*MIĘTA i MENTOL

Mięta: 
Roślina o przyjemnym aromacie i wielu cennych właściwościach, z rodziny jasnotowatych, wieloletnia, rośnie w ziemi. Jej liście są lekko jajowate, eliptyczne.
Istnieje ponad trzydzieści odmian mięty, nam najbardziej znana jest mięta pieprzowa (ang. peppermint, łac. mentha piperita), oraz mięta polna (ang. wild mint, łac. mentha arvensis) stosowane w ziołolecznictwie ale również w weterynarii oraz w odżywkach i preparatach odnowy biologicznej u koni.


CIEKAWOSTKA: nazwa "mentha" pochodzi od imienia nimfy (Menthe, Mintho, Mente), która - według legendy - została przemieniona właśnie w roślinę.

Mięta zawiera olejki eteryczne, mentol, flawonoidy, karoten, witaminę A i C oraz rutynę. 
Ma właściwości perfumujące, odświeżające,antybakteryjne, antyseptyczne, przeciwzapalne i ściągające, przeciwłupieżowe i tonizujące. Skutecznie wspomaga gojenie ran, koi podrażnioną skórę, również po oparzeniach. Ma też działanie przeciwświądowe, doskonale koi skórę po ukąszeniach owadów. Stosowana jest w profilaktyce i leczeniu zaburzeń trawienia. Wykazuje działanie wykrztuśne, wspomaga ochronę górnych dróg oddechowych, ułatwia oddychanie.
Jednym z najpopularniejszych produktów, pozyskiwanych z mięty jest olejek miętowy.
Olejek miętowy oraz zawarty w nim mentol drażnią receptory zimna obecne w skórze, wywierając wrażenie chłodu i odświeżenia.


Mentol:
To alkohol z grupy terpenów o wyrazistym, miętowym zapachu. Uzyskiwany jest poprzez ekstrakcję z roślin lub syntetycznie.
Ma właściwości

  • chłodzące,
  • przeciwbólowe
  • oraz antyseptyczne.

Mentol zaaplikowany na skórę powoduje wrażenie chłodu bez faktycznej zmiany temperatury otoczenia. Konsekwencją podrażnienia nerwów czuciowych jest obniżenie ich wrażliwości na ból – mentol wywołuje efekt miejscowego znieczulenia.

W późnej fazie działania mentol aktywuje receptory, które powodują wzrost temperatury mięśni powierzchniowych i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Odpowiednio zastosowany, może mieć zatem także właściwości rozgrzewające.


Stosowany miejscowo mentol jest skutecznym środkiem przeciwbólowym, szczególnie w przypadku dolegliwości spowodowanych urazami tkanek miękkich w układzie ruchu. Dolegliwości związane są wówczas z tworzącym się stanem zapalnym i obrzękiem. Chłodzenie objętych nimi tkanek, osiągane z wykorzystaniem preparatów z mentolem, powoduje redukcję przepływu krwi i zapotrzebowania metabolicznego, co łagodzi wyżej wymienione objawy.

Rozgrzewające właściwości mentolu są z kolei pomocne w późniejszej fazie leczenia. Zwiększenie przepływu krwi przyspiesza bowiem proces gojenia i regeneracji.