Derki siatkowe - kiedy zakładać?

Hasło „derkowanie konia” od razu kojarzy nam się z okresem zimowym.
A jednak istnieje rodzaj derek, zakładanych prawie wyłącznie w lecie.
To coraz popularniejsze derki siatkowe , chroniące konie przed uciążliwymi owadami.

przeczytaj artykuł *SKUTECZNA OCHRONA PRZED OWADAMI


W ciepłych miesiącach coraz większy problem dla hodowców stanowią insekty. Ostatnie ciepłe zimy sprzyjają wręcz masowemu ich namnożeniu. Konie nie potrafią się przed nimi obronić na ogrodzonym obszarze. Nie mają możliwości ucieczki, lub wytarzania się w błocie, jak ma się to w przypadku wolno żyjących stad.
Producenci prześcigają się w wytwarzaniu coraz to lepszych preparatów chroniących przed owadami.

 

 

Koniecznością dla posiadaczy koni stało się również zaopatrzenie w derkę siatkową. Zakłada się ją przed wypuszczeniem konia na padok. Można ją dodatkowo spryskać preparatem odstraszającym owady. Zwykle derka siatkowa posiada porządne zapięcia pod brzuchem , ogonem, na piersiach oraz między nogami, aby nie zsunęła się podczas tarzania i innej aktywności konia na pastwisku. Często posiada dopinany lub na stałe połączony kaptur zabezpieczający szyję, oraz klapę na brzuch, chroniącą wrażliwe obszary.

 


Podczas treningu czy spaceru w terenie również możemy skutecznie zabezpieczyć wierzchowca. Służą do tego specjalne derki siatkowe treningowe  z wycięciem na siodło. Można je stosować podczas całego treningu, lub w przypadku skoków, podczas końcowego stępowania. Ochrona taką derką często stanowi jedyny sposób na rozluźnienie spoconego po treningu wierzchowca (pot oczywiście przywabia ogromną liczbę owadów).

 

 

 

 

Do kompletu zakupić można specjalne maski siatkowe na głowę konia. Zabezpieczają one wrażliwe uszy, oczu oraz chrapy przed uciążliwymi meszkami i gzami

 

 

Wiele producentów prowadzi badania na temat najlepszej ochrony przed owadami. Najnowsze technologie zastosowane w derkach siatkowych, to nasączenie materiału substancja owadobójczą, aktywną nawet po wielu praniach, lub derki siatkowe w specjalnych barwach i deseniach odstraszających owady (np. nadruk zebra zapewnia zmniejszenie widoczności przez owady).


 

 


Spotkać też można derki siatkowe masujące.
Nie powodują przegrzania w lecie i zabezpieczają przed dokuczliwymi owadami podczas masażu.

 

 

 

 

 

 

 

Derki siatkowe są też niezbędne dla koni alergicznych, chorujących na różnego typu egzemy. Zabezpieczają skórę konia bez jej przegrzania. Stosuje się w tym przypadku jak najbardziej zabudowane derki  i maski na głowę, ze specjalnymi przedłużeniami chroniącymi również częściowo końskie nogi.

 

 

 

 


Większość koni orientuje się po pewnym czasie, jak dużą ulgę i ochronę stanowią dla nich derki siatkowe. Często nie chcą wychodzić bez nich ze stajni, a po włożeniu idą na pastwisko bez oporów.

Nasze sklepy jeździeckie