Wybór siodła jest jest jednym z kluczowych elementów, aby jazda była komfortowa i bezpieczna dla konia oraz jeźdźca. Prawidłowo dopasowane siodło pozwala na jazdę w harmonii z koniem, zwiększa precyzję przekazywanych sygnałów oraz wspomaga dosiad jeźdźca.
Prawidłowe dopasowanie siodła zależy od kilku czynników:
1. Wybór modelu siodła
Zanim przystąpimy do wyboru rozmiaru, warto wybrać model siodła dostosowany do konkretnej dyscypliny jeździeckiej:
Siodła skokowe - przystosowane do skoków przez przeszkody oraz wygodnej jazdy w półsiadzie. Dzięki swojej budowie pozwalają jeźdźcowi przyjąć odpowiednią pozycje podczas skoku. Siodło skokowe charakteryzuje się płytszym siedziskiem, mniejszymi lub/i krótszymi klockami kolanowymi oraz tybinką wysuniętą bardziej do przodu, co umożliwia skrócenie strzemion.
Siodła wszechstronne - przystosowane do niewielkich skoków, standardowej jazdy jak i wygodnych wyjazdów w teren. To połączenie siodła skokowego oraz ujeżdżeniowego, dlatego są odpowiednie dla jeźdźców, którzy dopiero rozpoczynają naukę jazdy konnej. Wielu jeźdźców wybiera też ten model przy zajeżdżaniu młodych koni. Siodło wszechstronne posiada głębsze siedzisko i większe klocki kolanowe, które stabilizują dosiad jeźdźca.
Siodła ujeżdżeniowe - przystosowane do dyscypliny ujeżdżenia, pozwalają na precyzyjny i stabilny dosiad jeźdźca oraz maksymalną swobodę ruchu łopatki konia. Tybinki siodła ujeżdżeniowego są znacznie wydłużone oraz proste, co pozwala na jazdę na dłuższych strzemionach. Siedzisko jest głębokie, a klocki kolanowe zazwyczaj duże, aby maksymalnie umożliwić jeźdźcowi przyjęcie prawidłowej sylwetki.
Siodła rajdowe - przystosowane do wyjazdów w teren, dłuższych wypraw oraz rajdów konnych. Często wyposażone w dodatkowy uchwyt z przodu oraz metalowe półkółka, umożliwiające przytroczenie sakw. W zależności od potrzeb oraz budowy konia, siodło rajdowe może być wykonane na standardowych panelach lub tzw. ławkach, które przylegają większą powierzchnią do grzbietu konia. Siedziska siodeł rajdowych są zazwyczaj głębsze oraz bardziej miękkie lub miękko pikowane. Ideą tego rodzaju siodeł jest zapewnienie maksymalnego komfortu dla jeźdźca i konia podczas dłuższej jazdy.
Siodła dla dzieci tzw. Gapy - przystosowane do jazdy na kucach, dedykowane dla najmłodszych jeźdźców. Idealnie nadają się do oprowadzania dzieci na koniach. Gapy charakteryzują się prostą budową i niską wagą. Dodatkowo wyposażone w uchwyt z przodu siodła, aby dziecko mogło się przytrzymać w czasie jazdy i poczuć się bezpiecznie.
2. Wybór rozmiaru siodła
Siedzisko siodła oraz długość tybinek - w sklepach Amigo bez problemu możesz usiąść na wybranym siodle i sprawdzić, czy rozmiar siodła jest dla Ciebie odpowiedni!
Długość siedziska określana jest w calach:
15" lub mniej - siodła przeznaczone dla dzieci
16" - 16,5" - siodła młodzieżowe lub dla drobnych, niższych osób dorosłych.
od 17" do 18" - siodła dla młodzieży i dorosłych, w zależności od budowy ciała.
Długość tybinek w większości siodeł jest standardowa, dopasowana długością adekwatnie do rozmiaru siedziska.
3. Wybór rozstawu łęku (rozmiaru siodła dla konia)
Aby siodło było wygodne dla konia, musi być odpowiednio dobrane szerokością przedniego łęku. Zbyt ciasne lub zbyt szerokie siodło nie będzie leżało w równowadze na grzbiecie, przez co może powodować bolesne otarcia i kontuzje u koni. W naszych sklepach bez problemu wypożyczysz lub kupisz miarki do mierzenia szerokości grzbietu, a także dowiesz się jak zrobić to prawidłowo.
Na rynku dostępne są również siodła z systemem wymiennych łęków - w przypadku zmiany w budowie konia, pozwala to na samodzielną zmianę rozstawu przedniego łęku.
Rozmiary przednich łęków według siodeł Daw-Mag:
Podkładki i żele pod siodło - warto mieć w swojej siodlarni, nawet jeśli nasze siodło jest perfekcyjnie dopasowane. Konie w zależności od treningu, pory roku czy nabytych kontuzji mogą zmieniać swoją budowę grzbietu. Podkładkami możemy tymczasowo skorygować położenie siodła, lub stosować ją na stałe w zależności od potrzeb. Niezastąpione są w treningu młodych koni, które bardzo szybko przybierają na masie mięśniowej.
4. Siodła syntetyczne a skórzane
Ta decyzja zależy od potrzeb jeźdźca oraz czasu, jaki mamy zamiar spędzić w siodle.
Siodła syntetyczne są stanowczo lżejsze oraz łatwiejsze w pielęgnacji niż siodła skórzane. Niestety, przy intensywnym użytkowaniu szybciej się niszczą.
Siodła skórzane są bardziej trwałe, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry dłużej zachowują swój wygląd. Należy jednak pamiętać aby konserwacja skórzanego siodła była regularna i wykonywana odpowiednimi preparatami.
Pomoc przy wyborze odpowiedniego siodła otrzymasz w naszych sklepach stacjonarnych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie siodeł oraz niezbędną wiedzę, dzięki której wybór siodła stanie się dla Ciebie łatwiejszy.
JD
Sprawdź ofertę siodeł naszych sklepach:
Siodło musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb i wymagań jeźdźca i konia. Aby prawidłowo dobrać siodło zachęcamy do kontaktu z naszym specjalistą 32 760 20 20. Wiele modeli w popularnych rozmiarach jest dostępnych w naszych sklepach od ręki.