LUCERNA - Medicago. Pasza dla koni czy suplement?

Lucerna Medicago
To jednoroczna roślina strączkowa, należąca do rodziny bobowatych.
Lucerna od wieków wykorzystywana była w medycynie ludowej i obecnie również w ziołolecznictwie. Duża zawartość substancji czynnych i witamin sprawia, że znalazła ona zastosowanie w leczeniu wielu chorób. Lucerna dodaje energii i wzmacnia organizm. Stosowana systematycznie oczyszcza drogi moczowe oraz krew i wątrobę, zmniejsza zakwaszenie organizmu, reguluje pracę jelit, pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, wzmacnia serce i układ nerwowy, a także działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Ze względu na wysokie wartości odżywcze jest również wykorzystywana jako pasza dla zwierząt, w tym również koni. Zawiera dużo białka, około 17-22% suchej masy. Ma przyjemny dla konia, lekko słodki smak.
Dzięki dużej zawartości węglanu magnezu, zapobiega zakwaszaniu organizmu, głównie układu pokarmowego. Może być stosowana w przypadku wrzodów żołądka u koni, jest polecana przez wielu weterynarzy jako składnik diety. Dodatkowo może być stosowana w przypadku wzdęć i tendencji do kolek.

Lucerna to żródło:

  • beta karotenu,
  • witamin A, D, K, C oraz z grupy B
  • soli mineralnych,
  • potasu, magnezu, wapnia, manganu, krzemu czy fosforu i łatwo przyswajalnego żelaza.


Zawartość chlorofilu odpowiada za właściwości oczyszczające i odtruwające lucerny.
Lucerna wspomaga wchłanianie i przyswajanie węglowodanów, białka, wapnia, żelaza i innych pierwiastków śladowych.
Działa wzmacniająco na układ immunologiczny. Zmniejsza też bóle reumatyczne.

Zawarte w korzeniach lucerny Saponiny Triterpenowe to substancje o silnym działaniu przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym. Frakcje flawonoidowe posiadają silne właściwości antyoksydacyjne. Na uwagę zasługuje wysoka zawartość izoflawonów, jak genisteina i daidzeina, o działaniu estrogennym.

 

d