KOKOSOWY OLEJ . Jego walory i zastosowanie w jeździectwie.

Olej, olejek kokosowy
Pozyskuje się go z twardego miąższu orzechów palmy kokosowej.
Jego podstawowy składnik to kwas laurynowy.
Kwas laurynowy (C12H24O2) to nasycony kwas tłuszczowy, organiczny związek chemiczny. Naturalnie występuje w oleju kokosowym (stanowi około 50% jego zwartości) a także w owocach wawrzynu szlachetnego. I to od jego liści laurowych zaczerpnął swą nazwę. Występuje tez w mleku ludzkim. Zbadano, że kwas laurynowy ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne.

Olej kokosowy w stanie płynnym jest przeźroczysty, lekko żółty i poniżej temperatury około 24°C, przechodzi w stan stały i zmienia kolor na biały.
Znalazł zastosowanie w przemyśle spożywczym i w kuchni, jak również w przemyśle chemicznym i kosmetycznym.
Znakomicie sprawdza się również do pielęgnacji wyrobów skórzanych. Olejek kokosowy ma właściwości antygrzybiczne i chroni skórę przed pleśnią. Jako środek czyszczący, wywabi uporczywe plamy na skórze, wnikając  głęboko i wydobywając zanieczyszczenia. Intensywnie nawilża przedłużając żywotność skóry, natłuszcza i regeneruje oraz  nabłyszcza nadając piękny wygląd.

Stosowany zewnętrznie na skórę konia, może przyspieszyć gojenie się ran, łagodzi oparzenia, a także redukuje stany zapalne. Ma on właściwości nawilżające.


d