Rodzaje kantarów

Wybór kantara dla konia? Wydaje się - prosta sprawa. Kilka pasków i sprzączka. Jednak to, co oferuje rynek jeździecki,  może zaskoczyć. Ogromna ilość modeli, kolorów, sprzączek, różnego rodzaju użyte materiały i coraz to nowe rozwiązania. Rozpiętość cenowa też jest niemała. Do wyboru kantara trzeba się więc przygotować. Zobacz wszystkie kantary dostępne w AMIGO >>kliknij<<

 

Jakie aspekty trzeba rozważyć?

Rozmiary kantarów

Kantar powinien być prawidłowo dobrany do rozmiaru głowy konia. Źle dobrany rozmiar może narazić zwierzę na obtarcia i podrażnienia skóry. Kantary produkowane są w kilku rozmiarach:

 • Shetty - rozmiar 0 - pasuje na kuce szetlandzkie
 • Pony - rozmiar 1 – przeznaczony jest dla większych kuców, idealny dla kuca walijskiego czy islandzkiego
 • Cob - rozmiar 2 - przystosowany do dorosłych koni wierzchowych mniejszych ras, arabów, hucułów czy koni półkrwi
 • Full - rozmiar 3 – dla koni większych ras, np. rasy wielkopolskiej, fryzów czy holsztynów
 • XFull - rozmiar 4 - dla bardzo dużych koni, np. śląskich czy oldenburskich lub zimnokrwistych

Kantary dla źrebaków, mają zazwyczaj większą ilość regulacji, a tym samym większy zakres dopasowania i dodatkowe rozmiary:

 • MF - mini foal - źrebię kuca
 • F - foal - źrebię
 • J - junior -  roczny źrebak dużego konia

 

Z czego może być wykonany kantar?

 • Najbardziej popularne są kantary z taśmy nylonowej. Taśma to materiał bardzo mocny  i wytrzymały,  odporny na rozdarcia i na działanie czynników atmosferycznych. Łatwy w pielęgnacji - wystarczy wiaderko z wodą i szczotka, aby umyć kantar z błota lub obornika.
 • Dość popularne ostatnio są kantary taśmowe z softshellowym obszyciem - to dodatkowa ochrona delikatnej skóry głowy konia.
 • Bardziej tradycyjne i eleganckie są kantary z naturalnej skóry. Skóra wykorzystana do produkcji kantara musi być bardzo dobrej jakości, aby kantar był trwały i nie rozerwał się.  Jest dość drogim materiałem i wymaga specjalnej pielęgnacji. Kantary skórzane sprawdzą się świetnie na zawody, pokazy lub sesje zdjęciowe.

Jak prawidłowo pielęgnować wyroby skórzane?
 część I - czyszczenie skóry   część II - odżywianie i konserwacja skóry

 

 

Rodzaje zapięcia i regulacji

 • Najprostsze okucia w kantarach, to przelotowa klamra i karabińczyk ułatwiający szybkie założenie lub ściągnięcie kantara. Paski policzkowe i pasek nachrapnika połączone są łącznikami, ustawiającymi je pod odpowiednim kątem, a pozostałe paski łączą stalowe kółka. Regulacja kantara jest tylko na pasku policzkowym. Najtańsze kantary sprawdzą się na padok, kiedy koń bez opieki pasie się lub jest sam na wybiegu. Kantar łatwo może zostać zerwany lub potargany np. podczas zabawy z innymi końmi. Konie z pastwiska często też wracają w kantarze obklejonym warstwą błota, lub bez kantara.

 

 • Kantary z potrójną regulacją, umożliwiające bardziej precyzyjne dopasowanie, to kantary posiadające sprzączki z bolcami z dwóch stron paska potylicznego oraz na nachrapniku. Otwory do przełożenia bolca ze sprzączki powinny być wzmocnione. Łączniki pasków policzkowych i nachrapnika są najczęściej odlewane, a nie wycinane i wykonane ze szlachetniejszej stali, co zwiększa ich wytrzymałość. Karabińczyk z lewej strony kantara to standard we wszystkich droższych kantarach. Dlaczego jest taki ważny?  Kantar można na początku jeden raz dopasować do głowy konia, a później zapinać już tylko za pomocą karabińczyka. Ułatwia to i przyspiesza zakładanie i ściąganie.

 

Kantary podszywane

Delikatna skóra na głowie konia jest narażona na otarcia i zranienia przez paski kantara. Aby temu zapobiec opracowano różnego rodzaju miękkie podszycia.

 • Może to być podszycie z miękkiego polaru z cienką gąbką od spodu. Polar przepuszcza pot, jest przyjazny dla skóry i zawsze suchy, a gąbeczka chłonie nadmiar wilgoci.
 • Innym rozwiązaniem jest nieodparzające tworzywo, przyjazne dla skóry.
 • Najbardziej innowacyjne jest podszycie z poliestrowej siateczki 3D, miękkie, przewiewne i przepuszczające wilgoć.
 • Dla koni z tendencją do otarć polecane jest podszycie z futerka sztucznego lub naturalnego. Miękkie futro zwiększa cyrkulację powietrza, natomiast  o niezwykłych właściwościach futra naturalnego możesz dowiedzieć się >>tutaj<.

 

 

Kantary sznurkowe, nazywane halterami, wykonane z mocnego, cienkiego sznurka, to kantary do prowadzenia konia, jazdy bez ogłowia oraz pracy naturalnej. Tego rodzaju kantary są dużo mocniejsze od pozostałych i naciskają na wrażliwe punkty na głowie konia, dlatego przy ich zakupie należy pamiętać, aby nie wiązać na nich konia - zwierzę może zranić się podczas gwałtownej próby zerwania.

 

 

 

Inne rozwiązania i zdobienia kantarów.

 • Innowacyjnym rozwiązaniem jest kantar samo-odpinający się w razie mocnego szarpnięcia. Jest to rozwiązanie dla koni młodych oraz z tendencjami do odsadzania się. To dodatkowe zapięcie na rzep na pasku potylicznym  kantara, które w sytuacji gdy koń mocno szarpnie głową do tyłu, rozepnie się, chroniąc konia przed ewentualnym zranieniem.
 • Anatomicznie wyprofilowany pasek potyliczny zastosowany w niektórych kantarach, chroni wrażliwe miejsca na głowie konia, pozwala na swobodny ruch uszu. >>Zobacz dostępne kantary anatomiczne<<
 • Można  również znaleźć modele ze skórzanymi wzmocnieniami, które mają walory ozdobne, ale przede wszystkim zmniejszają ryzyko rozerwania kantara, wzmacniają go.
 • Najtańszy i najbezpieczniejszy kantar padokowy, to kantar z taśmy, bez metalowych okuć, zapinany na rzep. Brak metalowych części ogranicza otarcia i zranienia.
 • Błyszczące, kryształowymi ozdoby , haftowane wzory, kolorowe przeszycia - to wszystko dodatki mające na celu podkreślenie elegancji jeździectwa oraz piękna i doskonałości konia.

 

 

jc/d

Polecane artykuły

Futro naturalne/medyczne - pielęgnacja

Futro naturalne/medyczne - pielęgnacja

Produkty z NATURALNEJ SKÓRY I FUTRA  wymagają specjalnej pielęgnacji.Można je prać w pralce w temp. w 30°C, ale tylko w specjalnie do tego przeznaczonych preparatach. Głównym składnikiem końskiego potu jest amoniak, który ma silne właściwości żrące. Niewyprany, wyschnięty produkt szybciej ulegnie zniszczeniu, skóra zacznie wkrótce pękać a włos wychodzić, szczególnie w okolicy szwów. Runo nigdy nie powinno być posklejane, ponieważ traci wówczas swoją...