*Jakie strzemiona jeździeckie wybrać?

Co to jest strzemię?
Chyba każdy wie, a na pewno każdy, kto chociaż raz siedział w siodle na koniu.
Ale jaka jest jego rola w czasie jazdy? Jaka jest jego historia? Jakie strzemiona były kiedyś, a jakie są dziś? 
Przeczytaj, a może dowiesz się czegoś nowego.

 

Rola strzemion w czasie jazdy.
Strzemiona to kluczowy element siodła. Oparte w strzemionach stopy pomagają w utrzymaniu równowagi i osiągnięciu stabilnego i prawidłowego dosiadu oraz pozwalają poruszać się w harmonii z koniem.

 

Historia
Kto i kiedy wymyślił strzemiona do siodła?
Dokładnie tego nie wiadomo. Pewne jest, że wynalazek ten służył sztuce walki i podboju, a jego pierwsze ślady pojawiły się w kliku miejscach w Azji. Pierwsze strzemiona wykonywane były z materiałów biodegradowalnych, takich jak skóra, drewno, czy kości i pozostały po nich tylko ryciny.
Wiadomo, że pierwotnie była to tylko pętla na duży palec dla utrzymania stabilności (oczywiście dla jeźdźców bez butów). Na starożytnych rycinach widać również podpórki w kształcie litery L, nieokalające stopy dookoła jak tradycyjne dzisiejsze strzemiona. Odkryte w różnych wykopaliskach i kurhanach strzemiona są niezwykle ozdobne. Zdobienie, charakterystyczne dla różnych regionów pozwalają na dość precyzyjną identyfikację.

 

 

 

Dzisiejsze strzemiona
Tradycyjny model strzemion, to wykonane ze stali chromowanej lub niklowanej, ze szlachetnej stali nierdzewnej lub mosiężne. Wymienialna gumowa, antypoślizgowa wkładka, może być płaska lub skośna.

 

Kształt strzemion i materiały z których są wykonywane cały czas się zmienia. Producenci prześcigają się w pomysłach nad formą strzemienia, jego funkcjonalnością i nad wyborem materiałów z jakich są wykonywane.

  • Jakie strzemiona wybrać?
  • Czym się kierować przy wyborze strzemion do siodła?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i komfort, a w sporcie również na przepisy danej dyscypliny.

 

Przepisy dotyczące strzemion w konkurencji ujeżdżenia:

"Artykuł 428 - RZĄD
Obowiązkowe są następujące elementy rzędu:
1. siodło ujeżdżeniowe, które musi być blisko konia i mieć długie, prawie pionowe tybinki, oraz strzemiona typu angielskiego lub bezpieczne.
1.1. Strzemiona muszą mieć zamknięte kabłąki i nie mogą mieć doczepianych elementów. Stopa nie może być całkowicie ani częściowo zamknięta i nie może być w żaden sposób przymocowana do strzemienia (na przykład przy pomocy magnesu). Strzemiona bezpieczeństwa muszą mieć zamknięte kabłąki, ale mogą mieć otwierany zewnętrzny kabłąk"

 

Strzemiona, a komfort jazdy
Niektórzy jeźdźcy spędzają w siodle nawet kilka godzin. Wówczas warto wybrać strzemiona z szerszymi stopkami, żeby wyeliminować punktowy nacisk. Można również zastosować koszyczki do strzemion, które dodatkowo zapobiegają, aby noga nie wpadła zbyt głęboko. Strzemiona z koszyczkiem używane są głównie w rajdach długodystansowych.

 

Strzemiona z amortyzacją
Aktywna praca w siodle, skoki przez przeszkody czy rajdy długodystansowe nadwyrężają bardzo stawy i kręgosłup jeźdźca. Zastosowane w nowoczesnych strzemionach różne, najnowsze technologie zwiększają amortyzację stopy w strzemieniu minimalizując skutki obciążeń. Zwiększona amortyzacja odciąża stawy, szczególnie kolana oraz poprawia dosiad jeźdźca. Konstrukcja strzemienia pochłaniająca wstrząsy wpływa na zachowanie jeźdźca w siodle, co odciąża również kręgosłup konia.
 

 

 

Bezpieczeństwo 
Przy produkcji bezpiecznych strzemion wykorzystywane są nowe rozwiązania technologiczne, których celem jest uniemożliwienie zaklinowania się nogi jeźdźca w strzemieniu w razie upadku z konia.
W jaki sposób można temu zapobiec? 

Odpinany lub uchylny boczny kabłąk pozwala uwolnić nogę jeźdźca podczas upadku.

 


 

Wyprofilowany kształt - wygięte lub ruchome ramiona umożliwiają uwolnienie nogi podczas upadku, zapobiegając zaklinowaniu się jej w strzemieniu.

 

 

 

Indywidualne dopasowanie
Kto nie lubi wyglądać wyjątkowo? Dziś można wybrać sprzęt bezpieczny i wygodny ale również łatwo go dopasować  do indywidualnego stylu.

W strzemionach Flex-on można skomponować własne zestawienie kolorystyczne:

  

Możesz również dokupić wymienne elementy:

I jeszcze bonus !

Zobaczcie jak zabezpieczyć siodło przed uszkodzeniami od strzemion:

 

s/d