Przepisy PZJ - UBIÓR - Ujeżdżenie

  • Jak prawidłowo ubrać się na zawody ujeżdżeniowe?
  • Cylinder?
  • Frak? 
  • Czy konieczny jest kask?

 

PRZEPISY (Dział A)
dyscypliny  UJEŻDŻENIA
na zawody krajowe i międzynarodowe

Obowiązują od 01.06.2018

Artykuł 427 - UBIÓR

1. Kask ochronny i cylinder/melonik

1.1 Wszyscy zawodnicy (jak również wszystkie inne osoby) dosiadający koni są zobowiązani do używania kasku ochronnego*, natomiast dzieci, zawodnicy na kucach, juniorzy i młodzi jeźdźcy oraz U25 także podczas przeglądu koni. Zaleca się również używanie go przez wszelkie inne osoby prezentujące konie podczas przeglądu koni.

1.2. Każdemu zawodnikowi (jak również każdej innej osobie) łamiącej ten przepis zostanie natychmiast zakazana dalsza jazda do czasu prawidłowego założenia kasku ochronnego.

1.3. Odstępstwa: zawodnicy mający 26 lat i starsi** dosiadający koni siedmioletnich (7) i starszych mogą startować w cylindrach/melonikach zamiast w kaskach ochronnych. Wyjątek ten ma zastosowanie w odniesieniu do aktualnie rozgrywanego konkursu i do poprzedzającego go rozprężenia (bez przerwy przed konkursem). Wlicza się do tego
również dojazd ze stajni na rozprężalnię, jazdę na koniu konkursowym na rozprężalni i powrót konno do stajni. Zawodnicy mogą zdjąć cylinder/melonik (ale nie kask ochronny) podczas ukłonu na początku i zakończeniu programu oraz podczas ceremonii rozdania nagród i w czasie rundy honorowej.

1.4. Zaleca się, aby zawodnicy, wobec których może być zastosowane odstępstwo od generalnych zasad, używali kasku ochronnego dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli zawodnik zdejmie nakrycie głowy, zgodnie lub niezgodnie z niniejszymi przepisami, zawsze będzie to na jego własną odpowiedzialność.

1.5. Kask ochronny w formie cylindra może być używany w takich samych sytuacjach jak standardowy cylinder.
Uwaga* - definicja kasku ochronnego jest podana w załączniku A do Przepisów Ogólnych FEI.
Uwaga** - zawodnik jest uważany za dwudziestosześciolatka (26) od początku roku kalendarzowego (1 stycznia), w którym ukończy dwadzieścia sześć (26) lat.

 

2. Zawodnicy cywilni:
Na zawodach CDI3*/CDI4*/CDI5*/CDI-W, CDIO, Mistrzostwach, Igrzyskach Regionalnych i Olimpijskich obowiązkowy jest frak lub marynarka, czarne lub granatowe lub w innym ciemnym kolorze określonym w międzynarodowej skali HSV. Kolory mające wartość dla „V" mniejszą niż 32 % z modelu HSV, mogą zostać zaadaptowane do użytku przez Departament Ujeżdżenia FEI. Kolory kontrastowe i lamówki są dozwolone.

Kask ochronny lub cylinder/melonik** czarny lub tego samego koloru co frak
bryczesy białe lub kremowe,
plastron lub krawat biały, kremowy lub tego samego koloru co frak,
rękawiczki białe, kremowe lub tego samego koloru co frak, zobacz dodatki do odzieży konkursowej
buty do jazdy czarne lub tego samego koloru co frak.
ostrogi patrz akapit 4 poniżej

2.1. W konkursie dowolnym na poziomie Grand Prix dozwolony tylko jestf rak lub marynarka w jednolitym kolorze. Fraki lub marynarki w paski lub wielokolorowe nie są dopuszczone. Akcenty dyskretne, użyte ze smakiem, takie jak kołnierzyk w innym odcieniu lub skromna lamówka, ozdoba z kryształów są akceptowane.

>>zobacz fraki rajtroki<<

2.2. Na wszystkich CDI2*/CDI1*/CDI-Am dopuszcza się czarną lub granatową marynarkę (kolory - patrz wyżej) z cylindrem/melonikiem **.
Ubiór ten zalecany jest we wszystkich innych zawodach międzynarodowych z wyjątkiem przypadków opisanych w specjalnych przepisach (CDIU25, CDIY, CDIJ, CDIP, CDI-Ch, CDI-YH).

Uwaga**: cylinder lub melonik są dozwolone tylko dla tych zawodników, którzy nie mają obowiązku używania kasku ochronnego zgodnie z art. 427.1.

3. Wojskowi, policjanci itp. mogą nosić ubiór cywilny lub służbowy na wszystkich zawodach międzynarodowych. Służbowy ubiór jest dozwolony nie tylko dla wojskowych i policjantów, ale także dla członków i pracowników/uczniów organizacji państwowych, paramilitarnych i narodowych jednostek hodowlanych/szkół/instytutów. Muszą się jednak
stosować do zasad używania kasku ochronnego.

4. Ostrogi, oprócz zawodów CDIP i CDI-Ch, są obowiązkowe i muszą być wykonane z metalu. Bodziec musi być zakrzywiony lub prosty i wychodzący dokładnie ze środka ostrogi, gdy znajduje się ona na bucie jeźdźca. Zakończenia bodźców ostróg muszą być gładkie i tępe. Jeżeli stosowane są ostrogi z gwiazdką musi być ona gładka/tępa i ruchoma
(bez ostrych krawędzi). Metalowe ostrogi z okrągłymi wybrzuszeniami z twardego tworzywa są dozwolone (ostrogi „impulsowe”). Ostrogi „ślepe”, bez bodźca są dozwolone.

5. Słuchawki i inne elektroniczne urządzenia do komunikacji są surowo zabronione podczas startu w zawodach FEI w ujeżdżeniu, a ich użycie jest karane eliminacją. Używanie słuchawek i tym podobnych urządzeń jest dozwolone podczas treningów i rozgrzewki.

Źródło PZJ