Czy derka 400g tylko na zimę 100-lecia?

Derka z ociepleniem 400g, 300g, 200g, 150g - Ale o co to znaczy?

W naturze konie całą dobę spędzały pod gołym niebem, w czasie deszczu, burzy czy śnieżnej zawieruchy instynktownie chowały się w lasach, zaroślach, miejscach osłoniętych od wiatru. Ich sierść w okresie zimowych była gęsta i długa z nieprzepuszczającym wiatru podszerstkiem. Zaschnięte błoto to również była dodatkowa, naturalna osłona.

  

 

Dziś koń sportowy z taką zwartą, bujną sierścią po pierwszym kłusie byłby spocony i mokry, a co dopiero przy intensywnym sportowym treningu? Praca pod siodłem stałaby się dla niego nieprzyjemna, a po treningu wysuszenie go prawie niemożliwe. To mogło by narazić go również na różne  schorzenia.

Konie od wczesnej jesieni derkuje się aby nie obrosły w furto jak misie polarne, a te, które jednak obrosną goli się. Konia z krótką lub z ogoloną sierścią łatwiej doczyścić, w czasie treningu koń nie poci się tak bardzo i po pracy szybko wysycha. Jednak gdy robi się zimno musi być okryty.

Więcej o tym po co koniom derki i jakie rodzaje derek są dostępne na rynku dowiesz się tutaj >>kliknij<<


Ale jakiej grubości powinna być derka? Co znaczy ocieplenie 150g, 200g itd.
Derki stajenne i padokowe mogą być różnej grubości. I to właśnie ocieplenie, czyli wypełnienie wewnątrz między warstwą zewnętrzną i tą przylegającą bezpośrednio do konia stanowi o jej grubości.
150g to dość cienkie ocieplenie, 200g trochę grubsze, a 400g najgrubsze. Derka z ociepleniem 400gi to już jest bardzo ciepła derka.

 

Są derki całkowicie bez wypełnienia - to derki na lato i wczesne jesienne dni.
Derki ocieplane w naszym klimacie sprawdzają się od października do kwietnia.
Jaką grubość wybrać?
To zależy oczywiście od pogody, od intensywności mrozów w danym roku, ale również od rodzaju stajni w jakiej stoi koń. Są stajnie chłodne, w których drzwi zostawia się na noc otwarte, ale są również stajnie podgrzewane.

W stajniach chłodnych konie są bardziej zahartowane, ale aby nie obrosły w sierść, lub jeśli są golone trzeba w stajni ubierać je w średnio ocieplane derki, a na padok w zależności od pogody.

Konie w stajniach ogrzewanych często stawia się bez derek, w cienkich derkach polarowych lub derkach bez ocieplenia. Jednak na padok potrzebują derki cieplejszej niż koń z zimnej stajni.

Derki z grubym ociepleniem stosuje się raczej u koni seniorów z różnymi zwyrodnieniami stawów, one tego ciepła bardzo potrzebują.

  

Z ciepłymi derkami trzeba jednak uważać, aby konia nie przegrzać.
Trzeba regularnie sprawdzać, czy koń nie jest spocony. Wystarczy włożyć pod derkę dłoń, najprościej na wysokości łopatki i ocenić czy koń jest w tym miejscu mokry. 
Czasem to, że koń poci się pod derka może być objawem chorobowym, ale najczęściej świadczy to o tym, że ubraliśmy go za ciepło.

A jak dowiedzieć się czy mu nie za zimno? Czy derka jest dostatecznie ciepła? Należy sprawdzić dłonią miejsce pod łokciem. Jeśli  miejsce to jest letnie lub chłodne, należy rozważyć założenie grubszej derki.

 

PODSUMOWANIE

Bardzo gruba derka z ociepleniem 400g to derka dla seniorów lub przy mrozach poniżej - 10°C.
Derki z ociepleniem 300g i 200g  - derki na padok zimowy lub do zimnych stajni, na ogolone konie, na mroźne zimowe noce.
Derki 150 g - na padok jesienią i wiosną oraz do chłodnych stajni.
Derki bez ocieplenia od maja do września oraz przez cały rok do ocieplanych stajni.  

>>ZOBACZ WSZYSTKIE DERKI<<  i wybierz typ, który będzie odpowiedzi dla Twoje go konia i pory roku.
Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniej derki nasi sprzedawcy pomogą Ci w podjęciu decyzji.

Będzin tel. 32 760 20 20
Kraków tel. 662 219 294