EUKALIPTUS / Eucalyptus. Z jakiego powodu wykorzystywany jest w preparatach dla koni?

Eukaliptus Eucalyptus 
Gatunek drzewa należący do rodziny mirtowatych, kojarzony głównie z "misiami koala". Pochodzi z południowej Australii i Tasmanii, ale rozprzestrzeniony został również w Afryce, Azji, Ameryce Północnej, Europie, na Hawajach i Makaronezji.
Olejek pozyskuje się z destylacji parowej gałązek i liści (najwięcej substancji lotnych mają najstarsze liście). Olejek jest bardzo przezroczysty, o lekko żółtym kolorze i balsamicznym zapachu. Ma zastosowanie w lecznictwie, perfumerii, kosmetyce oraz weterynarii.

Olejek eukaliptusowy zawiera w swoim składzie alfa-terpineol - zapewniający właściwości chłodzące i kojące,  w preparatach do masażu konia lub wcierkach.
Naturalne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe olejku eukaliptusowego, sprawdzają się jako składnik środków stosowanych zewnętrznie, takich jak kremy, maści czy balsamy.
Olejek eukaliptusowy zapewnia również naturalną ochronę przeciwbakteryjną, zapobiegającą rozwojowi infekcji i zakażeń
Zawarty w olejku eukaliptusowym cyneol łagodzi objawy grypy i przeziębienia.

 

Podsumowując Eucaliptus Globulus Leaf Oil cyli po prostu  Olejek Eukaliptusowy posiada działanie:

  • przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
  • działa chłodząco i antyseptycznie
  • przeciwbólowo i przeciwzapalnie
  • emulsja z 2% olejku eukaliptusowego zabija do 70% bakterii tlenowych
  • stymuluje, pobudza, odświeża
  • jego olejki eteryczne oczyszczają drogi oddechowe
  • jego silny aromat odstrasza owady
  • działa łagodząco na ukąszenia owadów, oparzenia, rany.

Olejek Eukaliptusowy można często znaleźć w lizawkach dla koni, pomaga  znakomicie wspierać układ oddechowy. Jest też częstym składnikiem preparatów chłodzących, rozgrzewających i do masażu dla koni. Sprawdza się również w środkach odstaszających owady, jego intensywny zapach, przyjemny dla konia i człowieka, jest wyjątkowo nieznośny dla much, komarów, kleszczy czy innych owadów.

 

Ciekawostka:
Liście eukaliptusa to podstawowe pożywienie misi Koala. Koala starannie wybiera liście, oceniając najpierw ich wygląd. Nigdy nie zdarza się by liść po ugryzieniu został wyrzucony, choć bywa, że Koala odrzuci go na podstawie zapachu. Koala, ważący około 10kg zjada średnio 500g liści w ciągu nocy. Samce jedzą więcej od samic. W warunkach naturalnych każde zwierze spędza 6-8 godzin nocnych jedząc, w niewoli tylko 2-4 godziny. Złożony sposób selekcji liści przez Koale był często przedmiotem badań naukowych.

 

Nasze sklepy jeździeckie

d

Polecane produkty