*Pielęgnacja kopyt

Zdrowe kopyta są jednym z priorytetów właścicieli koni. Są one poddawane znacznym obciążeniom, nie tylko z powodu masy konia oraz jeźdźca, ale również z racji prędkości z jaką się on porusza oraz przy lądowaniu w czasie skoków. Choroby kopyt wyłączają konia z użytku a także mogą powodować dyskomfort po nawet silny ból dla samego zwierzęcia.

 

Budowa kopyta
Kopyto zbudowane jest:

  • z puszki kopytowej
  • tworzywa kopytowego (warstwa odżywcza)
  • oraz tkanki podskórnej.

Na puszkę kopytową składa się ściana kopytowa i podeszwa ze strzałką i piętkami.

   

  

U koni dziko żyjących kopyta nie wymagały pielęgnacji, same ulegały ścieraniu, odżywieniu i nawilżaniu.
Udomowienie koni zaburzyło ich naturalny tryb życia , zwiększyło obciążenia na kopyta, z powodu utrzymania stajennego spowodowało zaburzenia w gospodarce wodnej kopyt, naraziło je na uszkodzenia i zniszczenia.
Dlatego każdy właściciel konia powinien zwracać szczególna uwagę na utrzymanie kopyt swego wierzchowca w dobrej kondycji i zdrowiu.

 

Podstawą codziennej pielęgnacji jest oczyszczenie kopyta kopystką z obornika i ciał obcych (powbijanych małych kamyczków lub drewienek itp.) oraz jego wymycie twardą szczotka do kopyt, w celu nawilżenia i możliwości dokładnego obejrzenia.

Co kilka dni kopyto należy posmarować smarem lub olejem do kopyt w celu zmniejszenia utraty wilgoci i jego uelastycznienia.

 

 

W przypadku gdy koń stoi na mokrym, błotnistym lub zaniedbanym podłożu, a nie ma możliwości zmiany tej sytuacji, dobrze jest co parę dni zastosować preparat na podeszwę kopyta, wysuszający i zapobiegający gniciu strzałki.

 

 

 

 

 

 

W okresie wiosennym lub podczas ograniczonego dostępu do świeżej trawy dobrej jakości, należy wspomóc kopyta przez suplementację preparatami z biotyną i cynkiem, korzystnie wpływającymi na wzrost i jakość rogu kopytowego.

Przy słabych i problemowych kopytach zaleca się dodatkowo stosowanie np. maści z wawrzynem wcieranej w koronkę, która również stymuluje wzrost kopyta i wzmacnia go.

Z powodu narastania rogu, co plus minus 6 tygodni powinna zostać przeprowadzona korekta kształtu, rozczyszczanie lub nałożenie nowej podkowy przez wykwalifikowanego fachowca podkuwacza. Oprócz korekcji podkuwacz zazwyczaj udziela rad właścicielom konia, określa w jakim stanie są kopyta, czy należy je nawilżyć czy też zmniejszyć wilgotność podłoża w stajni. 
>>Podkuwanie koni - wszystko co musisz wiedzieć<<

 

Zainteresował Cię artykuł? Kliknij po więcej!

Featured articles

*Gnijące strzałki u koni - jak je leczyć?

*Gnijące strzałki u koni - jak je leczyć?

Czy można zapobiec gniciu strzałek u koni? Jak skutecznie leczyć strzałki? Problem gnijących strzałek spędza sen z powiek właścicieli koni i nasila się zwłaszcza jesienią i wiosną - kiedy podłoże staje się mokre i błotniste. Co leży u przyczyny takiego stanu? Z tego wpisu dowiesz się: Co to jest kopyto i jaką pełni funkcję? Rola strzałki w kopycie Gnijąca strzałka - przyczyny Objawy gnicia strzałki Leczenie gnijącej strzałki Zapobieganie gniciu...
*Podkuwanie koni - wszystko co musisz wiedzieć

*Podkuwanie koni - wszystko co musisz wiedzieć

Już w starożytności hodowcy i posiadacze koni zdawali sobie sprawę, jak ważne są końskie kopyta i utrzymanie ich w dobrym stanie i sprawności. Jednak dopiero wynalezienie stali pozwoliło na rozwój podkuwnictwa. Pierwsze podkowy, a raczej ich prototyp powstał w I w. p.n.e , był to tak zwany hipposandals. Najstarsze podkowy w kształcie zbliżonym do obecnych znaleziono w kurhanach celtyckich. Natomiast w Polsce najstarsze znaleziska pochodzą z X wieku z okolic Opola Śląskiego i...