Jaki czaprak wybrać dla konia?

Jaki czaprak możesz wybrać w Sklepie Jeździeckim AMIGO? Oferta jest naprawdę imponująca  >>musisz ją zobaczyć<<.

 

Czaprak nazywany też potnikiem ma dwa główne zadania:

 • chroni siodło przed agresywnym działaniem potu końskiego
 • chroni grzbiet konia przed bezpośrednim działaniem twardej skóry siodła

Czaprak musi więc dobrze chłonąć pot konia, ale równocześnie nie przepuszczać go do siodła, być przyjemny dla skóry konia, nie odparzać i amortyzować wstrząsy.


Historia czapraków jest tak długa jak historia siodeł. Jeszcze niedawno używano pod siodła i kulbaki czapraków filcowych lub wełnianych koców. Mimo niezaprzeczalnych, wyjątkowych właściwości wełny, nie było to idealne rozwiązanie. Wełna jest trudna do prania, włókna wełny zmieniają swoją strukturę pod wpływem wody i temperatury, a sierść wbijająca się w gęsty splot jest prawie niemożliwa do usunięcia. Pot i powbijana sierść tworzyły więc twardą skorupę na powierzchni czapraka filcowego, co powodowało natychmiast otarcia i zranienia na skórze konia. Z czasem zaczęto używać czapraków bawełnianych, łatwych do prania i do usunięcia sierści z ich powierzchni, a równocześnie przyjaznych dla skóry konia. Bawełna świetnie chłonie wilgoć, w tym wypadku koński pot, ale niestety bardzo wolno schnie, co sprawia, że cały czas, aż do zdjęcia czapraka z konia, jest mokra. Producenci czapraków, zaczęli poszukiwać lepszych rozwiązań. Bawełnę zastąpiono polarem, który dobrze przepuszcza wilgoć i jest cały czas suchy, ale powbijana sierść jest trudna do usunięcia.

 

 

Obecnie producenci prześcigają się w użyciu najnowszych technologii, aby czaprak jak najskuteczniej chronił grzbiet konia, jak najszybciej wysychał i był przyjazny dla skóry konia. Najlepsi projektanci konkurują ze sobą wymyślając coraz to nowsze rozwiązania i zdobienia, żeby zaspokoić najwybredniejsze gusta jeźdźców. 

 

Ale jakie funkcje czapraka są najważniejsze? 

Warstwa czapraka przylegająca do konia, powinna być przepuszczalna, szybkoschnąca i delikatna, przyjazna dla skóry konia. Pokrycie czapraka nie może być śliskie, aby czaprak nie wysuwał się spod siodła w czasie jazdy. Zabezpieczeniem w tym wypadku są paski przypinane do przystuł lub do półkółek przy przednim łęku oraz pasek w dole czapraka przez który powinien być przełożony popręg. Dodatkowym zabezpieczeniem na niektórych czaprakach jest silikonowy nadruk, znajdujący się dokładnie pod siodłem. Silikon ma właściwości antypoślizgowe i ogranicza zmianę położenia czapraka względem siodła. Ważne również aby czaprak  był trwały, łatwy do wyczyszczenia.

 

Wybierając czaprak, poza wyborem zastosowanych do produkcji materiałów i technologii, trzeba dopasować go do modelu siodła, później do rozmiaru , wybrać grubość, a na końcu  kształt i kolor.

 

Model czapraka

 • czaprak wszechstronny/skokowy - pasuje do siodeł skokowych i ogólnoużytkowych
 • czaprak ujeżdżeniowy - do siodeł dresażowych
 • czaprak rajdowy /turystyczny - do siodeł turystycznych, często czaprak ten posiada dodatkowo jedna lub dwie kieszenie np. na smaczki dla konia
 • czaprak west - do kulbaki westernowej
 • czaprak do kulbaki - dłuższy, aby swobodnie zmieściły się na nim ławki od siodła
 • pod siodło żołnierskie - wykonany według wzoru do konkretnego modelu siodła 

 


Wielkość czapraka

 • rozmiar full - do siodeł 16,5 cala, 17 cali 17,5 cala 18 cali
 • rozmiar pony - do siodeł 15 cali, 15,5 cala 16 cali
 • do siodeł typu gapa przeznaczone są czapraki w rozmiarze szetland.

 

Grubość czapraka
Grubość czapraka jest uzależniona od jego wypełnienia. Wybrać grubszy czy cienki czaprak?

 • Grubsze wypełnienie lepiej amortyzuje wszelkie wstrząsy, bardziej chłonie pot, koryguje sezonowe zmiany budowy konia i  związane z tym niedopasowanie siodła.
 • Cienki czaprak natomiast jest wskazany tylko do bardzo dobrze dopasowanych siodeł. Jego zaletą jest to, że  nie zaburza równowagi siodła i kontaktu jeźdźca z koniem. Do tego  łatwiej się go pierze i dużo szybciej schnie.

 

Kształt czapraka

Jeśli chodzi o kształt czapraka, istnieje tu ogromna dowolność. Ważne aby całą powierzchna przylegał do siodła  i aby wystawał przynajmniej kilka centymetrów wzdłóż całej linii siodła.

 • Czaprak może mieć klasyczny prostokątny kształt z zaokrąglonym
 • lub ostro ściętym, wydłużonym  tyłem, zwanym jaskółką
 • może być wycięty w formie siodła
 • wygląd trójkąta z linią łuku na dole potocznie nazywany łezką.
 • pad – to rodzaj czapraka bardzo grubego, najczęściej o dość prostym, prostokątnym kroju, który nie posiada pasków dopinanych do siodła.

 

Pamiętaj !
Zakładając czaprak na konia należy pamiętać aby nie kłaść go płasko na koniu tylko wsunąć grzbiet czapraka w kanał siodła, aby nie obetrzeć kłębu.

 

I na koniec praktyczna wskazówka: Czaprak którego dolna, tylna część mocno wystaje poza siodło i który nie ma w tej części żadnych zdobień,  nadaje się świetnie na czaprak klubowy. To doskonałe miejsce na haft znaku firmowego sponsora lub klubu.

 

d

Zobacz pełna ofertę czapraków: