LUKRECJA - Glycyrrhiza. Słodki dodatek w suplementach dla koni, wspomagający układ pokarmowy i oddechowy.

Lukrecja - Glycyrrhiza

Bylina z rodziny bobowatych. Jest jedną z najstarszych roślin stosowanych w ziołolecznictwie. W medycynie naturalnej stosuje się głównie korzeń lukrecji. Zawiera on saponiny triterpenowe i glicyryzynę, która nadaje mu słodki, specyficzny smak, 50 razy słodszy od cukru spożywczego. Jest głównym składnikiem słodyczy dla dzieci o smaku przypominającym mieszankę anyżu i ziół.



W korzeniach lukrecji występują również liczne flawonoidy, hydroksykumaryny, fitosterole, węglowodany, aminokwasy, betaina, cholina, sole mineralne.

Korzeń lukrecji jako dodatek do suplementów dla koni ma działanie:

  • przeciwzapalne - łagodzi stany zapalne np. układu oddechowego, podnosi odporność
  • przeciwbakteryjne - hamuje rozwój bakterii, która jest potencjalnie związana z rozwojem choroby wrzodowej, przyśpiesza regenerację podrażnionej śluzówki żołądka, a co za tym idzie przyśpiesza gojenie się wrzodów żołądka
  • moczopędne, pomaga w usuwaniu nadmiaru płynów z organizmu, powodujących często obrzęki i problemy z układem moczowym
  • antyalergiczne, pomaga łagodzić objawy alergii poprzez redukcję reakcji alergicznych.

Pozytywny wpływ lukrecji na układ oddechowy wykorzystano w  wielu preparatach i dodatkach paszowych dla koni. Substancje czynne zawarte w korzeniu lukrecji, mogą zmniejszać lepkość śluzu, który zalega w drogach oddechowych. Ekstrakt z lukrecji działa rozkurczowo i wykrztuśnie poprzez pobudzanie funkcji wydzielniczej błon śluzowych górnych dróg oddechowych oraz ruchów nabłonka rzęskowego. Glicyryzyna zawarta w korzeniu lukrecji działa przeciwwirusowo, bakteriostatycznie i immunosupresyjne. Dzięki tym właściwościom łagodzi objawy przeziębień i schorzeń górnych dróg oddechowych oraz astmy.

 

Korzystne działanie lukrecji na układ pokarmowy to złagodzenie dolegliwości trawiennych. Jej właściwości przeciwzapalne wpływają na regenerację śluzówki żołądka i jelit. Ekstrakt z lukrecji może hamować również rozwój bakterii Helicobacter pyroli, która jest jednym z czynników wywołujących chorobę wrzodową u koni. Lukrecja przyspiesza również regenerację błon śluzowych układu pokarmowego po zatruciach.

 

Z powodu swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, korzeń lukrecji może być również stosowany zewnętrznie, do przemywania i okładów na trudno gojące się rany, oparzenia czy stany zapalne.

 

 

d