*Jak prawidłowo dopasować siodło? Jakie siodło wybrać?

2021-11-15 14:39

Jak prawidłowo dopasować siodło? Jakie siodło wybrać?

Obecnie na rynku dostępne są siodła o różnych funkcjach i cechach. Skąd wiedzieć które siodło będzie dla nas odpowiednie? Jak sprawdzić czy pasuje na konia? Czym się różnią? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Siodła do jazdy klasycznej możemy podzielić ze względu na ich przeznaczenie:


1. Wszechstronne - uniwersalne siodło, które zapewnia komfort jazdy dla jeźdźca w każdych warunkach. Przeznaczone jest zazwyczaj do jazdy rekreacyjnej, w terenie oraz do skoków przez przeszkody niedużych rozmiarów.

 

 


2. Skokowe - specjalistyczne siodło zaprojektowane do skoków przez przeszkody. Płaskie siedzisko oraz mocniej wysunięte i krótsze tybinki pozwalają na profesjonalną i wygodną jazdę w półsiadzie.

 

 


3. Ujeżdżeniowe - profesjonalne siodło dresażowe. Długie tybinki i głębokie siedzisko zapewniają stabilny dosiad jeźdźca podczas jazdy.

 

 


4. Rajdowe - zaprojektowane z myślą o rajdach i wyjazdach w teren na dłuższe dystanse. Cechuje je miękkie i wygodne siedzisko, panele w kształcie tzw. ławek lepiej rozkładają ciężar jeźdźca. Do siodeł rajdowych łatwo można przytroczyć sakwy.

 

 


5. Dziecięce (tzw. gapa) - siodła dla najmniejszych dzieci rozpoczynających jeździecką przygodę lub do oprowadzania dzieci na koniu. To bezterlicowe siodła użytkowane zazwyczaj na kucach.

 

 

 

Jaki rozmiar siodła wybrać?

Najbardziej istotne wymiary siodła to:

 • długość siedziska określana w calach
 • oraz rozstaw łęku na konia.

Siedząc w siodle w jego najgłębszym miejscu, powinniśmy móc położyć płasko dłoń na siedzisku za naszymi biodrami. Jeśli przestrzeń za nami jest większa lub mniejsza, warto sprawdzić inny rozmiar. W naszych sklepach posiadamy specjalne fantomy, na których można położyć siodło i usiąść w celu sprawdzenia rozmiaru siedziska. Nasi doradcy pomogą wybrać odpowiedni rozmiar.

Rozmiary siedziska:
15" lub mniejsze - siodła dla dzieci
16” - ok 40 - 55 kg - przeznaczone są dla dzieci i młodzieży oraz osób bardzo drobnych
17” - ok 56 - 79 kg - przeznaczone są raczej dla szczupłych, drobnych osób
17,5” - ok 56 - 79 kg - przeznaczone dla normalnie zbudowanych jeźdźców
18” - ok 80 - 120 kg - optymalna propozycja dla wysokich i/lub bardziej krępych
jeźdźców

Jak wybrać odpowiedni łęk, czyli szerokość siodła ?

Warto przyjrzeć się budowie grzbietu konia. Konie bardzo wykłębione, o stromych łopatkach zazwyczaj wymagają węższych łęków. Jeśli Twój koń ma bardzo niski kłąb oraz szerokie plecy, prawdopodobnie będzie wymagał szerokiego łęku. Można to sprawdzić w prosty sposób: po założeniu siodła i dopięciu popręgu, wsunąć pionowo dłoń między kłąb a przedni łęk. Jeśli mieszczą się około 3 palce, szerokość łęku jest prawdopodobnie dobrze dobrana. Oprócz szerokości przedniego łęku warto zwrócić na kształt paneli w siodle - czy przylegają równomiernie całą powierzchnią do grzbietu konia.

 

Uwaga: grzbiet konia w miarę treningu oraz pod wpływem wielu innych czynników zmienia swoją budowę. Warto co jakiś czas kontrolować dopasowanie siodła. Niektóre firmy np. Wintec produkują siodła z systemem wymiennych łęków, dzięki czemu można dopasowywać rozstaw łęku na bieżąco do konia.

Zobacz wymienne łęki .

 

 

 

Jeśli siodło przestało pasować z powodu np. kontuzji konia, lub nasz koń ma nietypową budowę grzbietu, warto zastanowić się nad podkładkami korekcyjnymi pod siodło.

 

 

 

Jeśli nie jesteś pewien, czy siodło dobrze leży, skontaktuj się z naszymi sklepami w celu umówienia się na przymiarkę siodeł.

Nasze Sklepy firmowe

 

Obecnie na rynku dostępne są siodła wykonane ze skóry oraz syntetyczne.

 • Siodła skórzane są trwalsze, bardziej plastyczne, lecz należy pamiętać o ich regularnej konserwacji preparatami przeznaczonymi do skóry.
 • Siodła syntetyczne są odporne na warunki atmosferyczne, lecz ślady użytkowania mogą być szybciej widoczne.
 • Odwiedź nas:

      

   

  Zostaw swoją opinię: