JEDWAB - Jego rola w kosmetykach dla koni.

Jedwab – to naturalne włókno pochodzenia zwierzęcego. Larwa jedwabnika morwowego wytwarza kokon z którego uzyskuje się to drogocenne włókno o niesamowitych właściwościach.

Tkanina jedwabna jest lekka, gładka i śliska, ma charakterystyczny połysk i jest wyjątkowo przyjemna w dotyku. Znakomicie przepuszcza powietrze (oddycha) i dobrze wchłania wilgoć.
Tkaniny jedwabne znane były już w starożytnych Chinach. Chińczycy uważali jedwab za swój skarb narodowy i strzegli tajemnicy jego produkcji przez ponad 2000 lat. Z powody jedynego źródła i wyjątkowości tej tkaniny, od III wieku p.n.e. do XVII wieku droga handlowa łącząca Chiny z Bliskim Wschodem i Europą zyskała miano jedwabnego szlaku.

A skąd zastosowanie jedwabiu w kosmetyce? Początkowo nici jedwabiu używano do zszywania ran. Okazało się, że jedwab przyjazny dla skóry  sprzyjał szybszemu gojeniu i zrastaniu się ran. Obecnie jedwab hydrolizowany jest cennym surowcem pielęgnacyjnym w przemyśle kosmetycznym, ale również w kosmetykach dla koni, z powodu dużego podobieństwa do białek występujących w skórze i sierści konia.

Białko fibroina zawarte w jedwabiu, ma znakomite właściwości wiązania wody. Może ona zatrzymać nawet trzydziestokrotnie więcej wody, niż wynosi jej waga! Stosowana w szamponach dla koni czy odżywkach do pielęgnacji sierści znakomicie nawilża i zapobiega wysuszaniu włosia. Tworzy również film chroniący przed wszelkimi zanieczyszczeniami.
Drugim ważnym białkiem jedwabiu jest serycyna, zwana klejem jedwabnym, który wspiera nawilżenie skóry i włosia.

 

Działanie jedwabiu w preparatach do pielęgnacji sierści i końskiego włosa polega na zatrzymywaniu wilgoci na powierzchni włosa, dzięki czemu staje się on miękki, elastyczny i ma jedwabisty połysk. Jedwab posiada ładunek elektrostatyczny przeciwny do ładunku elektrycznego sierści i po nałożeniu bardzo silnie przylega. Zawarte w jedwabiu białka otaczają włosy cienką, niewidoczną otoczką, chroniąc przed przesuszeniem i regenerując włos, równocześnie zapobiegając jego puszeniu i elektryzowaniu się.

 


Podsumowując, jedwab w kosmetykach dla koni:

  • nawilża
  • tworzy na powierzchni sierści i włosa warstwę ochronną, zapobiegającą wysuszeniu i chroniącą przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi
  • pielęgnuje i regeneruje włos
  • wygładza, zmiękcza i nadaje sierści i włosiu połysk
  • wzmacnia również  róg kopytowy.

 

d