Podstawowy sprzęt do lonżowania konia

Lonżowanie stanowi ważny element przy treningowej, który nie powinien być zaniedbywany. Praca z ziemi powinna być zaplanowana i przeprowadzana konsekwentnie, tak samo jak trening w siodle. Aby lonżowanie przyniosło spodziewane efekty, należy wyposażyć się w odpowiedni do tego typu treningu sprzęt.

 

Lonża
Konia "lonżuje się na lonży". Lonża używana jest również we wspinaczce górskiej, ale jest ona zupełnie inna niż ta do lonżowania konia. Lonża jeździecka to pasek o długości najczęściej około 7,5m zakończony z jednej strony pętlą na rękę i z drugiej karabińczykiem obrotowym. Czasem też posiada dodatkową pętlę w połowie długości. Najczęściej jest wykonana z taśmy parcianej o szerokości od 2,5cm do3cm. Mogą być różne rodzaje taśmy, miękkie lub szorstkie, cienkie lub grubsze. Jaka taśmę wybrać? to już zależy od indywidulanych gustów. Cieńsza taśma jest lżejsza, zajmuje mniej miejsca, ale za to może obcierać dłonie. Rozwiązaniem wówczas są rękawiczki. 

Należy pamiętać, aby sprawdzić przed praca z koniem, czy lonża nie jest poplątana lub przerwana.

 

Mostek do lonżowania
Mostka używa się razem z ogłowiem wędzidłowym. Mostek do lonżowania to pasek z dwoma karabińczykami przypinanymi do wędzidła i  półkółkiem z krętlikiem po środku, do przypięcia lonży.  Mostek pozwala łatwo i szybko dopiąć lonże oraz umożliwia zmianę kierunku lonżowania bez przepinania lonży. Ma jednak wielu przeciwników.

 

Kawecan
Kawecan do specjalny kantar wyposażony na nachrapniku w stalowe kółka służące do zapięcia lonży, wodzy, wypinaczy lub innych pomocy. Kawecan powinien być  prawidłowo dopasowany i zapięty na tyle ciasno, aby leżał stabilnie i nie przesuwał się na boki. Lonżę dopina się do kółka leżącego na kości nosowej.

 

Pas do lonżowania
Pas do lonżowania zakłada się na konia podobnie jak siodło, zaraz za kłębem. Zapina się go jak popręg przy siodle. Wyposażony w metalowe półkółka, daje możliwość dopięcia różnego rodzaju pomocy, usprawniających pracę z koniem na lonży. Może być wykonany ze skóry, ale najczęściej jednak jest z tworzywa i sztucznego futerka.
Pod pas zalecane jest założenie potnika stabilizującego i zabezpieczającego przed otarciami.

 

 

Wypinacze
Wypinacze
mogą występować w formie podstawowej, jako pojedyncza taśma z gumą lub bez, oraz bardziej rozbudowane - wypinacze trójkątne lub podwójne.


Zwykłe wypinacze - dopinamy do wędzidła, a następnie z obu stron po bokach do pasa do lonżowania na wysokości zależnej od budowy i stopnia wyszkolenia konia. Na początku treningu zapinamy je luźno, skracając w trakcie jego trwania.

Wypinacze trójkątne - pojedynczy pasek przechodzi między przednimi nogami konia i dopina się go do kółeczka, które znajduje się na środku popręgu; a dwa pozostałe, równoległe paski przechodzą przez kółka wędzidłowe i dopinane są do boków pasa do lonżowania.

Wypinacze podwójne - zapinamy z boku kłody w górnej części pasa, następnie pasek biegnie przez kółko wędzidłowe aż do boku w dolnej części pasa gdzie jest dopięty. Identycznie z obu stron konia.

 

 

Czambon
Czambon może być skórzano - sznurkowy lub w całości gumowy. Jego działanie głównie kumuluje się na potylicy. Sznurki biegną od wędzidła, przez potylicę, do przelotki paska dopiętego do popręgu między przednimi nogami konia. Praca z czambonem wydłuża mięśnie grzbietu konia i uwypukla krzyż.

 

Gouge
Gogue ma podobne działanie jak czambon, z tym że działa jeszcze na pysk konia i wypina się go troszkę inaczej. Wypięcie zaczyna się  na pasku miedzy nogami, przechodzi przez kółka wędzidłowe, przez potylicę i z powrotem do paska między nogami tworząc trójkąt. 

 

 

Wodze treningowe/ system treningowy
Wodze treningowe /system treningowy typu "Patent Pessoa" to bardziej zaawansowane wypięcie o działaniu całościowym na sylwetkę i ustawienie konia. Wzmacnia pracę i podstawienie zadu oraz pomaga wzmocnić mięśnie pleców. Do zapięcia tego systemu niezbędny jest pas do lonżowania.  

 

Bat do lonżowania
Nieodzowny przy pracy z koniem na lonży jest bat do lonżowania. Długość bata jest zależna od wielkości konia i od jego wieku. Duże konie i konie młode należy lonżować na większym kole. Przy pracy na większym kole bat powinien być odpowiednio dłuższy. Długość bata należy dobrać uwzględniając wyszkolenie i wielkość konia oraz wzrost osoby lonżującej.

- Jak sprawdzić czy długość bata jest odpowiednia?
- Przy wyciągniętej ręce osoba lonżująca musi mieć możliwość dosięgnąć batem konia.

 I co dalej? - Lonżowanie

 

d

Sprzęt do lonżowania i pracy z koniem:

Featured articles

*Lonżowanie

*Lonżowanie

Na czym polega lonżowanie? Lonżowanie to praca z koniem z ziemi na długiej linie-taśmie zwanej lonżą. Człowiek stoi w środku, a koń porusza się wokół niego po okręgu. Brzmi, jak by było to całkiem proste? Czasem można zobaczyć "jeźdźca" siedzącego na trawie przeglądającego TikToka i konia który sobie chodzi wokoło niego na lonży. Sam się lonżuje? Bułka z masłem! Niestety, to nie o to chodzi. To nie ma nic wspólnego z lonżowaniem.Lonżowanie jest równie...