*Czym są elektrolity i jaką odgrywają rolę w organizmie konia

Czym są elektrolity i jaką odgrywają rolę w organizmie konia

Elektrolity - wiemy że są konieczne, ale co to właściwie jest? Na ogół mało kto wie czym są i jaką rolę spełniają w organizmie. Pora więc na wyjaśnienia.


Elektrolity to wodne roztwory jonów, czyli atomów obdarzonych dodatnim lub ujemnym ładunkiem elektrycznym. Na przykład chlorek sodu, czyli sól kuchenna (NaCl), po rozpuszczeniu w wodzie rozpada się na obdarzone ładunkiem elektrycznym dodatnim jony sodowe (Na+) oraz ujemnie naładowane jony chlorkowe (Cl-). Roztwór taki ma zdolność do przewodzenia prądu elektrycznego.
Z podobną sytuacją mamy do czynienia po rozpuszczeniu w wodzie chlorku potasu (KCl).

Płyny ustrojowe - zarówno te znajdujące się wewnątrz, jak i na zewnątrz każdej komórki organizmu, są bogate w jony. Szczególnie ważne dla organizmu są jony sodowe, potasowe i chlorkowe, dlatego ich stężenie w organizmie jest najwyższe. Dzięki nim każdy płyn w organizmie (np. krew, pot) ma lekko słony smak. Elektrolity mają fundamentalne znaczenie dla układu nerwowego. Dzięki swoim elektrycznym właściwościom odgrywają bardzo ważną rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych, polegającym na nieustannych „wyładowaniach elektrycznych” zachodzących w neuronach. Szczególne znaczenie w przewodnictwie impulsów nerwowych odgrywają jony potasu i sodu. To dzięki nim generowany jest prąd elektryczny umożliwiający pracę mózgu i całego układu nerwowego.

Jony chlorkowe - są niezbędne dla zachowania odpowiedniej kurczliwości mięśni szkieletowych i mięśnia serca. Mając na uwadze kurczliwość serca można stwierdzić, że jony chlorkowe mają pośredni wpływ na prawidłowe pompowanie a więc i przepływ krwi, a w konsekwencji na właściwe dotlenienie i odżywienie każdej komórki. Dodatkowo jony chlorkowe wymagane są do produkcji kwasu solnego – ważnego składnika soku żołądkowego.

Kolejną kluczową dla organizmu rolą elektrolitów jest ich udział w rozprowadzaniu i wchłanianiu wody. Woda jest niezbędna do życia i pracy każdej komórki, jak również jest podstawowym składnikiem każdego płynu (krwi, limfy, płynu mózgowo-rdzeniowego, soku żołądkowego, żółci, itd.). Dzięki wyładowaniom elektrycznym elektrolity przyciągają wodę, zasysając ją do tkanek.
Niedobory potasu powodują zaburzenia pracy serca, wzrost ciśnienia krwi, a także bolesne skurcze mięśni nóg oraz podenerwowanie czy uczucie zmęczenia.
Nadmierna utrata sodu może być odpowiedzialna za uczucie osłabienia, zmęczenia.

Powodem niedoboru elektrolitów u koni może być upał, intensywny wysiłek lub zbyt mała ilość wody do picia.
Niedobór elektrolitów u koni może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje – szczególnie latem. Koń wraz z potem traci sporo cennych substancji, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu. Warto go wtedy wspomóc specjalnymi elektrolitami dla koni.
Występują one w formie proszku, płynu, pasty lub granulatu.
Najbardziej wydajne są elektrolity w proszku, najlepiej podawać je rozpuszczone w wodzie.


Należy kontrolować czy koń wypija dostateczną ilość wody. Podawanie elektrolitów przy braku dostatecznej ilości wody w diecie konia może prowadzić do jego odwodnienia!

 

Dostępne elektrolity