O ateście OCHRONNYCH kamizelek jeździeckich

Jazda konna jest coraz popularniejszym sportem, ale istnieje przekonanie, że bardzom niebezpiecznym. Czy to prawda? Statystyki mówią, że nie. Jest wiele  sportów, w których występowanie urazów jest większe i są one powodem niebezpiecznych kontuzji. Stosowanie wszelkich środków ostrożności jest jednak wskazane.

W sporcie zawodnicy do lat 15  zobowiązani są używać kamizelek ochronnych, zawsze gdy dosiadają koni. Niektóre dyscypliny wymagają ich również u dorosłych. W wielu ośrodkach jeździeckich kamizelka jest obowiązkowa również u osób jeżdżących rekreacyjnie.

 

Obecnie dopuszczone do jazdy konnej w unii Europejskiej są dwie normy bezpieczeństwa kamizelek jeździeckich
– BETA2 oraz BETA3.
Jazda konna to: jazda terenowa, skoki przez przeszkody, ujeżdżenie, WKKW (cross) jak również rekreacyjna i amatorska jazda konna.

Norma BETA 2 (level2)

  • niższy poziom bezpieczeństwa - cieńsza warstwa ochronna, ale za to kamizelka wygodniejsza, lepiej dopasowująca się do ciała, nie krępująca ruchów. Polecana dla dzieci i dorosłych do jazdy rekreacyjnej.
    Kamizelka chroni narządy jeźdźca oraz kręgosłup w razie upadku.

Norma Beta 3 (level3)

  • wyższy poziom bezpieczeństwa - większa ilość warstw ochronnych o zwiększonej odporności, kamizelka bardziej zabudowana, zalecana dla jeźdźców uprawiających jazdę konna wyczynowo. Grubsza warstwa ochronna lepiej amortyzuje uderzenie a tym samym poziom ochrony narządów wewnętrznych i kręgosłupa jest wyższy.

 

Niektóre kamizelki posiadają atest motocyklowy i jeździecki:
Norma EN 1621-2 (poziom1 porównywalny z BETA2):

  • ochraniacz pleców dla motocyklistów do ochrony przed uderzeniami mechanicznymi - dopuszczony również w jeździectwie. Ochraniaczy tego typu nie wolno używać na zawodach wymagających noszenia kamizelek ochronnych. Dotyczy to takich dyscyplin jak cross (w WKKW) i maraton w powożeniu.