Możesz zwrócić produkt w ciągu 14 dni.
Trenuj z sercem / Autor: Karin Leibbrandt
Wydawca: Sassebi,
Rok wydania: 2019
Liczba stron : 240
Oprawa: twarda
Wymiary: 65 x 240 mm
ISBN: 978-83-945135-3-5
Biomechanika czterech wymiarów w szkoleniu współczesnego konia sportowego. Książka przeznaczona jest dla miłośników koni i entuzjastów wszelkich dyscyplin jeździeckich, którzy na pierwszym miejscu stawiają dobro koni i nie boją się wyzwań.
Karin Leibbrandt jest doświadczonym lekarzem weterynarii wyspecjalizowanym w zakresie treningu i rehabilitacji koni. Na co dzień pracuje w Holandii. Już kilkanaście lat temu zorientowała się, że stosowane metody leczenia, z którymi spotykała się podczas swojej praktyki weterynaryjnej, często zawodziły, gdy chodziło o problemy z szyją, grzbietem czy miednicą. Zaczęła więc szukać przyczyn tych dolegliwości i zaobserwowała, że jeśli podczas szkolenia jakiś element równowagi, postawy lub ruchu konia nie jest zachowany, wywiera to negatywny wpływ na zdrowie i dobrostan zwierzęcia. Rozwiązaniem może być zatem prawidłowo poprowadzony trening konia. Tak powstała autorska metoda trenowania koni, czyli 4DimensionDressage. W procesie tym kluczową rolę odgrywa jeździec: to od niego zależy sukces. Żadne zabiegi ani leczenie nie zastąpią prawidłowo prowadzonego treningu.
Książka, która trafia teraz w ręce polskiego czytelnika, opisuje szczegółowo, jak nauczyć konia poruszania się w równowadze i samoniesieniu w czterech wymiarach ruchu, by ujawnił pełnię swojego potencjału. Autorka ma nadzieję, że dzięki niej jeźdźcy i właściciele koni - niezależnie od uprawianej dyscypliny jeździeckiej i poziomu wyszkolenia - dostaną narzędzia, których potrzebują, by zachować konie w zdrowiu i sprawności. Karin udowadnia też, że tylko trening poprowadzony z sercem, nastawiony na dobro konia, pomoże w uzyskaniu najlepszych wyników sportowych.
..................................................................
Słowo wstępne - Manolo Mendez
Moim zdaniem jest to lektura obowiązkowa dla każdego jeźdźca, a zwłaszcza dla osób startujących w dyscyplinie ujeżdżenia, gdzie uzyskanie przepuszczalności, wyprostowania i równowagi konia jest podstawowym wymogiem szkoleniowym, ponieważ bez tego nie da się uzyskać wyższego poziomu zebrania ani samoniesienia.
Książka Karin pokazuje, że jest ona nie tylko doświadczonym lekarzem weterynarii zajmującym się końmi sportowymi, ale też trenerem głęboko rozumiejącym szkolenie koni według poprawnych zasad.
Karin ma nie tylko wiedzę na temat anatomii koni, narządów wewnętrznych i biomechaniki, ale potrafi też jasno wytłumaczyć, w jaki sposób konie się poruszają. Jej proste i precyzyjne wskazówki w połączeniu ze starannie dobranymi fotografiami przedstawiającymi prawidłowe i nieprawidłowe ustawienie, postawę, równowagę i sposób poruszania się koni sprawiają, że łatwiej jest zrozumieć cztery płaszczyzny ruchu (pionowa, pozioma, wygięcie boczne i przekątna), a także - co ważniejsze - nauczyć się, jak je rozpoznawać.
Karin wie, że aby koń mógł się dobrze zaprezentować, a przy tym zachował zdrowie, jeździec musi rozumieć jego ograniczenia. Koń powinien być prawidłowo ustawiony, a jeździec musi umieć prowadzić konia po określonych liniach, pod odpowiednim kątem, aby koński kręgosłup, cały szkielet, stawy, układ nerwowy, mięśnie, powięź i co także ważne -jego umysł nie były przeciążane. Jeździec powinien wiedzieć, jak ułatwiać koniowi wykonanie poleceń i mu nie przeszkadzać. Musi rozumieć to, co nazywam geometrią w szkoleniu.
Książka Karin udziela odpowiedzi na główne pytania i zagłębia się w szczegóły: jak identyfikować przyczyny problemów, a także jak je rozwiązywać, aby szkolenie przebiegało bez uszczerbku na zdrowiu konia. Pomimo że jest to pozycja bardzo techniczna, wyjaśnienia i poruszane w niej zagadnienia mają na uwadze dobro-stan fizyczny i psychiczny konia, który zarówno dla Karin, jak i dla mnie jest zawsze najważniejszy.
..............................................................
Okiem i sercem polskiego trenera - Urszula Śliwa
Cieszę się, że dzięki pracy nad książką mogłam bliżej poznać Karin i jej metody pracy z końmi. Jestem pełna podziwu dla trudu, który włożyła w usystematyzowanie swoich obserwacji i przełożenie ich na język prostych, czytelnych sygnałów, którymi powinniśmy porozumiewać się z końmi.
Dzięki kierowaniu się jej podejściem możemy zbudować z koniem relację pełną harmonii i obopólnej chęci do współpracy. Moim zdaniem nie ma nic piękniejszego niż jazda na zwierzęciu, które dobrze czuje się we własnej skórze pod jeźdźcem i przyjmuje jego prowadzenie w sposób niewymuszony, instynktowny i ufny. Na to trzeba sobie zapracować, trenując konie z sercem. W dzisiejszym jeździectwie, pełnym presji wyniku i roszczeniowego podejścia do koni, metoda Karin jest nieodzowną pomocą, by właściwie pracować z końmi, zachowując je w zdrowiu fizycznym i psychicznym. Mam nadzieję, że książka, choć niełatwa, stanie się obowiązkową pozycją dla osób, które lubią swoje konie i chcą je trenować w sposób odpowiedzialny i przyjazny.
Metoda Karin dała mi odpowiedź na pytanie, jak z punktu widzenia biomechaniki osiągnąć niewymuszony kontakt, a dzięki temu nie zabić w koniu, szczególnie na wyższych etapach wyszkolenia, gdzie jest wymagana stabilna łączność, chęci do rozmowy z ręką jeźdźca. To trudna sztuka, by prezentować konie na dobrym kontakcie, ale nie w sposób, jaki pokazuje nam dzisiejszy świat sportu jeździeckiego. Dzięki metodom pracy Karin wierzę, że da się to zrobić i że TAKIE jeździectwo nie będzie zarezerwowane tylko dla grupy osób, które po prostu mają to szczęście, że los obdarzył je wyczuciem jeździeckim. Jej metoda bardzo ułatwi mi nauczanie ludzi tej trudnej sztuki, jaką jest czucie konia i własnego wpływu na jego ruch, chęci, zdrowie.
Wszystkim jeźdźcom, którym leży na sercu dobro koni, życzę powodzenia w pracy na każdym poziomie!
................................................
Spis treści:
Po przeczytaniu tej pozycji praca w siodle już nigdy nie będzie taka sama. Książka rozkłada teorię szkolenia koni na czynniki pierwsze. Jeśli jesteś doświadczonym jeźdźcem na, pewno udzieli Ci odpowiedzi na nurtujące Cię wciąż pytania. Jeśli początkującym – masz szczęście, że jest z Tobą na początku Twojej przygody z końmi.
Gdy ją czytasz czujesz się tak, jakbyś właśnie siedział na koniu. W końcu możesz zrozumieć, jak koń odbiera nasze działania, gdy siedzimy na jego grzbiecie. Te momenty olśnienia przychodzą niespodziewanie. Nagle staje się jasne, dlaczego koń wciąż uparcie rusza się w taki, a nie inny sposób pod siodłem. Ta książka daje szansę spełnienia marzenia, aby wreszcie koń mógł z nami rozmawiać, a my wreszcie zrozumiemy go od razu. Autorka doskonale interpretuje język ciała konia i oddaje głos koniom, które przeżywają trudności w procesie treningu.
Przyczyna zachowań koni i ich sposobu poruszania się na treningu stanie się oczywista, a dążenie do osiągnięcia równowagi będzie procesem łatwiejszym i przede wszystkim przyjemniejszym dla Ciebie i Twojego konia.
Słowo wstępne napisał Manolo Mendez, jeden z najbardziej wrażliwych trenerów, którzy prowadzą holistyczne treningi, pełne empatii i wyczucia. Oparte są one na 3 filarach: treningu pod siodłem, w ręku oraz pracy manualnej z ciałem konia. Koń jest partnerem, którego się traktuje z pełnym szacunkiem, nie pozwala się go poniżać, zmuszać do niezrozumiałych ćwiczeń, powodować strachu i stanu napięcia, które są tak szkodliwe dla jego ciała.
Przy tej lekturze, czytelnik… sam dopisuje ostatni akapit!
DLACZEGO POWINIENEŚ MIEĆ TĘ KSIĄŻKĘ?