Kiełzno munsztukowe to rodzaj kiełzna o bardzo ostrym działaniu, wymagający wyszkolonego i doświadczonego jeźdźca oraz dobrze ujeżdżonego konia, stosowany głównie w dyscyplinie ujeżdżenia. Kiełzno munsztukowe to munsztuk zbudowany z jednolitego ścięgierza i bocznych, nieruchomych czanek oraz wędzidło munsztukowe.
Ścięgierz munsztuka nie jest łamany, tylko lekko wygięty pośrodku - wygięcie to zwane jest kabłąkiem. Im kabłąk jest wyższy i węższy, tym bardziej ograniczona przestrzeń na język i większy nacisk wygięcia na podniebienie, a tym samym mocniejsze działanie bocznych, niewygiętych części ścięgierza na boki języka i żuchwę konia.
Nieruchome czanki, połączone ze ścięgierzem na stałe, mogą być dłuższe lub krótsze, proste lub wygięte.
Im dłuższe czanki tym większa dźwignia i tym samym mocniejsze działanie munsztuka. I analogicznie czym krótsze, tym mniejsza dźwignia i łagodniejsze działanie.
Wędzidło munsztukowe - to cieńsze wędzidło, zalecane około 14mm. Może być zwykłe lub oliwkowe, łamane lub z łącznikiem. Ważne aby miało mniejsze kółka, zalecane około 5,5cm.
Łańcuszek zapina się pod podbródkiem we wgłębieniu żuchwy konia. Łańcuszek należy zamocować w taki sposób, aby kąt między szczeliną pyska a dolnym policzkiem wynosił około 30 do 45 stopni. Łańcuszek lub pasek podbródkowy ogranicza nacisk na potylicę przenosząc działanie również na dolną szczękę. Dolna szczęka jest bardzo wrażliwa, a kości w tym miejscu pokryte są bardzo cienką warstwą skóry, dlatego wskazane jest aby łańcuszek był osłonięty np. żelową podkładką. Łańcuszek przypina się do munsztuka za pomocą wygiętych na zewnątrz haczyków, umieszczonych przy oczkach górnego ramienia czanek.
Tylko prawidłowo zapięty łańcuszek zadziała poprawnie!
Ogłowie munsztukowe niezbędne do munsztuka to ogłowie z nachrapnikiem angielskim (zwanym również polskim) z dwoma parami pasków policzkowych, jedna para po obu stronach do dopięcia oka górnego ramienia czanki i druga do dopięcia do kółek wędzidełka. Ogłowie munsztukowe zawiera również 2 pary gładkich, nieco węższych wodzy, jedne dopina się do ruchomego pierścienia dolnego ramienia czanki, a drugie do kółek wędzidełka.
d