Jakie wędzidło lubi mój koń?

Jakie wędzidło lubi mój koń?

Obecnie na rynku producenci sprzętu jeździeckiego proponują nam ogromną ilość rozwiązań stosowanych w wędzidłach. Każdy koń będzie miał inne upodobania w stosunku do kiełzna - wynika to z różnic w budowie pyska, wrażliwości na nacisk wędzidła, ilości miejsca w bezzębnej części pyska czy nawet z charakteru konia.


Wędzidła możemy podzielić ze względu na materiał z jakiego są wykonane, sposób działania, grubość i kształt ścięgierza czy kształt kółek wędzidłowych. Wybór czasami nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza jeśli koń dla którego chcemy dobrać wędzidło jest trudny w kontakcie z ręką jeźdźca bądź stosunkowo krótko na nim jeździmy.
Większość koni zazwyczaj toleruje wędzidła zwykłe, pojedynczo bądź podwójnie łamane (wędzidło z łącznikiem). Ich działanie jest delikatne, a kształt nie narzuca żadnego specjalistycznego działania.

Pamiętajmy! Każde wędzidło, nawet najdelikatniejsze, będzie tak mocne jak mocna jest ręka jeźdźca - jeśli dopiero zaczynasz jeździć konno, nie denerwuj się jeśli instruktor nie pozwala Ci na samodzielną jazdę.
Stabilna i niezależna od dosiadu ręka to podstawa!

Przy wyborze wędzidła musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii opisanych poniżej. Jeśli potrafimy odpowiedzieć na każdą z nich, wybór wędzidła powinien być trafiony.

 •  Wiek i doświadczenie konia
  To bardzo ważne, aby wędzidło było dostosowane do umiejętności konia. Konie młode, dopiero zaczynające pracę pod siodłem mają wrażliwy pysk na nowe bodźce jakim jest wędzidło. Dla takich koni najczęściej wybiera się wędzidła podwójnie/pojedynczo łamane metalowe lub syntetyczne - plastikowe lub gumowe, ponieważ są lekkie i zachęcają do przeżuwania.
 • Charakter i impulsywność konia
  Problemy w pracy z koniem mogą wynikać nie tylko z charakteru konia, ale także ze źle dobranego wędzidła - czasami wystarczy zmienić wędzidło z pojedynczo na podwójnie łamane lub z pustego-lekkiego na pełne-cięższe i różnicę zauważymy od razu. Jeśli nasz koń jest jednak trudny do opanowania, zdarza mu się ponosić bądź przestaje reagować na sygnały jeźdźca - można spróbować zastosować wędzidło specjalistyczne, o zwiększonej sile działania np. za pomocą dźwigni. Takie wędzidła to np. wielokrążki, pelhamy lub wędzidła przelotowe (cyganka)>
  Zanim wybierzemy się po takie wędzidło, warto skonsultować decyzję z trenerem. Zastosowanie silniejszego sygnału powinno zwrócić większą uwagę konia na jeźdźca i pomóc mu skoncentrować się na pracy.

 • Przeznaczenie wędzidła
  Zastanówmy się, do jakiej pracy będzie przeznaczone wędzidło - codzienny trening, zawody, wyjazd w teren... Jeśli na wędzidle na którym codziennie trenujemy chcemy również pojechać na zawody, sprawdźmy czy jest ono dopuszczone przez regulamin konkurencji (przepisy dotyczące wędzideł dostępne na stronie Polskiego Związku Jeździeckiego).
 • Budowa pyska
  Zanim kupimy wędzidło warto sprawdzić ile miejsca w pysku ma nasz koń. Wędzidła puste są zazwyczaj większe w porównaniu do pełnych. Wędzidło musi leżeć tak, aby koń mógł swobodnie zamknąć pysk. Jeśli wargi konia nie stykają się ze sobą, oznacza to że musimy wybrać cieńsze wędzidło.

Aby wędzidło spełniało swoją funkcję przede wszystkim MUSI BYĆ dobrze dopasowane - sprawdź jak to zrobić: Jak dopasować wędzidło

Jak poznać, czy koń zaakceptował wędzidło?

Jeśli nasz koń będzie zadowolony z wędzidła, pokaże nam to śliniąc się i chętnie przeżuwając wędzidło, będzie podążał za wędzidłem i chętnie opierał się na kontakcie.
Jeśli mimo dobrze dopasowanego wędzidła koń będzie unikał kontaktu i oparcia się na wędzidle - warto sprawdzić stan uzębienia i dopasowania siodła i ogłowia.