Pelham to bardzo mocne kiełzno, działające na zasadzie dźwigni, które stanowi jakby połączenie wędzidła z munsztukiem
Ścięgierz - część znajdująca się w pysku konia, może być niełamany, pojedynczo-łamany lub z łącznikiem, może być wykonany z różnych materiałów i mieć różne kształty.
Czanki znajdujące się po bokach ścięgierza, obrotowe, działają na zasadzie dźwigni. Czanki zwyczajowo mają taką samą długość jak ścięgierz. Im dłuższe czanki tym większa dźwignia i mocniejsze działanie.
Wodze
Od munsztuka odróżnia pelham, możliwość dopięcia dwóch wodzy, bez konieczności użycia dodatkowego wędzidła. Do kółek przy czankach dopina się dwie pary wodzy lub łącznik do którego dopina się jedną parę wodzy.
Przy pracy na dwóch parach wodzy - górna wodza aktywuje ścięgierz i wywiera nacisk na potylicę.
Dolna wodza ma silniejszy efekt dźwigni i oddziałuje na łańcuszek podbródkowy.
Łańcuszek zapina się pod podbródkiem we wgłębieniu żuchwy konia. Łańcuszek należy zamocować w taki sposób, aby kąt między szczeliną pyska a dolnym policzkiem, wynosił około 30 do 45 stopni. Łańcuszek ogranicza nacisk na potylicę i przeciwdziała nadmiernemu opuszczaniu głowy przez konia. Dolna szczęka jest bardzo wrażliwa, a kości w tym miejscu pokryte są bardzo cienką warstwą skóry, dlatego wskazane jest aby łańcuszek był osłonięty np. żelową podkładką.
Tylko prawidłowo zapięty łańcuszek zadziała poprawnie!
Paski policzkowe
Do małych kółek u góry czanek dopina się paski policzkowe ogłowia.
Jarzemko to cienki pasek, który dopięty do małych otworów na czankach i środkowego kółka w łańcuszku, stabilizuje go w jednym miejscu.
d