Jak doczyścić siwego konia?

Każdy właściciel siwego konia lub srokacza z dużą ilością białej sierści, może podpisać się pod stwierdzeniem:
"Kto nie miał siwego, ten nie miał ...brudnego!"

Na białej lub bardzo jasnej sierści brud, kurz czy plamy od odchodów są szczególnie wyraźnie widoczne. Jak wobec tego najlepiej doczyścić siwe konie?

Jak wykąpać siwego konia ?

Najprostszym sposobem jest wykąpanie całego konia.
Dobrze jest użyć do tego specjalnie przeznaczonych szamponów dla siwych koni. Dzięki specjalnym wybielającym dodatkom np.: niebieskiego barwnika lub cytryny, pomagają one pozbyć się uciążliwych żółtych plam.

  • Mycie konia należy zacząć od dokładnego zmoczenia go wodą.
    Najlepiej gdy odbywa się to pod specjalnie zbudowaną myjką dla koni, gdzie wyznaczony jest bezpieczny teren, miejsce na uwiązanie konia i odpowiednia konstrukcja węża (dobrze gdy jest on na wysięgniku, który będzie zapobiegał plątaniu i deptaniu przez konia).
    Należy pamiętać, że konia można kapać wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych lub w stajni zaopatrzonej w solarium, gdzie po kąpieli można konia wysuszyć.
    Minimalna temperatura przy której można konia bezpiecznie wykapać, to ok 20°C i bezwietrzna pogoda. Pamiętać też trzeba, że konia moczy się stopniowo, żeby go nie wystraszyć lub nie wywołać szoku termicznego. U koni nieprzyzwyczajonych polewanie należy zacząć od nóg, stopniowo przesuwając się do wyższych partii ciała. Tylko niektóre konie dobrze znoszą polewanie głowy, dlatego do jej zmoczenia dobrze użyć namoczonej gąbki. W przypadku braku bieżącej wody i węża, można całego konia zmoczyć  gąbką płukaną w wiaderku z wodą.
  • Następnym etapem jest użycie szamponu.
    Większość szamponów dla koni jest w formie skoncentrowanej - należy je więc rozcieńczyć przed użyciem, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Szampon należy nanieść na gąbkę i dokładnie rozprowadzić po sierści, omijając przy tym okolice oczu, uszu i nozdrzy.
  • Szampon spłukać obficie wodą, a w razie potrzeby powtórzyć cały proces.
  • Zebranie nadmiaru wody. Kiedy już uda się uzyskać pożądany efekt, nadmiar wody z sierści zbiera się za pomocą specjalnego zbieraka do wody, długimi ruchami wzdłuż sierści, zaczynając od szyi i grzbietu, a kończąc na brzuchu i nogach.
  • Wysuszenie konia. Najlepiej wstawić go do solarium, ale gdy takiego brak trzeba konia wysuszyć spacerując z nim po nasłonecznionym terenie. W lecie warto założyć cienką derkę siatkową, żeby uniknąć gryzienia mokrego konia przez owady, lub derkę osuszającą jeśli nie jest zbyt ciepło.


Jak usunąć pojedyncze plamy z końskiej sierści?

Co w przypadku gdy jest zimno, albo musimy szybko usunąć pojedynczą plamę, bo za chwilę zaczyna się nasz przejazd podczas zawodów?
Z pomocą przychodzą odplamiacze, suche szampony. Nazwa suchy szampon może być trochę myląca, bo nie przypomina on suchych szamponów do włosów. Suchy szampon to płyn, który nanosimy bezpośrednio na zaplamioną sierść i wcieramy głęboko za pomocą szczotki lub gąbki. Następnie pozostawiamy do wyschnięcia i wyczesujemy brud.
Taki sposób czyszczenia sprawdzi się na białych odmianach kończyn, białej sierści koni srokatych i małych plamach na siwym koniu (np. w okolicy zadnich nóg).

Czy można usunąć plamy zupełnie na sucho?

Można specjalnym pumeksem dla koni, którym pocierając usuwa się plamy i martwą sierść. Należy uważać,  aby przy tym nie trzeć zbyt mocno i nie uszkodzić skóry.
Przy żółtych plamach sprawdzają się też plastikowe szczotki o gęstym włosiu. Szczotka/zgrzebło Magic Brush, Super Brush wyczesuje z sierści nawet głębokie zabrudzenia.

Na rynku dostępne są szczotki o różnej twardości i gęstości włosia, wykonane z różnych materiałów. Takich szczotek używamy w określonej kolejności, zaczynając od usuwania grubszych zabrudzeń, a kończąc na polerowaniu i ostatecznym nabłyszczeniu sierści. Począwszy od zgrzebeł i szczotek o twardym, długim włosiu, poprzez szczotki o włosiu krótszym i gęstym lub mieszanym (dłuższym i twardszym po bokach, krótkim i gęstym w środku), skończywszy na szczotkach polerujących op delikatnym miękkim włosiu. Na koniec można użyć specjalnej rękawicy do polerowania sierści.

Odżywianie

Na sierść wyczyszczonego lub wykąpanego i wysuszonego konia można nałożyć przeznaczoną dla koni odżywkę nabłyszczającą i ułatwiającą rozczesywanie. preparat taki nie tylko odżywia i nadaje sierści blask. Dzięki temu, że sierść staje się śliska, kurz i brud nie utrzymuje się na koniu i bardzo łatwo go oczyścić.

 

Powodzenia w walce z żółtymi plamami na siwej sierści!

 

 

Featured articles

Jak wykąpać konia

Jak wykąpać konia

Nie każdy koń lubi kąpiel, najczęściej wynika to z braku oswojenia się z nią i po prostu ze strachu.. Niekiedy powodem jest długa przerwa spowodowana zimową porą i zbyt niskimi temperaturami . Takiego konia należy przyzwyczajać do kąpieli powoli i cierpliwie. Jeśli robi się to prawidłowo, koń szybko polubi kąpiele. Do kąpieli powinno się przyzwyczajać konia od jak najmłodszego wieku. Najłatwiej zrobić to latem, w ciepłe dni, kiedy ochłoda związana z kąpielą...