Prawidłowa pielęgnacja skóry - część I - czyszczenie skóry
Każdy jeździec doskonale wie, że to właśnie ze skóry wykonany jest zazwyczaj niezbędny sprzęt jeździecki.
Choć nowoczesne tworzywa sztuczne dotarły już do naszej dziedziny sportu, jednak skóra wciąż króluje.

Właściwie wyprawiona, a potem czyszczona i konserwowana skóra jest w stanie służyć nam przez bardzo wiele lat.
Dlatego tak ważna jest właściwa i regularna pielęgnacja.
JAK CZĘSTO CZYŚCIĆ SKÓRZANY SPRZĘT JEŹDZIECKI?
Stan sprzętu jeździeckiego trzeba kontrolować na bieżąco. Po każdym treningu należy przetrzeć elementy skórzane mający bezpośredni kontakt ze spoconą końską skórą, aby usunąć zabrudzenia i pozostałości potu. Zawsze też należy oczyścić skórę z błota i piasku, uważając aby jej nie zarysować.
PRAWIDŁOWE CZYSZCZENIE SKÓRY
W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić elementy skórzane używając do tego mydła glicerynowego . Mydło glicerynowe świetnie oczyszcza, zapobiegając równocześnie wysuszeniu skóry. Jak to prawidłowo wykonać?
- Do wstępnego oczyszczenia skóry najlepiej użyć gąbki,
- gąbkę lub miękką szmatkę zmoczyć w wodzie i bardzo dobrze wycisnąć,
- następnie nałożyć niewielką ilość mydła glicerynowego,
- powstałą pianą zbierać brud ze skóry,
- gąbkę należy często płukać i za każdym razem dobrze wyciskać,
- czyścić aż do uzyskania oczekiwanego efektu.
PAMIETAJ
- Czyszcząc wyroby skórzane nie wolno ich moczyć w wodzie!
- Po oczyszczeniu mydłem glicerynowym, sprzęt skórzany należy suszyć w przewiewnym miejscu, z dala od bezpośrednich źródeł ciepła.
Mydełko glicerynowe może mieć postać tradycyjnej kostki, może też być zamknięte w praktycznym pojemniku z gąbeczką lub w postaci wygodnego płynu:
Do czyszczenia wyrobów skórzanych można użyć również bardziej zaawansowanych preparatów, które oprócz czyszczenia mają też właściwości pielęgnujące, grzybobójcze. Dzięki złożonej formule czyszczą, pielęgnują, są łatwe i wygodniejsze w użyciu. >>zobacz<<
Po wyczyszczeniu i wysuszeniu skóry, należy ją odżywić i zakonserwować, aby zabezpieczyć przed końskim potem, piaskiem ujeżdżalni, błotem czy deszczem.