*10 rzeczy dla początkującego jeźdźca

Każdy sport, aby uprawiać go bezpiecznie i wygodnie wymaga na początku inwestycji.
Zaczynając jeździć konno również dobrze byłoby zaopatrzyć się w podstawowe produkty.

 

BEZPIECZEŃSTWO

Kask - to wyposażenie obowiązkowe, chroni głowę jeźdźca w razie upadku.
Bardzo ważne, aby kask był dobrze dopasowany, aby nie uciskał lub nie był za luźny.

>>Jak dopasować kask<<
>>o ateście kasków jeździeckich <<

 

 

 

 


 

Kamizelka ochronna
Zwiększa bezpieczeństwo, chroni kręgosłup, klatkę piersiową i plecy przez urazami.

 

>> jak dopasować kamizelkę ochronną<<

 

 

 

 

Sztyblety – krótkie buty do jazdy konnej, dzięki swojej budowie i gładkiej podeszwie dobrze układają się w strzemieniu i nie klinują w razie upadku z konia. Dostępne są różne fasony np. wsuwane czy sznurowane. Mogą być wykonane ze skóry, tworzywa sztucznego lub gumy.

 

 

 

 

WYGODA

Bryczesy

Aby jazda konna sprawiała przyjemność i aby początkującemu jeźdźcowi było wygodnie konieczne są bryczesy, czyli spodnie do jazdy konnej. Producenci na całym świecie prześcigają się w pomysłach, aby zwiększyć wygodę w czasie jazdy. Na rynku dostępne są bryczesy z klasycznym lejem ze sztucznej skóry ale również z lejem silikonowym.

Które są wygodniejsze?
Każdy musi ocenić to sam.

 

Podkolanówki

Aby spodnie lepiej przylegały w łydce i aby łatwiej było założyć czapsy dobrze ubrać wysokie podkolanówki.Szeroka gama wzorów i kolorów pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie.

 

 

 

 

 

 

 

OCHRONA
Obtarcia dłoni i łydek to niestety częste przypadki w czasie jazdy konnej. Tu pomocne będą czapsy i rękawiczki jeździeckie. 

Czapsy to ochraniacze na łydki wykonane ze skóry lub tworzywa, najczęściej czarne, czasem brązowe, które chronią łydkę przed obtarciem. Po założeniu razem ze sztybletami (krótkimi butami do jazdy konnej) wyglądają jak oficerki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rękawiczki jeździeckie mają specjalne wzmocnienia między palcami w miejscach przechodzenia wodzy. Dostępne są ciepłe zimowe, cieniutkie z siateczki na lato oraz przejściowe, które można używać przez cały rok. Rękawiczki jeździeckie mogą być skórzane lub wykonane z nowoczesnych materiałów technicznych, jak również z dzianiny z wykończeniem antypoślizgowym zapobiegającym ślizganiu się wodzy. Szeroka oferta modeli i kolorów pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie.

 

 

Zaczynając swoja przygodę z jazdą konną dobrze zaczerpnąć trochę wiedzy fachowej z książek, aby obyć się z dość trudną i nieznaną poza środowiskiem jeździeckim terminologią. Mając trochę wiedzy teoretycznej łatwiej będzie zrozumieć instruktora i być może nauka jazdy wyda się łatwiejsza i przyjemniejsza.

 

       Palcat i bat to „atrybuty władzy” ale w rękach początkującego jeźdźca mogą nie zadziałać i lepiej  (jeżeli instruktor wyraźnie nie zaleci) zostawić je w domu jako ozdobę i przedmiot podziwu znajomych którzy nigdy nie jeździli konno.

 

 

 

Po jeździe fajnie podziękować konikowi za współpracę specjalnym smaczkiem dla konia. Jest ich ogromy wybór w przeróżnych smakach.

 

Jaki smak najbardziej lubi Twój KOŃ?
Musisz wypróbować.