prawidłowe dopasowanie siodła zależy od kilku czynników:

1. Wybór modelu siodła

Zanim przystąpimy do wyboru rozmiaru, warto wybrać model siodła dostosowany do konkretnej dyscypliny jeździeckiej:

 • Siodła skokowe - przystosowane do skoków przez przeszkody oraz wygodnej jazdy w półsiadzie. Dzięki swojej budowie pozwalają jeźdźcowi przyjąć odpowiednią pozycje podczas skoku. Siodło skokowe charakteryzuje się płytszym siedziskiem, mniejszymi lub/i krótszymi klockami kolanowymi oraz tybinką wysuniętą bardziej do przodu, co umożliwia skrócenie strzemion.

 • Siodła wszechstronne - przystosowane do niewielkich skoków, standardowej jazdy jak i wygodnych wyjazdów w teren. To połączenie siodła skokowego oraz ujeżdżeniowego, dlatego są odpowiednie dla jeźdźców, którzy dopiero rozpoczynają naukę jazdy konnej. Wielu jeźdźców wybiera też ten model przy zajeżdżaniu młodych koni. Siodło wszechstronne posiada głębsze siedzisko i większe klocki kolanowe, które stabilizują dosiad jeźdźca.

 • Siodła ujeżdżeniowe - przystosowane do dyscypliny ujeżdżenia, pozwalają na precyzyjny i stabilny dosiad jeźdźca oraz maksymalną swobodę ruchu łopatki konia. Tybinki siodła ujeżdżeniowego są znacznie wydłużone oraz proste, co pozwala na jazdę na dłuższych strzemionach. Siedzisko jest głębokie, a klocki kolanowe zazwyczaj duże, aby maksymalnie umożliwić jeźdźcowi przyjęcie prawidłowej sylwetki.

 • Siodła rajdowe - przystosowane do wyjazdów w teren, dłuższych wypraw oraz rajdów konnych. Często wyposażone w dodatkowy uchwyt z przodu oraz metalowe półkółka, umożliwiające przytroczenie sakw. W zależności od potrzeb oraz budowy konia, siodło rajdowe może być wykonane na standardowych panelach lub tzw. ławkach, które przylegają większą powierzchnią do grzbietu konia. Siedziska siodeł rajdowych są zazwyczaj głębsze oraz bardziej miękkie lub miękko pikowane. Ideą tego rodzaju siodeł jest zapewnienie maksymalnego komfortu dla jeźdźca i konia podczas dłuższej jazdy.

 • Siodła dla dzieci tzw. Gapy - przystosowane do jazdy na kucach, dedykowane dla najmłodszych jeźdźców. Idealnie nadają się do oprowadzania dzieci na koniach. Gapy charakteryzują się prostą budową i niską wagą. Dodatkowo wyposażone w uchwyt z przodu siodła, aby dziecko mogło się przytrzymać w czasie jazdy i poczuć się bezpiecznie.

 • Siodła żołnierskie - są odwzorowaniem historycznych modeli siodeł używanych przez wojsko w oddziałach konnych. Aktualnie przez firmę Daw-Mag produkowane są siodła żołnierskie wg wzoru 36 i oficerskie 1925 raz żołnierskie 36/2012 i oficerskie 36/2012. Dwa ostatnie zostały zmodyfikowane i dostosowane do aktualnych wymagań (między innymi grup rekonstrukcyjnych). Siodła żołnierskie oprócz wykorzystania w rekonstrukcjach, sprawdzają się czasem w rajdach turystycznych - dzięki zastosowanym ławkom, dobrze rozprowadzają ciężar, mają też duże możliwości troczenia.

 • Siodła bezterlicowe - jak sama nazwa wskazuje, nie posiadają terlicy. To rozwiązanie powoduje, że siodła mogą bardziej pasować, bo nie ma konieczności dopasowywania szerokości łęku, nie blokują również łopatek co znacznie ułatwia ruch. Siodła bezterlicowe są też dużo lżejsze. Wadą może być punktowy nacisk na koński grzbiet w miejscu zamocowania puślisk oraz możliwy brak stabilności. Zapobiegać temu mogą odpowiednie podkładki dedykowane siodłom bezterlicowym. 

 

2. Wybór rozmiaru siodła

Siedzisko siodła oraz długość tybinek - w sklepach Amigo bez problemu możesz usiąść na wybranym siodle i sprawdzić, czy rozmiar siodła jest dla Ciebie odpowiedni!

Długość siedziska określana jest w calach:

 • 15" lub mniej - siodła przeznaczone dla dzieci

 • 16" - 16,5" - siodła młodzieżowe lub dla drobnych, niższych osób dorosłych.

 • od 17" do 18" - siodła dla młodzieży i dorosłych, w zależności od budowy ciała.

Długość tybinek w większości siodeł jest standardowa, dopasowana długością adekwatnie do rozmiaru siedziska.

 

 

3. Wybór rozstawu łęku (rozmiaru siodła dla konia)

Aby siodło było wygodne dla konia, musi być odpowiednio dobrane szerokością przedniego łęku. Zbyt ciasne lub zbyt szerokie siodło nie będzie leżało w równowadze na grzbiecie, przez co może powodować bolesne otarcia i kontuzje u koni. W naszych sklepach bez problemu wypożyczysz lub kupisz miarki do mierzenia szerokości grzbietu, a także dowiesz się jak zrobić to prawidłowo.

Na rynku dostępne są również siodła z systemem wymiennych łęków - w przypadku zmiany w budowie konia, pozwala to na samodzielną zmianę rozstawu przedniego łęku.

Rozmiary przednich łęków według siodeł Daw-Mag:

 • S - dla koni mocno wykłębionych
 • M - rozmiar przyjmowany dla koni o standardowej budowie grzbietu i wykłębieniu
 • L lub XL - rozmiary dla koni o szerszej budowie i dla koni o niskim wykłębieniu.

 

 

Podkładki i żele pod siodło - warto mieć w swojej siodlarni, nawet jeśli nasze siodło jest perfekcyjnie dopasowane. Konie w zależności od treningu, pory roku czy nabytych kontuzji mogą zmieniać swoją budowę grzbietu. Podkładkami możemy tymczasowo skorygować położenie siodła, lub stosować ją na stałe w zależności od potrzeb. Niezastąpione są w treningu młodych koni, które bardzo szybko przybierają na masie mięśniowej.

 

4. Siodła syntetyczne a skórzane

Ta decyzja zależy od potrzeb jeźdźca oraz czasu, jaki mamy zamiar spędzić w siodle.

Siodła syntetyczne są stanowczo lżejsze oraz łatwiejsze w pielęgnacji niż siodła skórzane. Niestety, przy intensywnym użytkowaniu szybciej się niszczą.

Siodła skórzane są bardziej trwałe, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry dłużej zachowują swój wygląd. Należy jednak pamiętać aby konserwacja skórzanego siodła była regularna i wykonywana odpowiednimi preparatami.

 

Pomoc przy wyborze odpowiedniego siodła otrzymasz w naszych sklepach stacjonarnych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie siodeł oraz niezbędną wiedzę, dzięki której wybór siodła stanie się dla Ciebie łatwiejszy.

 

JD

 

Sprawdź ofertę siodeł  naszych sklepach:

 

Siodło musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb i wymagań jeźdźca i konia. Aby prawidłowo dobrać siodło zachęcamy do kontaktu z naszym specjalistą  32 760 20 20. Wiele modeli w popularnych rozmiarach  jest  dostępnych  w naszych sklepach od ręki.

Polecane artykuły

Prawidłowa pielęgnacja skóry - część II - odżywianie i konserwacja

Prawidłowa pielęgnacja skóry - część II - odżywianie i konserwacja

>>zobacz aktualną ofertę wszystkich produktów do  skóry<< Który preparat będzie odpowiedni? Preparaty do konserwacji skóry zawierają w swoim składzie głównie mieszankę olejów. Jednak nie wystarczy natłuścić skóry "zwykłym" olejem jadalnym. Olej jadalny może pod wpływem ciepła i upływającego czasu jełczeć, niszcząc skórę od środka. Nie każdy preparat nadaje się do każdego rodzaju skóry. Niektóre rodzaje skóry wymagają specjalnie dedykowanych...
Prawidłowa pielęgnacja skóry - część I - czyszczenie skóry

Prawidłowa pielęgnacja skóry - część I - czyszczenie skóry

Właściwie wyprawiona, a potem czyszczona i konserwowana skóra jest w stanie służyć nam przez bardzo wiele lat.Dlatego tak ważna jest właściwa i regularna pielęgnacja.   JAK CZĘSTO CZYŚCIĆ SKÓRZANY SPRZĘT JEŹDZIECKI? Stan sprzętu jeździeckiego trzeba kontrolować na bieżąco. Po każdym treningu należy przetrzeć elementy skórzane  mający bezpośredni kontakt ze spoconą końską skórą, aby usunąć zabrudzenia i pozostałości potu. Zawsze też należy oczyścić...