Jak wyposażyć stajnię?

WYPOSAŻENIE STAJNI
>>zobacz naszą aktualną ofertę produktów do stajni<<

 

Karmienie koni

Większość koni dużą część swojego życia spędza w stajni. W każdym boksie powinien znajdować się żłób na paszę oraz poidło.

  • W zależności od budowy stajni, żłoby przykręcane do ściany mogą być narożne lub prostokątne. Żłób przed każdym posiłkiem powinien być starannie uprzątnięty, aby zanieczyszczenia nie zmieszały się z podawaną paszą.
  • Poidła mogą być automatyczne (mocowane do ściany) lub przenośne, wyposażone w zaczepy do zawieszenia na boksie. Poidła automatyczne mają tą zaletę, że koń ma przez cały czas dostęp do bieżącej wody.
  • Wskazane jest aby w boksie była zamontowana podstawka pod lizawkę solną. Dostępna przez cały czas sól w lizawce pozwala na regularne uzupełnianie minerałów w diecie konia.

Poza stałymi żłobami w boksach, w stajniach używa się różnego rodzaju pojemniki na paszę.
Do przygotowania posiłków dla koni bardzo dobrze sprawdzają się wiaderka z pokrywką do sporządzenia np. musli, czy innej paszy treściwej, którą przygotowuje się wcześniej. Naszykowana pasza z wszystkimi koniecznymi dodatkami - witaminami, minerałami itp., może czekać w paszarni lub przy boksie konia przykryta pokrywką i podpisana . Bardzo wygodnym rozwiązaniem są popularne od niedawna miękkie-elastyczne pojemniki różnej wielkości, które mogą służyć do przygotowania posiłków jak i do prac pielęgnacyjnych przy koniach. 

Siano podane koniowi w specjalnej siatce jest zjadane przed konia wolniej oraz nie jest przez niego rozrzucane po boksie i deptane. Siatki polecane są również w transporcie koni. Koń jadąc w przyczepienie nie nudzi się, skubiąc pomału siano.

 

Sprzątanie w stajni

Utrzymanie czystości w stajni ma znaczenie nie tylko wizualne, ale również higieniczne. Regularne czyszczenie boksów zmniejsza ilość much oraz szkodliwych drobnoustrojów chorobotwórczych w stajni, co ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie koni.

Widły do trocin - jeśli boksy są ścielone jest pelletem lub trocinami, taki rodzaj wideł pozwala na łatwe wybieranie nieczystości bez wyrzucania czystej ściółki.

Niezastąpiony w stajni jest zestaw  do sprzątania, składający się z szufelki na rączce oraz wideł tej samej wysokości. Zestaw ten w różnych rejonach Polski ma różną nazwę: kupozbieracz, kupozbierak, kupaczka lub bardziej uniwersalna nazwa MISTBOY.  Pozwala on szybko i łatwo zebrać odchody, bez schylania się i przenieść je w odpowiednie miejsce.

 

Konie w boksach stoją swobodnie i nie są przywiązywane jak kiedyś w stanowiskach. Wyprowadzając je jednak poza boks do czyszczenia , siodłania czy kąpieli, dobrze je dla bezpieczeństwa przywiązać. Służą do tego specjalne, bezpieczne  uchwyty, zamontowane na stałe na myjkach czy wyznaczonych stanowiskach do czyszczenia i siodłania koni.

 

Wieszaki, wieszaczki.....

1. Wieszaki na akcesoria jeździeckie - dzięki ich zastosowaniu siodła, ogłowia i pozostały sprzęt nie niszczą się i nie brudzą.

  • Wieszaki na siodła - mogą być stałe lub składane. Stałe, czyli te nieskładane  są szersze i zajmują więcej miejsca. Używane są zazwyczaj w siodlarni i siodła wiszą na nich przez dłuższy czas. Dzięki ich szerszej i stabilnej budowie siodło może być na nich przechowywane bez ryzyka odkształcenia się paneli siodła.  Wieszaki składane montuje się przy przy boksach w stajni lub obok miejsc, gdzie siodła się konia. Podczas siodłania konia wystarczy je rozłożyć i można wygodnie i bezpiecznie powiesić siodło. Po zdjęciu siodła wieszak składa się i nie zajmuje miejsca.

  • Wieszaki na ogłowia - powieszone równo ogłowie nie plącze się i nie deformuje. Wieszaki takie można przykręcić w siodlarni, w szafie na sprzęt czy przy boksie, aby w czasie siodłania nie kłaść ogłowia na ziemi.

  • Wieszaki na derki i czapraki - mogą być zawieszane/przenośne  lub przykręcane. Pozwalają zachować porządek i zapobiegają odgniataniu się materiału czapraków. Wilgotne derki i czapraki po każdej jeździe powinny być rozwieszone do wysuszenia, na przeznaczonych do tego wieszakach. Niewysuszone derki i czapraki mogą zapleśnieć oraz mogą się w nich rozwinąć różne drobnoustroje  niebezpieczne dla konia.

  • Wieszaki na palcaty - niezastąpione w wielu miejscach w stajni. Oprócz siodlarni sprawdzą się także przy wejściu na halę/ujeżdżalnię czy przy lonżowniku. 

  • Torby na boks - pozwalają na odpowiednie przechowywanie podręcznych rzeczy. Wieszaki są przenośne i wieszamy je na drzwiach boksu. Bardzo przydatne jeśli przed boksem chcemy trzymać np. kantar z uwiązem lub siodłamy konia w boksie. Torby są bardziej wielofunkcyjne i zmieszczą więcej rzeczy. Można w nich przechowywać czapraki, szczotki, pełnią funkcję organizera na boks. Torby bardzo ułatwiają organizację podczas zawodów.

Wieszaki na sprzęt jeździecki w stajni i siodlarni ułatwiają utrzymanie porządku oraz sprawiają, że potrzebny sprzęt zawsze może być pod ręką.