Prawidłowa pielęgnacja skóry - część II - odżywianie i konserwacja

Po dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu skórzanego sprzętu  (przeczytaj => Prawidłowa pielęgnacja skóry - część I - czyszczenie skóry ), należy skórę odżywić i zakonserwować preparatami przeznaczonymi do wyrobów skórzanych.

>>zobacz aktualną ofertę wszystkich produktów do  skóry<<

Który preparat będzie odpowiedni?

Preparaty do konserwacji skóry zawierają w swoim składzie głównie mieszankę olejów. Jednak nie wystarczy natłuścić skóry "zwykłym" olejem jadalnym. Olej jadalny może pod wpływem ciepła i upływającego czasu jełczeć, niszcząc skórę od środka. Nie każdy preparat nadaje się do każdego rodzaju skóry. Niektóre rodzaje skóry wymagają specjalnie dedykowanych środków. Najczęściej używana skóra w produktach jeździeckich, to skóra licowa lub nubuk.

    Jak często należy konserwować wyroby skórzane?
Jak smarować skórę?

Działanie różnych składników używanych do produkcji  środki do pielęgnacji skóry.

s/d

 

Skóra licowa - to skóra z odpowiednio wyprawioną wierzchnią warstwą o gładkiej strukturze.

Olej do skóry - przeznaczony jest głównie do skór nowych lub mocno wysuszonych. Wnika głęboko, natłuszczając i odżywiając skórę od środka. Doskonale zmiękcza nową, twardą skórę i znakomicie regeneruje starą, wysuszoną. Zabezpiecza skórę przed wchłanianiem wilgoci, sprawia, że skóra staje się miękka i odporna na pęknięcia.

 • Olej należy nakładać  na suchą, oczyszczoną powierzchnię za pomocą miękkiej, nie pozostawiającej włosków szmatki. Bardzo wysuszona skóra może mocniej chłonąć olej. Po każdej aplikacji pozostawić preparat do wchłonięcia i czynność powtórzyć, lub nadmiar pozostały na powierzchni usunąć. 

Smary, kremy, żele - głęboko pielęgnują skórę nadając jej elastyczności. Ich delikatna konsystencja powoduje, że nadają się do bardzo miękkich, delikatnych skór, również lakierowanych. Kremy natłuszczają, zmiękczają i impregnują. Są zwykle dość wydajne - nadają się do miękkich elementów ogłowia czy galanterii skórzanej. Smary mają gęstszą  konsystencję. Natłuszczają i konserwują skórę.

 • Cienką warstwę preparatu  powinno się nanieść na oczyszczoną i wysuszoną powierzchnie skóry  za pomocą gąbki lub miękkiej tkaniny, dobrze rozsmarować, aby na powierzchni skóry nie pozostały widoczne ślady preparatu, pozostawić do wyschnięcia, a po wchłonięciu się preparatu wypolerować. 

 

Nubuk jest rodzajem skóry licowej szorstkiej z delikatnie przeszlifowaną wierzchnią częścią skóry (sposób wykończenia lica). Efekt delikatnego aksamitnego meszku (krótkie włosie).  Dla tego rodzaju skóry przeznaczone są specjalne impregnaty, które nie niszczą delikatnej powierzchni. 

Nubuk należy czyścić specjalna gumową szczotką, którą usuwamy zabrudzenia. Szczotki używamy wyłącznie na sucho (wszelkie zabrudzenia usuwamy zaraz po ich powstaniu).


Po odpowiednim wyczyszczeniu nakładamy preparat impregnujący np.:
RAPIDE Leather wax lub Rapide Waterproof Spray

 

 • Zupełnie nowe, skórzane elementy rzędu: siodła, ogłowia, napierśniki, wytoki, popręgi, ochraniacze - są zwykle  już częściowo zabezpieczone. Należy je jednak, według zaleceń producenta, przed pierwszym użyciem dodatkowo natłuścić, aby je zmiękczyć i zabezpieczyć przed działaniem końskiego potu, piasku na ujeżdżalni, błota czy deszczu.
 • Sprzęt jeździecki najlepiej po każdym użyciu przetrzeć, a szczególnie elementy ubrudzone błotem, piaskiem lub mające kontakt z końską skórą, a siodła przede wszystkim tam, gdzie dochodzi do tarcia mogącego uszkodzić powierzchnię, na tybinkach pod puśliskami, na przystułach, na podtybinkach.
 • Solidną renowację należy przeprowadzać przynajmniej dwa razy do roku po sezonie letnim i zimowym. Jeżeli sprzęt jest mocno eksploatowany odpowiednio częściej.
 • Podczas gruntownego czyszczenia należy porozpinać wszystkie sprzączki i wyczyścić oraz przesmarować sprzęt we wszystkich, nawet najbardziej niedostępnych miejscach, a szczególnie tych najbardziej eksploatowanych.

 

1.PREPARAT należy nanieść za pomocą gąbki lub szmatki na oczyszczoną powierzchnię skory.

  

 

2. Pozostawiamy do wchłonięcia

 

3.Po wchłonięciu się i wyschnięciu, usunąć nadmiar PREPARATU i wypolerować powierzchnię

   

 

UWAGA!
1. Nie wolno skóry suszyć na słońcu lub bezpośrednio obok źródła ciepła. 
2. Środki natłuszczające mogą przyciemnić skórę w kolorze naturalnym lub brązowym nawet o kilka tonów! 

PAMIĘTAJ: Regularna konserwacja pozwoli cieszyć się sprzętem przez długi czas!

 • Oleje mineralne pozyskiwane są syntetycznie z ropy naftowej. Podlegają specjalnym regulacjom prawnym i muszą być oczyszczone z ewentualnych toksyn. Oleje mineralne są znakomitymi emolientami, mają działanie zmiękczające, nawilżające i natłuszczające oraz regeneracyjne.
 • Lanolina / tłuszczopot / wosk zwierzęcy - to tłuszcz wytwarzany przez zwierzęta posiadające wełnę, najczęściej owce. Ich gruczoły łojowe odkładają grubą warstwę naturalnego tłuszczu, który chroni je przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Lanolinę otrzymuje się ją w procesie oczyszczania ostrzyżonej wełny. Jest ona powszechnie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym, jak również do produkcji preparatów do pielęgnacji wyrobów skórzanych. Doskonale natłuszcza, nawilża i pielęgnuje skórę oraz jest świetnym nośnikiem składników aktywnych.
 • Wosk pszczeli to produkt uboczny, powstały podczas wytwarzania miodu przez pszczoły, wykorzystywany w wielu dziedzinach życia, również do kosmetyków używanych do wyrobów ze skóry. Ma on działanie nawilżające, natłuszczające oraz przeciwgrzybiczne.
 • Wosk Karnauba to naturalna żywica roślinna, pozyskiwana z liści brazylijskiej palmy – Copernicia. Używany w kosmetyce oraz w przemyśle spożywczym. Ma działanie silnie nawilżające i wygładzające, zapewnia długotrwały połysk i elastyczność, zapobiega przesuszeniu skóry zmiękczając i nabłyszczając. Ma zastosowanie również do impregnacji skóry.
 • Olej z awokado - należący do nieschnących olejów roślinnych, które nie podlegają utlenianiu.

 

Sprawdź jak prawidłowo wyczyścić skórę przed konserwacją we wpisie Prawidłowa pielęgnacja skóry - część I - czyszczenie skóry:

Polecane artykuły

Prawidłowa pielęgnacja skóry - część I - czyszczenie skóry

Prawidłowa pielęgnacja skóry - część I - czyszczenie skóry

Właściwie wyprawiona, a potem czyszczona i konserwowana skóra jest w stanie służyć nam przez bardzo wiele lat.Dlatego tak ważna jest właściwa i regularna pielęgnacja.   JAK CZĘSTO CZYŚCIĆ SKÓRZANY SPRZĘT JEŹDZIECKI? Stan sprzętu jeździeckiego trzeba kontrolować na bieżąco. Po każdym treningu należy przetrzeć elementy skórzane  mający bezpośredni kontakt ze spoconą końską skórą, aby usunąć zabrudzenia i pozostałości potu. Zawsze też należy oczyścić...