Jaki czaprak możesz wybrać w Sklepie Jeździeckim AMIGO? Oferta jest naprawdę imponująca >>musisz ją zobaczyć<<.
Czaprak nazywany też potnikiem ma dwa główne zadania:
Czaprak musi więc dobrze chłonąć pot konia, ale równocześnie nie przepuszczać go do siodła, być przyjemny dla skóry konia, nie odparzać i amortyzować wstrząsy.
Historia czapraków jest tak długa jak historia siodeł. Jeszcze niedawno używano pod siodła i kulbaki czapraków filcowych lub wełnianych koców. Mimo niezaprzeczalnych, wyjątkowych właściwości wełny, nie było to idealne rozwiązanie. Wełna jest trudna do prania, włókna wełny zmieniają swoją strukturę pod wpływem wody i temperatury, a sierść wbijająca się w gęsty splot jest prawie niemożliwa do usunięcia. Pot i powbijana sierść tworzyły więc twardą skorupę na powierzchni czapraka filcowego, co powodowało natychmiast otarcia i zranienia na skórze konia. Z czasem zaczęto używać czapraków bawełnianych, łatwych do prania i do usunięcia sierści z ich powierzchni, a równocześnie przyjaznych dla skóry konia. Bawełna świetnie chłonie wilgoć, w tym wypadku koński pot, ale niestety bardzo wolno schnie, co sprawia, że cały czas, aż do zdjęcia czapraka z konia, jest mokra. Producenci czapraków, zaczęli poszukiwać lepszych rozwiązań. Bawełnę zastąpiono polarem, który dobrze przepuszcza wilgoć i jest cały czas suchy, ale powbijana sierść jest trudna do usunięcia.
Obecnie producenci prześcigają się w użyciu najnowszych technologii, aby czaprak jak najskuteczniej chronił grzbiet konia, jak najszybciej wysychał i był przyjazny dla skóry konia. Najlepsi projektanci konkurują ze sobą wymyślając coraz to nowsze rozwiązania i zdobienia, żeby zaspokoić najwybredniejsze gusta jeźdźców.
Ale jakie funkcje czapraka są najważniejsze?
Warstwa czapraka przylegająca do konia, powinna być przepuszczalna, szybkoschnąca i delikatna, przyjazna dla skóry konia. Pokrycie czapraka nie może być śliskie, aby czaprak nie wysuwał się spod siodła w czasie jazdy. Zabezpieczeniem w tym wypadku są paski przypinane do przystuł lub do półkółek przy przednim łęku oraz pasek w dole czapraka przez który powinien być przełożony popręg. Dodatkowym zabezpieczeniem na niektórych czaprakach jest silikonowy nadruk, znajdujący się dokładnie pod siodłem. Silikon ma właściwości antypoślizgowe i ogranicza zmianę położenia czapraka względem siodła. Ważne również aby czaprak był trwały, łatwy do wyczyszczenia.
Wybierając czaprak, poza wyborem zastosowanych do produkcji materiałów i technologii, trzeba dopasować go do modelu siodła, później do rozmiaru , wybrać grubość, a na końcu kształt i kolor.
Model czapraka
Wielkość czapraka
Grubość czapraka
Grubość czapraka jest uzależniona od jego wypełnienia. Wybrać grubszy czy cienki czaprak?
Kształt czapraka
Jeśli chodzi o kształt czapraka, istnieje tu ogromna dowolność. Ważne aby całą powierzchna przylegał do siodła i aby wystawał przynajmniej kilka centymetrów wzdłóż całej linii siodła.
Pamiętaj !
Zakładając czaprak na konia należy pamiętać aby nie kłaść go płasko na koniu tylko wsunąć grzbiet czapraka w kanał siodła, aby nie obetrzeć kłębu.
I na koniec praktyczna wskazówka: Czaprak którego dolna, tylna część mocno wystaje poza siodło i który nie ma w tej części żadnych zdobień, nadaje się świetnie na czaprak klubowy. To doskonałe miejsce na haft znaku firmowego sponsora lub klubu.
d