Co zabrać na rajd jeździecki?

Sezon rajdowy w pełni!

Kto nigdy nie wybrał się na rajd konny niech żałuje.
Niezapomniane wrażenia, obcowanie z przyrodą, kontakt z koniem przez 24 godziny - czegóż chcieć więcej?
Jeśli pierwszy rajd dopiero przed Wami, przeczytajcie co może się Wam przydać podczas konnej wędrówki.

Nie zabierajcie zbyt dużo rzeczy

Należy pamiętać, że większość rzeczy (jeśli nie wszystkie) musicie zapakować na konia.
Warto więc zredukować ich ilość do niezbędnego minimum, dostosowanego do ilości rajdowych dni.

Cały dobytek trzeba przytroczyć do siodła lub zapakować do sakw.

NASZA RADA - rzeczy z których będziecie korzystać tylko w miejscu noclegu spakujcie do sakwy "banan", z której w czasie jazdy nie będziecie nic wyciągać. Rzeczy podręczne (wodę, przekąski) spakujcie do przednich sakw, lub na wierzch tylnych.

Dokumenty, pieniądze, telefon warto schować do nieprzemakalnego worka i umieścić np. w saszetce na pasie (popularnej "nerce").

 

Co zabieramy?

Oprócz ubrań i podstawowych kosmetyków (mała ilość miejsca) bardzo ważna jest odzież przeciwdeszczowa.
Warto zainwestować w jeździecki płaszcz przeciwdeszczowy. Można też zapakować ochraniacze na uda, które wraz kurtką nieprzemakalną również ochronią przed deszczem.

 

Odzież chroniąca przed zimnem może również być przydatna, zwłaszcza jeśli wybieramy się na rajd jesienią lub ma on miejsce w odległych krajach, gdzie klimat może nas zaskoczyć.
Tu sprawdzi się odzież lub bielizna termiczna (która doskonale może posłużyć również za piżamę) i ciepła bluza.

 

Co ubieramy na rajd konny?

BUTY - tu należy sprawdzić co zaleca organizator. Na niektórych rajdach sporo idzie się pieszo, dlatego nie zawsze sprawdzają się na nich buty typowo jeździeckie (jak oficerki). W tym przypadku lepiej zaopatrzyć się w sportowe buty z niedużym protektorem na podeszwie (aby noga nam nie utknęła w strzemieniu).

KASK - konieczności jego zabrania nie trzeba wyjaśniać - pamiętajcie - bezpieczeństwo przede wszystkim!

KAPELUSZ - no cóż, niektórzy (tylko dorośli!) preferują takie nakrycie głowy w czasie rajdu. Chroni przed słońcem i często przed deszczem, ale nie zabezpiecza głowy podczas upadku.

 

BRYCZESY - dostosowane do pory roku. Zimą mogą to być bryczesy softshellowe lub dodatkowo zimowe spodnie jeździeckie. Latem świetne będą legginsy lub typowo letnie bryczesy. Wiele osób wybiera bryczesy typu jodhpour - nie trzeba wtedy przejmować się czapsami.
A jakie czapsy? Do turystycznych butów warto wybrać czapsy treningowe z ochroną na sznurówki, często z tworzywa sztucznego, które jest łatwe do pielęgnacji.

SKARPETY, PODKOLANÓWKI - letnie latem, wełniane zimą.

BIELIZNA JEŹDZIECKA - ochroni przed otarciami podczas wielu godzi w siodle.

PŁASZCZ, PELERYNA - przeciwdeszczowa - jak pisaliśmy wyżej, w razie potrzeby troczymy do siodła.

RĘKAWICZKI - latem lepiej te oddychające, zimą chroniące przed zimnem i wiatrem.

 

NASZA RADA - na rajd nie warto zabierać palcata. Bardzo łatwo go zgubić, nie tylko w terenie, ale i na postoju. Poza tym, czy naprawdę będzie nam potrzebny?

 

 

A co z pielęgnacją konia?

Na rajd zabieramy niezbędne szczotki (zgrzebło plastikowe lub gumowe, albo popularna plastikowa szczotka typu super brush, miękka szczotka i kopystka). Podczas wielogodzinnych tras szczególnie należy zadbać o czystość sierści - na obtartym koniu nie będzie się dało kontynuować rajdu.
APTECZKA - to co pomoże zareagować podczas zranienia lub otarcia konia (również jeźdźca). Maść na otarcia, antybiotyk w spraju i opatrunek (alu spray). Podczas poważniejszych zranień dobrze mieć kontakt z lekarzem weterynarii, który będzie mógł szybko dojechać.

 

Wygoda na rajdzie

Pamiętajcie, że dzień rajdowy to często 6 i więcej godzin w siodle. Aby ochronić wrażliwe miejsca, warto zaopatrzyć się w futerko na siodło z naturalnego lub sztucznego futra, albo żelową nakładkę na siodło. Również futerko na popręg może pomóc zapobiec otarciu się konia od popręgu.

 

Bezpieczeństwo

Oprócz zadbania o własne bezpieczeństwo poprzez właściwie doprane ubranie i akcesoria ochronne oraz konia poprzez właściwy sprzęt, należy pamiętać o widoczności po zmroku.
Odblaski to bardzo ważny element wyposażenia rajdowca. Odblaskowe wstawki na ubraniach i sprzęcie lub specjalne akcesoria (ochraniacze, futerka) sprawią, że będziecie z daleka widoczni wieczorami. Jest to niezbędne wyposażenie nie tylko na rajdy ale i na dłuższe tereny, które mogą zakończyć się po zmroku.

 

Do zobaczenia na szlaku!