Babka Jajowata/Plantago Ovata i Babka płesznik/Plantago Psyllium
Babka Jajowata/Plantago Ovata
Rośnie w południowo-wschodniej Hiszpanii, północnej Afryce i południowo-zachodniej Azji.
To mała roślina, rosnąca do 40 cm wysokości, jej nasiona jasne po brzegach i ciemne pośrodku, o wymiarach 2,0-3,3 x 1,0-1,6 mm, bogate w śluzy, irydoidy, olej tłusty (bogaty w kwas linolowy, palmowy i olejowy), białka, fitosterole, triterpeny, skrobię, celulozę.
Najwięcej śluzów zawiera łupina nasienna.
Nasiona mają działanie przeczyszczające, przeciwbiegunkowe, odtruwające i osłaniające.
Po namoczeniu pęcznieją i śluzowacieją, tworząc prebiotyki, czyli substancje sprzyjające rozwojowi symbiotycznej mikroflory przewodu pokarmowego. Łagodzą one stany zapalne i owrzodzenia przewodu pokarmowego. Powlekają ścianki przewodu pokarmowego, ograniczając wchłanianie lipidów, cukrów i cholesterolu do krwi i limfy. Do powstałego w jelitach żelu przyklejają się ziarenka piasku, kamyki i inne zanieczyszczenia, usuwając je i oczyszczając jelita, czy mówiąc w żargonie jeździeckim odpiaszczając przewód pokarmowy.
Babka płesznik/Plantago Psyllium
Plantago Psyllium to roczna roślina z rodziny babkowatych. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, rośnie w północnej Afryce i zachodniej Azji. Nasiona babki płesznik służą jako surowiec zielarski, a właściwe ich łupina, której głównym składnikiem jest śluz 10-15%. Surowiec ten ponadto zawiera trisacharyd planteozę, białko (15-20%), olej tłusty (5-13%), ślady aukubozydu, alkaloidów monoterpenowych: boszniakiny i indykaniny, sterole i triterpeny.
W przemyśle spożywczym Psyllium jest stosowany głównie jako błonnik pokarmowy i jako zagęszczacz żywności. Wykazuje wysokie właściwości wiążące, nie jest wchłaniany w jelicie cienkim. Do produkcji suplementów dla koni używany jest głównie ze względu na zawartość śluzu. Pochodzący z okrywy nasiennej śluz uzyskuje się przez mechaniczne mielenie zewnętrznej warstwy nasion. Śluz zmielonych nasion jest białym włóknistym materiałem, który jest hydrofilowy, co oznacza, że jego struktura molekularna powoduje, że przyciąga i wiąże wodę. Po wchłonięciu wody, klarowny, bezbarwny, śluzowaty żel, zwiększa swoją objętość dziesięciokrotnie lub więcej, wiążąc ze sobą zalegające w przewodzie pokarmowym konia zanieczyszczenia, głównie ziarenka piasku.
d