KAJEPUTOWY OLEJEK / Melaleuca Leucadendron Cajeput Oil.  Nieznane właściwości olejku i jego zastosowanie w preparatach dla koni.

Olejek kajeputowy - Melaleuca Leucadendron Cajeput Oil 
Pozyskiwany jest ze świeżych liści drzewa - Melaleuca Cajuputi - z rodziny mirtowatych, dość powszechnych w Australii, Azji Południowo-Wschodniej, Nowej Gwinei i na wyspach Cieśniny Torresa.

Drewno Melaleuca Cajuputi wykorzystuje się jako paliwo i do produkcji węgla drzewnego. Rzadziej jako materiał pomocniczy w budownictwie lub do uszczelniania łodzi.
Już pierwotne ludy zamieszkujące Australię znały właściwości olejki kajeputowego.
Zmiażdżone liście drzewa kajeputowego używali jako środka przeciwbólowego, wdychanymi oparami leczyli infekcje dróg oddechowych. Napar z liści stosowali z pozytywnym skutkiem w leczeniu szeregu problemów zdrowotnych.

 

Olejek kajeputowy ma podobny skład i działanie, lecz intensywniejsze, do olejku eukaliptusowego i herbacianego. Często jest z nimi mylony. Olejek kajeputowy był podstawowym składnikiem znanej w Polsce, jeszcze za czasów PRL-u maści tygrysiej o bardzo silnym działaniu rozgrzewającym i przeciwbólowym. Zawarty w nim olejek kajeputowy mylnie był nazwany eukaliptusowym.

Główna różnica tych olejków polega na  zawartości  procentowej aktywnych składników : cyneolu, terpineolu, octanu terpinylu, pinenu. Im więcej cyneolu w olejku, tym bardziej świeży, zimny i przenikliwy zapach oraz mocniejsze działanie.

Olejek Kajeputowy ma świeży zapach i działa chłodząco lub rozgrzewająco.
Posiada silne działanie  antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
Badania wykazały jego antybakteryjne działanie w stosunku wielu bakterii Gram-dodatnich oraz Gram-ujemnych.
Dodatkowo pobudza krążenie i działa rozkurczowo.

Stosowany  zewnętrznie sprawdza się jako środek odkażający. Wcierany w skórę zmniejsza dolegliwości bólowe i swędzenie. Pobudza gojenie ran.

Stosowany z ogromnym sukcesem również do produkcji preparatów weterynaryjnych dla koni. 

 

d