MIĘTA / Menthe i Mentol. Chłodzi czy rozgrzewa?

Mięta Menthe

Roślina o przyjemnym aromacie i wielu cennych właściwościach, z rodziny jasnotowatych, wieloletnia, rośnie w ziemi. Jej liście są lekko jajowate, eliptyczne. Istnieje ponad trzydzieści odmian mięty, nam najbardziej znana jest mięta pieprzowa (ang. peppermint, łac. mentha piperita), oraz mięta polna (ang. wild mint, łac. mentha arvensis) stosowane w ziołolecznictwie ale również w weterynarii oraz w odżywkach i preparatach odnowy biologicznej u koni.


Ciekawostka: nazwa "mentha" pochodzi od imienia nimfy (Menthe, Mintho, Mente), która - według legendy - została przemieniona właśnie w roślinę.

Mięta zawiera olejki eteryczne, mentol, flawonoidy, karoten, witaminę A i C oraz rutynę. 
Ma właściwości perfumujące, odświeżające, antybakteryjne, antyseptyczne, przeciwzapalne i ściągające, przeciwłupieżowe i tonizujące. Skutecznie wspomaga gojenie ran, koi podrażnioną skórę, również po oparzeniach. Ma też działanie przeciwświądowe, doskonale koi skórę po ukąszeniach owadów. Stosowana jest w profilaktyce i leczeniu zaburzeń trawienia. Wykazuje działanie wykrztuśne, wspomaga ochronę górnych dróg oddechowych, ułatwia oddychanie.
Jednym z najpopularniejszych produktów, pozyskiwanych z mięty jest olejek miętowy.
Olejek miętowy oraz zawarty w nim mentol drażnią receptory zimna obecne w skórze, wywierając wrażenie chłodu i odświeżenia.


Mentol alkohol z grupy terpenów o wyrazistym, miętowym zapachu, uzyskiwany jest poprzez ekstrakcję z mięty lub syntetycznie. Ma właściwości

  • chłodzące i rozgrzewające
  • przeciwbólowe
  • oraz antyseptyczne.

Mentol zaaplikowany na skórę powoduje wrażenie chłodu bez faktycznej zmiany temperatury otoczenia. Konsekwencją podrażnienia nerwów czuciowych jest obniżenie ich wrażliwości na ból – mentol wywołuje efekt miejscowego znieczulenia.

W późnej fazie działania mentol aktywuje receptory, które powodują wzrost temperatury mięśni powierzchniowych i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Odpowiednio zastosowany, może mieć zatem także właściwości rozgrzewające.


Stosowany miejscowo mentol jest skutecznym środkiem przeciwbólowym, szczególnie w przypadku dolegliwości spowodowanych urazami tkanek miękkich w układzie ruchu. Dolegliwości związane są wówczas z tworzącym się stanem zapalnym i obrzękiem. Chłodzenie objętych nimi tkanek, osiągane z wykorzystaniem preparatów z mentolem, powoduje redukcję przepływu krwi i zapotrzebowania metabolicznego, co łagodzi wyżej wymienione objawy.

Rozgrzewające właściwości mentolu są z kolei pomocne w późniejszej fazie leczenia. Zwiększenie przepływu krwi przyspiesza bowiem proces gojenia i regeneracji.

 

Mięta jako dodatek do paszy dla konia zwiększa jej wartość odżywczą o wspomniane wyżej składniki oraz znacznie podnosi jej walory smakowe i zapach, jest chętniej jedzona przez większość koni.

Działanie chłodzące, rozgrzewające, przeciwbólowe i antyseptyczne wykorzystane jest we wcierkach i w większości preparatów do schładzania mięśni i ścięgien u koni.

 

A jak to jest, że chłodzi i równocześnie grzeje? Jak wspomniano wyżej w pierwszej fazie, zaraz po zaaplikowaniu mentol przez podrażnienie nerwów czuciowych powoduje wrażenie chłodu, działając równocześnie przeciwbólowo.

Następnie pobudza receptory, które przyczyniają się do rozszerzenia naczyń krwionośnych powodując wzrost temperatury, czyli rozgrzewając.

Nasze sklepy jeździeckie

d

Polecane produkty