Migdałowiec zwyczajny- Prunus amygdalus Batsch
Roślina wieloletnia z rodziny różowatych. Pochodzi z Azji Środkowej i Mniejszej, ale rozprzestrzeniła się również w Afryce Północnej w Azji Zachodniej, na Kaukazie i w południowej Europie.
W okresie kwitnienia ma drobne, blado różowe kwiaty. Owoce to pestkowce o podłużnym i spłaszczony kształcie, pokryte zieloną, miękką powłoką, pod którą znajduje się bardzo twarda łupina. Po rozbiciu łupiny ukazuje się jadalne ziarenko, zwane migdałem, cenione również jako surowiec w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i w lecznictwie.
Z migdałów wytwarza się również olejek migdałowy. Olej stanowi około 50% całkowitej masy suszonych migdałów. Otrzymuje się go w procesie tłoczenia z dojrzałych migdałów.
Olejek migdałowy wykorzystywany jest jako jeden z aktywnych składników w preparatach pielęgnacyjnych do kopyt oraz w kosmetykach na problemy skórne u koni.
Zawiera on wiele cennych witamin i minerałów:
Olej migdałowy stosowany na kopyto znakomicie nawilża je i zmiękcza. Wspiera procesy regeneracyjne i zapobiega utracie wody.
Używany na skórę łagodzi podrażnienia, zmniejsza obrzęk, przyspiesza proces gojenia oraz hamuje rozwój procesów zapalnych.
Olej migdałowy zawiera również kwas linolowy, który wzmacnia warstwę ochronną skóry i kopyta, pomagając zatrzymać wilgoć, a aminokwasy zawarte w witaminie E wspierają produkcję kolagenu.