Lawenda - Lavandula
– to wiecznie-zielony, wieloletni krzew z rodziny jasnotowatych, naturalnie występuje głównie w basenie Morza Śródziemnego.
Lawendę pozyskuje się głównie do produkcji olejku lawendowego. Olejki zawarte w lawendzie mają niesamowity zapach i wyjątkowe właściwości.
Lawenda wykorzystywana jest w kosmetyce, w zielarstwie, jako przyprawa w kuchni, ale używana jest również w preparatach dla koni.
Zawarte w lawendzie olejki eteryczne działają odstraszająco na komary, a także na inne insekty, takie jak m.in. pojawiające się latem meszki czy też kleszcze. Jest więc częstym składnikiem środków odstraszających owady, które w stajni często uprzykrzają życie koniem i jeźdźcom.
Lawenda posiada również właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe co wykorzystywane jest w popularnych wcierkach dla koni, z których korzystają również coraz częściej ludzie.
Duża zawartość garbników, steroli, witamin oraz flawonoidów wspiera proces gojenia się ran i przyspiesza proces regeneracji naskórka.
Lawenda ma również działanie silnie odkażające, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zapobiega powstawaniu łupieżu. Kondycjonuje włos, zmiękcza i wygładza. Wykazuje działanie natłuszczające.
Niektóre gatunki lawendy są uprawiane są jako rośliny ozdobne.
Z kwiatów lawendy, pszczoły zbierają obfity nektar, wytwarzają najwyższej jakości miód lawendowy.
Jako przyprawa, lawenda ma słodki smak z lekko cytrusowo-kwiatową nutką. Często jest jednym ze składników przypraw do potraw mięsnych, główne z baraniny lub dziczyzny. Jest blisko spokrewniona z rozmarynem, szałwią i tymiankiem - może być wykorzystana w większości przepisów zamiast tych przypraw. I co ciekawe? Lawenda jest jednym z ziół wchodzących w skład mieszanki ziół prowansalskich.
W gospodarstwie domowym lawenda jest najbardziej znana jako środek przeciwko molom odzieżowym, odstraszając je swoim zapachem.
d