Krwawnik pospolity -Achillea millefolium L.
Występujące w całej Polsce ziele o regionalnych nazwach: złocień, żeniszek czy tysiąclist. Jest byliną lub krzewinką. Można go spotkać na pastwiskach, łąkach i nieużytkach. Na polach uprawnych traktowany jest jak chwast. Jego uzdrawiające działanie wykorzystywano już w starożytności, między innymi Hipokrates wspominał o jego prozdrowotnych właściwościach.
Części zielone i kwiat krwawnika to surowce z których pozyskuje się leczniczy olejek krwawnikowy. W ziołolecznictwie wykorzystuje się jego lecznicze działanie na przewód pokarmowy. Olejek z krwawnika działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybicznie. Posiada działanie ściągające oraz pobudza wydzielanie żółci i wspomaga trawienie. Świeże liście wykazują działanie przeciwkrwotoczne.
W weterynarii wykorzystuje się go również w preparatach stosowanych zewnętrznie z powodu jego właściwości:
przeciwzapalnych, przyspieszających gojenia ran czy działania ściągającego. Dodatkowo wykazuje on działanie bakteriostatyczne i przeciwgrzybiczne. Dodawany do szamponów działa przeciwłupieżowo. Przyspiesza regenerację naskórka i gojenie się ran, działa antybakteryjnie.
Aktywne składniki krwawnika to między innymi: