*OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO

Z liści drzewa herbacianego pozyskuje się olejki eteryczne stosowane szeroko w produktach weterynaryjnych dla zwierząt.

Drzewo herbaciane  - Melaleuka Skrętolistna - endemiczny gatunek drzewa występujący we wschodniej części Australii i Nowej Zelandii. Aborygeni już od dawna korzystali z niesamowitych właściwości tej rośliny – używali jej przede wszystkim jako preparatu leczniczego.

 

Skąd nazwa drzewo herbaciane? Drzewo herbaciane nie ma nic wspólnego z gatunkiem roślin herbatowatych. Drzewo to zostało tak nazwane w XVIII w przez pierwszych kolonizatorów Australii, którzy wzorem rdzennej ludności używali jego liści do zaparzania aromatycznego napoju, zastępującego herbatę.

 

Historia olejku herbacianego.

Mieszkańcy wschodniej Australii używali drzewa herbacianego na długo wcześniej, zanim  Kapitan James Cook, angielski żeglarz i odkrywca dotarł do Australii. Miażdżonych liści używali do inhalacji zwalczającej kaszel i przeziębienie. Napar z liści do leczenia bólu gardła i chorób skórnych. Laguny utworzone przez osady zgniłych liści służyły im jako lecznicze baseny.
Ponieważ nie było danych naukowych potwierdzających skuteczności działania, ludzie Zachodu uważali leczenie olejkiem herbacianym za metodę niekonwencjonalną, nie uznawaną przez medycynę. Badania nad tym unikalnym produktem zostały rozpoczęte dopiero w latach dwudziestych XX wieku przez chemika doktora Arthura Penfolda.
Wykazały one wówczas jego skuteczność przeciwdrobnoustrojową, potwierdzając działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Podczas II wojny światowej australijscy żołnierze mieli ten olejek w swoich apteczkach, a australijscy robotnicy pracujący przy pozyskiwaniu tego surowca, zwolnieni byli ze służby wojskowej.

Po II wojnie z powodu odkrycia antybiotyków, produkcja olejku została zapomniana.

Jednak na początku lat 90-tych badania naukowe głównych składników aktywności przeciwbakteryjnej olejku dowiodły jego unikalnych właściwości. Zainteresowanie naturalnymi produktami i pozytywne wyniki badań wpłynęły na diametralny wzrost popytu na ten doskonały produkt.

 

 

Właściwości olejku herbacianego i jego zastosowanie.

Dziś na całym świecie z liści drzewa herbacianego pozyskuje się olejki eteryczne stosowane szeroko w kosmetyce dla ludzi, ale również w produktach weterynaryjnych dla zwierząt. Olejek herbaciany ma postać niezbyt gęstego oleju o jasnożółtej barwie oraz świeżym, intensywnym, kamforowo-ziołowym zapachu. Stosuje się go bezpośrednio na skórę, ale też dzięki swoim niezwykłym właściwościom jest składnikiem wielu kosmetyków i preparatów.

  • Jego zapach odstrasza owady, może więc być jednym ze składników preparatów odstraszających dla koni, a sam olejek może być stosowany na miejsce ukąszenia - łagodzi bowiem świąd i przyśpiesza gojenie.
  • Stosowany w szamponach dla koni pielęgnuje sierść i włosie, ale również zwalcza łupież, łagodzi podrażnienia, dezynfekuje, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjne oraz przeciwświądowo.
  • Jego właściwości dezynfekujące, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne wykorzystywane są również do produkcji preparatów do kopyt.
  • Kosmetyki do pielęgnacji grzywy, ogona i sierści również często zawierają olejek herbaciany, który świetnie pielęgnuje, działa przeciwłupieżowo, odżywia i nawilża.
  • Kojące i przeciwświądowe działanie olejku wykorzystywane jest również w  preparatach rozgrzewających i chłodzących oraz dezynfekujących.

Olejek z drzewa herbacianego przyspiesza gojenie ran, łagodzi podrażnienia, nie wysusza skóry i działa na nią regenerująco, pobudzając produkcję nowego naskórka. Niweluje objawy po ukąszeniu owadów i znakomicie dezynfekuje.

 

Produkty dostępne w sklepach AMIGO zawierające w swym składzie olejek z drzewa herbacianego >>zobacz<<.