Transport konia - jak się przygotować

Każdy właściciel konia wcześniej czy później mierzy się z sytuacją, kiedy należy przetransportować swojego podopiecznego, czy to na zawody, do innej stajni w której zamieszka, czy też na zabieg do kliniki. Dlatego ważne jest, aby zawczasu się do tego przedsięwzięcia przygotować, żeby zminimalizować poziom stresu zarówno u konia jak i jego właściciela, w przypadku nagłej konieczności szybkiego przemieszczenia się.
Najlepszym rozwiązaniem jest przyzwyczajanie od najmłodszych lat konia do wchodzenia do przyczepy na konie  lub do koniowozu.

 

Przyczepa do przewozu koni często zwana jest potocznie bukmanką od nazwy najbardziej znanej firmy Böckmann specjalizującej się w produkcji przyczep dla koni oraz różnej wielkości transporterów do przewozu koni.

Aby konia oswoić z przyczepą można organizować karmienie konia w przyczepie. Koń przez regularność tej czynności oswaja się z przyczepą oraz wyrabia mu się pozytywne skojarzenie.


Konie młodsze warto  przekonać do wejścia do przyczepy stosując nagrodę - smaczki.
Czasem trzeba zastosować środki lekkiego przymusu, jakimi są różne patenty stałe do ładowania koni .
Również dobór środka transportu może być czynnikiem łatwego i szybkiego załadunku. Niektóre konie preferują jeden określony rodzaj przyczepy transportowej,  czy koniowozu.

 

Ważnym jest, aby dostatecznie zabezpieczyć konia w transporcie przed ewentualnymi urazami.
Podstawę w tej kwestii stanowią ochraniacze transportowe . 
Są one dostępne w kilku rozmiarach, dlatego przed zakupem warto zmierzyć nogi swojego konia, zwłaszcza długość odcinka od pęciny do nadgarstka i od pęciny do stawu skokowego. Ten wymiar pozwoli nam na pewny dobór właściwego rozmiaru. Kupując ochraniacze należy zwrócić uwagę na stopień ochrony koronki i kopyta. Również ważna jest ilość i szerokość rzepów. Przed planowanym transportem należy konia przyzwyczaić do nowych ochraniaczy np. oprowadzać go w ręku w ochraniaczach lub lonżując.

Warto również zaopatrzyć się w ochraniacz transportowy na ogon aby zapobiec urazom ogona i wytarcia rzepu.

 

 

 

 

Podczas dłuższych transportów sprawdzą się kantary z futerkiem  - futerko takie można również nałożyć na zwykły kantar. Zapobiegnie to możliwym otarciom.

Wskazane jest na czas przewozu nałożenie nauszników wyciszających, co zmniejszy poziom stresu wywołany hałasem ruchu ulicznego.

W razie konieczności awaryjnego wyprowadzania konia z przyczepy po zmroku niezbędne będą odblaski.

Wprowadzając konia do przyczepy na uwiązie możemy jako zachęty lub nagrody użyć smaczków.

Ważne też, abyśmy mieli na sobie stosunkowo grube rękawiczki , zabezpieczające nasze dłonie przed otarciem w razie nieposłuszeństwa konia.

W chłodniejsze pory roku, zwłaszcza zimą przewozimy konie w derce .
Należy pamiętać, że podczas transportu, koń stoi praktycznie bez ruchu, nie może się rozgrzać, ale równocześnie może pocić się z powodu sytuacji stresowej. Dlatego nawet stosunkowo ciepłą jesienią i wiosną zaleca się zastosowanie derki bawełnianej na przykład typu wafel, aby zabezpieczyć konia przed przewianiem.

W przyczepie konia należy przywiązać specjalnym uwiązem transportowym, który jest krótszy od uwiązu do prowadzenia konia oraz czasem lekko elastyczny, przez co nie naraża konia na mocne szarpnięcia amortyzując je.

 

 

 

Aby transport upłynął koniowi szybciej i przyjemniej, w przyczepie wiesza się siatkę z sianem.

W niektórych przyczepach lub koniowozach zamontowane są kamery, co zwiększa bezpieczeństwo transportu. Przez całą drogę można obserwować co dzieje się w przyczepie


Co zrobić jeśli nasz koń pomimo prób przyuczania nie wchodzi łatwo do przyczepy, a transport nadal wywołuje u niego ogromne zdenerwowanie?
Dobrym rozwiązaniem będzie podanie suplementów stabilizujących układ nerwowy  i zmniejszających podatność na stres, zawierających magnez i witaminy z grupy B.
Należy zacząć je podawać już na 10 dni przed planowanym przewozem. W dniu przewozu można podać naturalny środek zwiększający poczucie bezpieczeństwa na bazie feromonów klaczy, lub w krańcowym przypadku, w wypadku koni starszych o ugruntowanych poglądach na przewożenie (nie wejdę i już) zawczasu umówić się z weterynarzem na podanie środka uspokajającego.

WAŻNE! Wszelkie leki uspokajające może koniowi podać wyłącznie lekarz weterynarii!

Informacja o planowanym transporcie powinna trafić do naszego lekarza z wyprzedzeniem. Obliguje nas do tego Ustawa o Ochronie Zwierząt z 1997 r oraz Ustawa o Ochronie Zdrowia Zwierząt z 2004 r z późniejszymi zmianami. Przepisy wynikające tych ustaw dotyczą nas w szczególności, gdy zajmujemy się transportem komercyjnie lub gdy zwierzę przewożone jest przez osobę inną niż właściciel (wtedy o zadbanie o wszystkie wymogi zobowiązana jest osoba / firma transportująca, posiadająca odpowiednie uprawnienia - w tym przypadku "Konwojenta Zwierząt"). 

 

Obecnie dąży się do tego, aby transport dla konia był czymś naturalnym w przypadku cotygodniowych wyjazdów na zawody, czy choćby wyjazdów na trening lub kros do zaprzyjaźnionej stajni. Aby dobrze wypaść w konkursie, wcześniejszy transport nie może wywrzeć na naszym koniu negatywnych skutków, gdyż będą miały one odzwierciedlenie w wynikach. Dlatego należy zwrócić szczególna uwagę na wcześniejsze przygotowanie i bezpieczeństwo podczas przewozu.